Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Jak zmienia się Ukraina - nowy numer "Polski w Praktyce" - Instytut Wolności

Jak zmienia się Ukraina – nowy numer “Polski w Praktyce”

Maciej Piotrowski

Jeden z najgorętszych punktów na politycznej mapie świata znajduje się tuż za naszą granicą. To Ukraina. W niewielu miejscach na świecie przeprowadza się dziś zmiany na podobną skalę, mierząc się z takimi wyzwaniami, jak wojna czy system oligarchiczny.

Co z tym możemy zrobić? My, w Instytucie Wolności, postanowiliśmy przyjrzeć się temu dokładnie i z bliska. Oczywiście w praktyce. Stworzyliśmy grupę ekspertów, którzy odwiedzili ponad trzydzieści ukraińskich instytucji państwowych i organizacji pozarządowych próbujących wdrażać lub oceniać reformy. Analizowaliśmy ich działania, sposób pracy i sukcesy, które odnoszą.

Piszemy o tym w naszym magazynie, bo stwierdziliśmy, że ciekawe doświadczenia warto czerpać nie tylko ze stabilnego Zachodu, ale również z Ukrainy – tygla, w którym nadal się kotłuje. Ukraińcy walcząc o zmianę swojego kraju wiedzą bowiem, że grają o wysoką stawkę – jest nią istnienie ich kraju w ogóle.

Warto ich dzisiaj obserwować, bo są tam sfery, w których młodzi i energiczni ludzie potrafili wprowadzić rozwiązania niemal rewolucyjne. Zobaczmy, jak Ukraińcy radzą sobie ze swoim największym przekleństwem – korupcją, spójrzmy, co robią w sprawie budowy niezależnych mediów, czy samorządów. Wnioski dla praktyki działania naszego państwa można wyciągnąć zarówno z ich błędów, jak i sukcesów.

Zapraszamy do lektury artykułów z numeru:

Marcin Furdyna, Ukraina na zagranicznym froncie

Aleksander Haleniuk, Samorządowy renesans Ukrainy?

Maciej Piotrowski, Czy informacja może jeszcze rozpocząć wojnę?

Justin Tomczyk, Wielki Zwrot: ukraińska reorientacja gospodarcza na Europę

Marek Budzisz, Rosyjskie scenariusze dla Ukrainy (około roku 2030)

Wojciech Konończuk, Ukraińska (niedokończona) rewolucja

Jewhen Mahda, Co musi zrobić Ukraina, by odeprzeć hybrydową agresję i wybić się na niezależność?

Marcin Żuber,  ProZorro – tego rozwiązania nie powstydziliby się w UE!

Adrian Purzycki, Cyfrowa rewolucja nad Dnieprem

Marcin Żuber, Korupcja jako element państwa oligarchicznego

Przemysław Antas, Woda w Dnieprze bardziej przejrzysta, ale nadal mętna

Antykorupcyjna masa na Ukrainie może zwyciężyć – Andrij Meleszewycz w rozmowie z Maciejem Piotrowskim

Andrzej Podgórski, Polonez w kosmosie?

Wiktoria Trybuł, Polska polityka migracyjna – zarządzanie chaosem?

Anna Ciuła, Czy na Ukrainie zabraknie rąk do pracy?

Rafał Zaniewski, Mówisz NATO, myślisz pomoc. Myślisz pomoc, mówisz NATO

Nie ma zrozumienia, czym powinna być obronność – Romuald Szeremietiew w wywiadzie z Przemysławem Barański i Rafałem Zaniewskim

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017–2019

Maciej Piotrowski

Ekspert ds. ukraińskich w Instytucie Wolności. Absolwent historii i studiów ukraińskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumacz z języka ukraińskiego, współpracował przy tłumaczeniu i opracowaniu książki „Ogień Majdanu” Fundacji Ośrodek Karta. Animator kultury, organizator Festiwalu Folkowisko i innych wydarzeń kulturalnych w Polsce Wschodniej.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.