Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Joe Biden będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych - nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego - Instytut Wolności

Joe Biden będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych – nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego

Ekspres USA nr 52, red. Anna Bielecka

W najnowszym numerze Ekspresu Amerykańskiego:

  1. Joe Biden będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych
  2. Pierwsze powyborcze wystąpienie Joe Bidena i Kamali Harris
  3. Podpisano największą na świecie umowę o wolnym handlu
  4. Amazon wchodzi na rynek sprzedaży leków
  5. Rośnie zainteresowanie operacjami plastycznymi w USA

Joe Biden będzie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Ameryka poznała swojego 46 prezydenta 7 listopada 2020 roku – został nim kandydat partii demokratycznej Joe Biden. Po długotrwałym procesie liczenia głosów, finalnie otrzymał on 306 głosów elektorskich (ponad 79 milionów głosów obywateli), podczas gdy jego przeciwnik – urzędujący prezydent Donald Trump uzyskał 232 głosy elektorskie (ponad 73 miliony głosów obywateli). Sam proces zliczania głosów z powodu bardzo dużej liczby głosów oddanych korespondencyjnie trwał długo, a wyniki z poszczególnych hrabstw i finalnie stanów spływały przez długi czas.

Pomimo oficjalnego już ogłoszenia wyników, Trump w dalszym ciągu nie składa broni i zapowiada batalię prawną dotyczącą podważenia wyników tych wyborów. Wypowiedzi prezydenta podsyciły zamieszki społeczne, podczas których jego zwolennicy na terenie całego kraju głośno domagali się unieważnienia wyborów, bądź ponownego przeliczenia głosów. Szczególnie napięta atmosfera jest w tzw. swing states, które przesądziły o wygranej, tym razem kandydata demokratów.

Faktycznie, według prawa niektórych stanów – ponowne przeliczenie głosów jest możliwe jeżeli różnica w wyniku pomiędzy kandydatami nie jest znaczna (próg ten ustalony jest w prawodawstwie stanowym). Tutaj dobrym przykładem jest stan Georgia, gdzie dojdzie do ponownego, niezautomatyzowanego przeliczenia głosów. W tym stanie różnica w liczbie zdobytych głosów pomiędzy Bidenem a Trumpem wyniosła zaledwie 14 056 głosów przy prawie 5 milionach oddanych głosów. Brad Raffesnperger, sekretarz stanu Georgia, stwierdził, że: „w związku z ponownym przeliczaniem głosów czuje na sobie presję senator Lindsey Graham, sprzyjającej Trumpowi, która naciska go na szukanie sposobów na podważenie głosów oddanych na Joe Bidena”.

Jednocześnie reprezentanci republikanów w stanie Pennsylvania (kolejny ze swing states) wnieśli o wykonanie audytu w związku z liczeniem głosów. Spotkało się to z natychmiastową reakcją demokratów, którzy stwierdzili, że propozycja ta zmierza wyłącznie do obstrukcji wyborczej oraz nie jest poparta żadnym argumentem prawnym, gdyż do tej pory prezydent Trump nie był w stanie dostarczyć żadnego dowodu przed sądem, który potwierdziłby teorię o fałszerstwie wyborczym. Tego typu pozwy republikanie wnieśli przed sądy w dwóch największych hrabstwach stanu Wisconsin, domagając się w nich ponownego przeliczenia głosów. Joe Biden przejął te stany od republikanów, gdzie w wyborach w 2016 roku zwyciężył Trump.

Wyjątkowo gorąco było też w hrabstwie Wayne (stan Michigan), do którego zalicza się także miasto Detroit, gdzie dwóch republikańskich członków komisji wyborczej odmówiło certyfikowania wyniku wyborów, wskazując na pomniejsze nieścisłości. Spotkało się to z bardzo ostrą reakcją lokalnej społeczności, szczególnie mniejszości czarnoskórej, która oskarżyła tychże członków o rasizm. Pod wpływem tych wzburzonych reakcji, odstąpili oni od pierwotnego zamiaru i certyfikowali ostateczny wynik wyborów w tym hrabstwie.

Trump stara się pozyskiwać sojuszników we wszystkich komisjach wyborczych, sądach stanowych i władzach stanowych aby ci pomogli mu podważyć wyniki wyborów. Obóz republikanów w obliczu tego zwarcia wydaje się być podzielony. Część kongresmenów popiera Trumpa i nawołuje do podważenia wyborów, zaś pozostali przedstawiciele republikanów publicznie uznają zwycięstwo Bidena i odcinają się od Trumpa.

Źródło: NY Times


Pierwszy powyborcze wystąpienie Joe Bidena i Kamali Harris

Prezydent-elekt Joe Biden w swoich pierwszych słowach skierowanych do obywateli powiedział, że nastał czas: „zakończenia ponurej epoki demonizowania w Ameryce, czas na uzdrowienie kraju”. Wystąpienie miało miejsce w Wilmington w stanie Delaware czyli stanie, który przez dekady Joe Biden reprezentował, między innymi jako senator. Jednocześnie Biden zwrócił się do wyborców Trumpa słowami: „zwracam się do wszystkich tych, którzy głosowali na prezydenta Trumpa. Rozumiem wasze rozczarowanie. Sam w swoim życiu kilkukrotnie musiałem przełknąć porażkę, ale teraz nadszedł czas by dać innym szansę. Czas by odłożyć na bok szorstką retorykę, obniżyć temperaturę sporu i zacząć się nawzajem słuchać”.

