Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Kolegium Elektorskie oficjalnie wybrało Joe Bidena na prezydenta USA - nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego - Instytut Wolności

Kolegium Elektorskie oficjalnie wybrało Joe Bidena na prezydenta USA – nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego

Ekspres USA nr 54, red. Anna Bielecka

W najnowszym numerze Ekspresu Amerykańskiego:

  1. Kolegium Elektorskie oficjalnie wybrało Joe Bidena na prezydenta USA
  2. Biden wskazuje gen. Austina jako swojego sekretarza obrony
  3. Mitch McConnel po długim milczeniu gratuluje prezydentowi elektowi wygranej w wyborach
  4. Agencja Żywności i Leków potwierdza wysoką skuteczność szczepionki Moderny
  5. Fałszywy alarm ataku rakietowego w amerykańskiej bazie w Niemczech
  6. Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych powiększa flotę lodołamaczy
  7. Rząd USA pozwał Facebooka w związku z  nielegalną monopolizacją rynku

Kolegium Elektorskie oficjalnie wybrało Joe Bidena na prezydenta USA

14 grudnia Joe Biden został ponownie ogłoszony zwycięzcą w wyścigu o fotel prezydenta USA. Elektorzy każdego ze stanów zagłosowali dopełniając rytuału konstytucyjnego.

Wydarzenie jest o tyle istotne, że ustępujący prezydent Trump i jego zwolennicy dalej nie godzą się z porażką wyborczą. Stany, na które liczył Trump – Nevada, Georgia, Pensylwania, Arizona, Michigan i Wisconsin – wszystkie zagłosowały za Bidenem.

Biden skomentował głosowanie elektorów słowami: „[u]szanowanie woli ludzi leży w sercu naszej demokracji, nawet jeśli trudno jest nam zaakceptować te wyniki [wyborów]”. Dodał też, że prezydent Trump miał dostęp do wszystkich środków by zakwestionować wybory, a republikanie dopuścili się „bezprecedensowego ataku na naszą [amerykańską] demokrację”.

Źródła: CNN, FoxNews


Biden wskazuje gen. Austina jako swojego sekretarza obrony

Prezydent elekt Joe Biden wskazał kandydaturę emerytowanego, czterogwiazdkowego generała Lloyda Austina na nowego sekretarza obrony w swojej administracji. Jeżeli Austin uzyska akceptację Senatu, będzie pierwszym czarnoskórym szefem Pentagonu. Jednakże nominacja ta już teraz wywołała spore kontrowersje w związku z koneksjami Austina w prywatnym sektorze zbrojeniowym.

Biden w uzasadnieniu swojego wyboru powiedział: „musimy przygotować się na wyzwania jakie niesie dla nas przyszłość, musimy budować politykę zagraniczną by przewodzić dyplomacją, ożywić Departament Obrony, ożywić nasze sojusze, przywracając przywództwo Ameryki w świecie i zjednać ten świat wobec globalnych zagrożeń”. Po czym dodał w kontekście Austina: „od pandemii do zmian klimatu, od proliferacji nuklearnej do kryzysu uchodźczego […] Lloyd Austin wie jak wykonać swoją pracę”.

Wspominane powyżej kontrowersje wynikają z funkcji jaką generał pełni w korporacji Raytheon – jednego z globalnych producentów uzbrojenia. Nie jest to pierwszy taki przypadek, sekretarze obrony za kadencji Trumpa – James Mattis czy Mark Esper również mieli podobne powiązania z korporacją Raytheon. Ponadto z uwagi na National Security Act z 1947 roku Kongres zabronił pełnienia funkcji sekretarza obrony przez członka armii amerykańskiej w okresie siedmiu lat następujących po jego aktywnej służbie. Gen. Austin, który przekroczył dopiero 4 lata tego okresu będzie musiał uzyskać zgodę Kongresu na wyjęcie go spod dyspozycji tego aktu prawnego.

W tym kontekście Biden powiedział, że: „rozumie zasadność tego aktu prawnego i respektuje jego postanowienia. Nie prosiłbym o taką wyjątkową zgodę gdybym nie był pewien, że znajdujemy się w momencie historii kiedy jest to w pełni zasadne. Znam tego człowieka [przyp. Austina], znam jego respekt do naszej Konstytucji i do naszego systemu politycznego”. Następnie Biden przypomniał, że o podobne zwolnienie wnosił Trump w kontekście osoby Mattisa.

Źródło: CNBC


Mitch McConnell po długim milczeniu gratuluje prezydentowi elektowi wygranej w wyborach

Lider republikanów w Kongresie Mitch McConnell po wielu tygodniach milczenia i unikania komentarza w sprawie zakończonych wyborów prezydenckich w USA, w dniu ogłoszenia wyników głosowania elektoralnego (14.12) złożył oficjalne gratulacje zwycięskiemu duetowi – Joe Bidenowi i Kamali Harris.

