Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Kim jest Wołodymyr Zelenski? Poglądy i wizerunek. - Instytut Wolności

Kim jest Wołodymyr Zelenski? Poglądy i wizerunek.

Maciej Piotrowski

Kampania Wołodymyra Zelenski oficjalnie wystartowała w noworoczną noc 1 stycznia – jego oświadczenie o starcie zostało wyświetlone na kanale 1+1 oligarchy Ihora Kołomojskiego, zamiast standardowego orędzia prezydenta Poroszenki (zazwyczaj wszystkie kanały prywatne i publiczne transmitują wystąpienie głowy państwa). 

Aktor-komik, cieszący się znacznym poparciem w sondażach, może znacząco wpłynąć na ukraińską politykę.

Swój światopogląd i koncepcje wyborcze przedstawił kilka dni wcześniej w obszernym wywiadzie dla publicysty Dmitrija Gordona.

Poglądami, sposobem bycia i wypowiedzi Zelenski stara się wpisać w konwencję “zwykłego Ukraińca”: próbuje przedstawiać proste, zrozumiałe rozwiązania, dość ogólne opinie. Wydają się one mieć drugorzędną rolę, w porównaniu do wizerunku i osobowości.

 


AKTUALNE:

PO WYBORACH PREZYDENCKICH: CO ZAMIERZA ZEŁENSKI


W wywiadzie starał się zaprezentować jako menedżer, doświadczony w kierowaniu dużymi strukturami (był członkiem zarządu i producentem generalnym kanału Inter oraz szefem studia filmowego Kwartał-95) znający scenę polityczną Ukrainy (przedstawia swoje charakterystyki czołowych polityków i oligarchów, których poznał podczas kariery aktorskiej). Przedstawia się też jako osoba o poglądach patriotycznych: wolontariusz wspierający ukraińską armię w 2014, broniący przynależności Krymu do Ukrainy w sporach z rosyjskimi aktorami, odmawiający występów w Rosji po 2014 roku.

Zelenski zapowiada w wywiadzie budowę własnej siły politycznej i kampanię wyborczą w terenie. Partię Sługa Narodu mają tworzyć ludzie z różnych miast Ukrainy, ale brak jakichkolwiek konkretów, które pokazałyby z jakiego zaplecza ma czerpać.

W kontekście rozwiązania konfliktu z Rosją, Zelenski twierdzi, że gotowy jest na negocjacje z Putinem, poza formatem mińskim. Wg aktora-polityka, powinny być one rozwiązane kompromisowo: poprzez rezygnację z części żądań przez obie strony, a następnie poddanie wyników negocjacji pod ogólnoukraińskie referendum. Odrzuca możliwość rozwiązania siłowego w Donbasie.

Niejasna jest jego pozycja ws. wstąpienia Ukrainy do UE i NATO. Pomysłowi temu nie zaprzecza, ale wydaje się starania ku integracji odkładać (“nigdy nie chodzę w gości, jeśli mnie nie zapraszają. Nie chcę czuć się niepełnowartościowy, człowiekiem drugiego sortu” – powiedział). Dodatkowo, krytycznie podchodzi do współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Proponuje legalizację biznesów oligarchów – amnestię popełnionych do tej pory przestępstw, a następnie wprowadzenie przejrzystych, ale bezwzględnych zasad, równych dla wszystkich graczy biznesowych.

Zelenski pochodzi z Krzywego Rogu (industrialne zagłębie na wschodzie Ukrainy), pewien czas w dzieciństwie mieszkał w Mongolii. Od lat 90. aktor kabaretowy i komediowy, udzielający się przede wszystkim w dziedzinie satyry politycznej. Producent telewizyjny i filmowy. Współtwórca serialu komediowo-politycznego “Sługa narodu”. Wciela się w nim w rolę prostego nauczyciela, który obejmuje posadę prezydenta Ukrainy. Premiera trzeciego sezonu serialu jest zaplanowana na marzec 2019 (tuż przed prawdziwymi wyborami prezydenckimi).

Aktualnie związany biznesowo z kanałem 1+1 Ihora Kołomojskiego, czołowego ukraińskiego oligarchy. W wypowiedziach obaj (Kołomojski i Zelenski) zaprzeczają istnieniu zależności politycznej komika od oligarchy.

Wg sondaży, popiera go od 6 do 14 % Ukraińców. Średnie poparcie z sondaży w grudniu wynosi 12,8%, co daje mu 3 miejsce, za Julią Tymoszenko i Petrem Poroszenko.

Wg badania grupy Rating, Zelenski uzyskuje wysokie poparcie we wszystkich regionach Ukrainy, oprócz trzech obwodów galicyjskich, a także zakarpackiego, winnickiego i chmielnickiego. Najwięcej zwolenników (od 15 do 20%) ma w regionach południowych (obwody mikołajowski, odeski, chersoński), części centralnych (obwód kijowski, żytomierski) i wschodnich (dnipropetrowskim, charkowskim i donieckim) a także na Wołyniu (15% w obwodzie wołyńskim i równieńskim).

 Wg badania grupy Rating, Portety regionów z grudnia 2018 https://ratinggroup.ua/research/ukraine/portrety_regionov_itogi_svodnye_dannye_sravnitelnyy_analiz_mezhdu_oblastyami.html

Eksperci zastanawiają się jednak, czy poparcie w sondażach dla Zelenśkiego przełoży się na wynik wyborczy (ze względu na poparcie wśród młodzieży i elektoratu kontestatorskiego, który w praktyce może nie zjawić się przy urnach wyborczych). Dodatkowo, warto zauważyć, że wyniki sondażowe aktora są bardzo dynamiczne i niestałe.

 

Maciej Piotrowski

Ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy. Główne obszary zainteresowania: polityka wewnętrzna i życie polityczne Ukrainy, kultura i społeczeństwo nad Dnieprem. Aktualnie obserwuje i analizuje ukraińską kampanię prezydencką (2019). Zajmuje się również problematyką usprawnienia funkcjonowania polsko-ukraińskich przejść granicznych, zaangażowany w nieformalną inicjatywę „Piesze przejścia graniczne”.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.