Przemówienie Bidena w kilku miejscach odwoływało się do wiary i amerykańskiej historii, chociaż nie było nasycone żadną ideologią. Opierało się raczej na podstawach, które pozwoliły mu zbudować szeroki front poparcia w wyborach. Biden obiecał, że przyniesie Ameryce stabilne przywództwo, a jego doświadczenie pomoże przejść przez wyzwania i kryzysy z jakimi mierzy się naród amerykański. Odniósł się także do niepokojów społecznych obecnych w wielu miejscach kraju – wzywając liderów tych lokalnych społeczności do znalezienia kompromisu i uspokojenia nastrojów.

Przed przemówieniem prezydenta elekta wystąpiła wiceprezydent-elekt Kamala Harris, która będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku. Zwracając się do Amerykanów powiedziała,  że wybrali oni „nadzieję, jedność, przyzwoitość, naukę i prawdę. Harris przypomniała historię swojej matki Shyamali Gopalan, która w wieku 19 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych z Indii – „to dzięki takim kobietom, które stworzyły podwaliny, jestem tutaj i przemawiam do was jako wiceprezydent” powiedziała Harris. Jednocześnie zapowiedziała, że jest pierwszą, ale nie ostatnią kobietą wiceprezydent w tym kraju.

Źródło: NY Times


Podpisano największą na świecie umowę o wolnym handlu

15 krajów regionu Azji i Pacyfiku – kraje ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej tworzone przez Brunei, Filipiny, Indonezję, Kambodżę, Laos, Malezję, Mjanmę, Singapur, Tajlandię i Wietnam) oraz Chiny, Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia 15 listopada podpisało podczas wideokonferencji Wszechstronne Regionalne Partnerstwo Ekonomiczne (RCEP). Umowa ma na celu liberalizację zasad handlu i inwestycji w regionie Azji i Pacyfiku poprzez stopniowe zmniejszanie ceł i znoszenie ograniczeń. RCEP został podpisany też z tą nadzieją, że pomoże uzdrowić gospodarki w regionach osłabionych pandemią koronawirusa. Partnerstwo ma na celu m.in. wyeliminowanie szerokiej gamy taryf na import towarów w ciągu 20 lat.

Porozumienie było negocjowane od 2012 roku. Wyklucza ono USA, które z kolei wycofały się decyzją administracji prezydenta Trumpa z konkurencyjnej umowy wielostronnej Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) w 2017 roku. TPP było wspierane przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę i miało na celu przeciwdziałanie wpływom chińskim.

Stworzenie RCEP można uznać za sukces Chin w ich staraniach na rzecz budowy własnej strefy wpływów w regionie. Ze względu na wielkość gospodarki będą one odgrywać kluczową rolę wśród państw członkowskich. Są oni zadowoleni, że porozumienie podpisano po 8 latach negocjacji, uznając to za sukces i “zwycięstwo multilateralizmu i wolnego handlu”. Jest to też symboliczne zwycięstwo nad dotychczasową polityką prezydenta Trumpa “America First”, który zamiast umów wielostronnych postawił na umowy dwustronne z krajami w regionie.

RCEP nie idzie tak daleko jak integracja gospodarek państw członkowskich w Unii Europejskiej, ale bazuje na istniejących już porozumieniach o wolnym handlu, których jest dużo w regionie. Azja pozostaje nastawiona na rozwój wolnego handlu, w którym widzi przepis na dobrobyt w przyszłości.

Źródła: BBC, Newsmax


Amazon wchodzi na rynek sprzedaży leków

W Stanach Zjednoczonych można już kupić na Amazonie np. insulinę czy inhalatory. Firma poszerzyła swoją działalność o sprzedaż leków online. Wystarczy stworzyć profil na stronie  i poprosić swojego lekarza o wysłanie recepty do firmy. W ten sposób możliwy jest zakup leków przez Internet z dostawą wprost do domu. Firma akceptuje większość ubezpieczeń, a dla tych, którzy go nie mają, oferowana jest zniżka – pod warunkiem, że mają wykupioną usługę Amazon Prime (usługa premium serwisu).

Nowa inicjatywa będzie ogromnym wyzwaniem dla aptek, a także sieci handlowych takich jak Walgreens i CVS, które wielu swoich klientów przyciągają własnymi aptekami.

Źródło: FoxBusiness


Rośnie zainteresowanie operacjami plastycznymi w USA

Amerykańscy lekarze informują o wzroście liczby pacjentów zainteresowanych operacjami plastycznymi – aż 64% lekarzy zanotowało wzrost liczby konsultacji od czasu rozpoczęcia pandemii. Klienci najbardziej zainteresowani są poprawą wyglądu twarzy – chodzi tu głównie o zmarszczki i korekty nosa. Zdaniem lekarzy wynika to z faktu, że ludzie na co dzień widzą niedoskonałości w kamerze, przez co wydaje im się, że wyglądają niekorzystnie dla innych i sami przez to także źle się czują. Eksperci nazywają to ‘zoomową dysmorfią’ i ostrzegają, że rozmowy wideo mogą zaburzyć wygląd ludzi, tworząc iluzję szerszej twarzy i dłuższego nosa.

Argumentem obecnie przemawiającym za operacjami plastycznymi jest noszenie masek i praca zdalna w domu – oba zjawiska pomagają bowiem ukryć ślady przeprowadzonych zabiegów do czasu aż blizny zagoją się.

Źródła: Newsmax, DailyMail, BBC


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Ekspres USA nr 52, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.