McConnell składając gratulacje powiedział, że: „wielu z nas liczyło na inny wynik wyborów prezydenckich, ale nasz system polityczny zadecydował, że inna osoba zostanie zaprzysiężona na kolejnego prezydenta USA 20 stycznia 2021 roku. Elektorzy przemówili, więc z dniem dzisiejszym chciałbym pogratulować prezydentowi elektowi Joe Bidenowi” – słowa te lider republikanów wypowiedział w wystąpieniu przed Senatem USA.

W swoich gratulacjach nie pominął także Kamali Harris podkreślając, że „wychodząc poza nasze różnice, wszyscy Amerykanie mogą być dumni, że nasz naród będzie miał pierwszą kobietę wiceprezydent”. Powyższe słowa były zdecydowanym zwrotem w retoryce McConnella, który do tej pory próbował raczej dawać do zrozumienia opinii publicznej, że nie jest pogodzony z porażką Trumpa. Przed wystąpieniem McConnella, kilku innych reprezentantów republikanów wyszło do mediów z podobnym pojednawczym przekazem i gratulacjami dla Bidena i Harris.

Tym niemniej patrząc przez pryzmat całego obozu republikanów, dalej większość z nich wierzy w zapewnienie Trumpa co do sfałszowania wyborów przez demokratów i wspiera swojego prezydenta w działaniach mających podważyć ich wynik.

Tymczasem lider demokratów senator Chuck Schumer (stan Nowy Jork) zabierając głos po McConnellu zwrócił się do Trumpa z przesłaniem, by teraz ten „ustawił się do kolejki z gratulacjami, biorąc przykład z Mitcha McConnella”.

Źródło: New York Times


Agencja Żywności i Leków potwierdza wysoką skuteczność szczepiony Moderny

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration) potwierdziła oficjalnie 14.12 wysoką skuteczność szczepionki wyprodukowanej przez koncern Moderna.

Jako najważniejszą cechę tej szczepionki wskazano zdolność do powstrzymania rozwoju zakażenia wirusem COVID-19 u tzw. bezobjawowych pacjentów, którzy stanowią najgroźniejszy czynnik w rozwoju epidemii. Potencjalnie więc zyskujemy skuteczny element w walce o spowolnienie wzrostu zakażeń i stopniowym wyhamowywaniu zjadliwego wirusa. Wraz ze swoim raportem FDA ujawniła badania przeprowadzone przez koncern na grupie 30 tys. osób, które opatrzyło dodatkowo swoją analizą.

W związku z pozytywnym zaopiniowaniem szczepionki, Moderna stanie się trzecim obok Pfizera i BioNTech SE dostawcą szczepionki przeciwko koronawirusowi w Stanach Zjednoczonych. Skuteczność szczepionki Moderny szacuje się, w uśrednieniu z uwagi na wiek, na nawet 94,1%. Przy czym FDA w swojej analizie dowodzi, że skuteczność ta była jednakowa dla osób zróżnicowanych pod względem wieku, rasy oraz płci, a także dla osób z różnymi chorobami współtowarzyszącymi, które przy potencjalnym zakażeniu COVID-19 stanowiłyby wysokie ryzyko zgonu dla tych osób. Jak podaje raport FDA – w grupie kontrolnej, która otrzymała placebo odnotowano 30 przypadków ciężkiego przebiegu zakażeniem COVID-19, podczas gdy wśród grupy kontrolnej, której podano szczepionkę, nie było takich osób.

Jednocześnie potwierdzono, że w przypadku młodych osób (kategorię tę określono na poziomie 18-64 lata) skuteczność szczepionki była wyższa niż średnia i osiągnęła 95,6%, podczas gdy dla grupy starszej była ona mniejsza – wynosiła 86,4%.

Jeżeli chodzi o skutki uboczne szczepionki, raport podaje, że u około 9,1% szczepionych odnotowano reakcje na podanie szczepionki wymagające bezpośredniej pomocy medycznej (ale nie były to stany zagrażające życiu). Podano także, że ok. 16,5% zaszczepionych odczuwało po drugiej iniekcji znaczące zmęczenie i osłabienie, które ustępowało po kilku dniach od podania drugiej dawki.

W związku z pozytywnym raportem FDA, szczepionka Moderny zasili amerykański zasób szczepionek na COVID-19 już w następującym po publikacji raportu tygodniu.

Źródło: Wall Street Journal


Fałszywy alarm ataku rakietowego w amerykańskiej bazie w Niemczech

Baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych mieszcząca się w niemieckim Ramstein ogłosiła alarm ataku balistycznego wymierzonego w Europę. Megafony w bazie wzywały do “szukania schronienia” i ostrzegały o “ataku powietrznym” – zanim zorientowano się, że jest to ćwiczenie.

Okazało się, że Rosjanie przeprowadzili test swoich rakiet balistycznych wystrzeliwując je z nuklearnej łodzi podwodnej. Łódź znajdowała się na Pacyfiku, a rakiety testowe wymierzone były na cele w północno-zachodniej Rosji.

Źródło: FoxNews


Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych powiększa flotę lodołamaczy

Międzynarodowe zainteresowanie regionami polarnymi nieustannie wzrasta. Powoduje to zwiększone obawy zarówno o kwestie bezpieczeństwa, ekonomiczne, środowiskowe, jak i o rywalizację między państwami.

Od wielu lat Straż Wybrzeża USA ma braki w swojej flocie: dysponuje ona tylko dwoma lodołamaczami (mogącymi operować w bardzo trudnych warunkach). Dodatkowo są one na skraju swojej żywotności.

W związku z tym rząd USA zdecydował o powiększeniu swojej floty lodołamaczy o trzy dodatkowe jednostki, a także ma nadzieję na zbudowanie jeszcze kolejnych trzech w przyszłości. W ten sposób Amerykanie zapewnią sobie utrzymanie suwerenności amerykańskich wód na Arktyce, a także obecność na Antarktydzie.

Źródło: RAND Corporation


Szeryf z Kalifornii odmawia wykonania nakazu sądowego by chronić społeczność lokalną

Szeryf Don Barnes z Orange County w Kalifornii sprzeciwił się nakazowi Sądu Najwyższego swojego hrabstwa. Sąd nakazał zredukowanie liczby więźniów w zakładach karnych o 50% aby zachować zasady dystansowania społecznego i powstrzymać zarażanie koronawirusem.

W praktyce oznaczałoby to wypuszczenie na wolność w tym hrabstwie aż 1800 więźniów, z czego niektórzy skazani byli za morderstwa i molestowanie dzieci. Szeryf uważa to za absurdalne działanie, stanowiące zagrożenie dla lokalnej społeczności. Poza tym powołuje się na fakt, że w więzieniu stosowane najlepsze praktyki przeciwdziałania koronawirusowi.

Dlatego szeryf stwierdził, że nie zamierza wypuszczać żadnego ze skazanych na wolność i będzie odwoływał się od tej decyzji. Jeśli to nie pomoże, oczekuje, że sędzia osobiście zadecyduje, którego ze skazanych ma wypuścić.

Od marca wypuszczono z więzienia już 1400 osób, które zostały skazane za przestępstwa nie będące poważnymi naruszeniami.

Źródła: FoxNews (1, 2)


Rząd USA pozwał Facebooka w związku z  nielegalną monopolizacją rynku

Firmę Marka Zuckerberga pozwał rząd, 46 stanów, wyspa Guam i Dystrykt Kolumbii. W pozwie oskarżono Facebooka o działania antykonkurencyjne i wykorzystywanie dominacji rynkowej do gromadzenia danych konsumentów.

Federalna Komisja Handlu (FTC) zarzuca Facebookowi, że nielegalnie utrzymuje swoją pozycję na rynku (monopol) poprzez wieloletnie działania przeciwko konkurencji. Wykazało to długie śledztwo, w które zaangażowani byli prokuratorzy generalni z USA.

Facebook – największy na świecie portal społecznościowy – przejął w 2012 roku portal Instagram, zaś w 2014 roku komunikator WhatsApp. Narzucił także programistom klauzule zakazu konkurencji – wszystko po to, aby pozbyć się zagrożeń dla swojego monopolu. Teraz może mu grozić nawet unieważnienie zakupu niektórych firm. Regulatorzy amerykańskiego rynku mogą go także zobowiązać do sprzedaży części aktywów i w efekcie do rozbicia na mniejsze podmioty.

FTC uważa, że Facebook poprzez zakup mniejszych rywali, podejmował działania w celu wyeliminowania konkurencji. Zdaniem FTC, są to działania na szkodę dla konkurencji rynkowej, reklamodawców i pozostawiające konsumentów z ograniczonym wyborem co do mediów społecznościowych.

Komisja chce wprowadzenia trwałego nakazu federalnego aby Facebook m.in.:

  • musiał podzielić swój majątek (w tym Instagram i WhatsApp),
  • przestał narzucać programistom antymonopolowych klauzul,
  • potrzebował zgody sądu na każde nowe fuzje i nabycie aktywów.

Celem działań Komisji jest przywrócenie korzyści płynących z wolnej konkurencji na rynku, a także innowacji.

Według Komisji Facebook jest dominującym dostawcą mediów społecznościowych. Obecnie ma 2,7 mld użytkowników. Dzięki temu w samym tylko 2019 roku uzyskał przychód wynoszący ponad 70 miliardów dolarów i zysk wynoszący ponad 18,5 miliarda dolarów.

Komisja zaznacza, że podejmuje się działań dla dobra publicznego, gdy ma “powód, aby wierzyć”, że prawo jest lub było naruszane.

Źródło: Federal Trade Commission


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Ekspres USA nr 54, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.