Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Jak reagują rynki, a jak internauci na wynik ukraińskich wyborów? - Instytut Wolności

Jak reagują rynki, a jak internauci na wynik ukraińskich wyborów?

Ekspres Ukraiński nr 22:

Jak głosowali Ukraińcy w Polsce, jak zareagowały rynki finansowe a jak internauci na wynik I tury wyborów prezydenckich?

Andreas Kontokanis CC BY-SA 2.0

Ukraińcy w Polsce wybrali Zełenskiego, łącznie za granicą – Poroszenkę

W dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie 31 marca zorganizowano także głosowanie w ukraińskich placówkach dyplomatycznych w RP, tj. ambasadzie w Warszawie oraz w konsulatach w Krakowie, Gdańsku i Lublinie.

Łącznie w wyborach wzięło udział 7799 z 34833 zarejestrowanych wyborców w całej Polsce, czyli o 2700 więcej niż w roku 2014. Jednocześnie, jest to najwyższy wynik wśród wszystkich zagranicznych okręgów wyborczych – na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, gdzie zagłosowało 7147 Ukraińców.

Oznacza to, że w Polsce zagłosowało tylko 22,4% spośród wszystkich zarejestrowanych uprawnionych. Placówki dyplomatyczne nie były jednak przygotowane nawet na taką frekwencję, bowiem od rana przed budynkiem ambasady przy alei Szucha ustawiła się długa kolejka. Po południu sięgała ona już 300 metrów, a wyborcy musieli czekać nawet 3 godziny, żeby oddać głos.

We wszystkich czterech okręgach wyborczych utworzonych w Polsce, pierwsze miejsce zajął Wołodymyr Zełenski z łącznym wynikiem 38,7%. Na drugim miejscu znalazł się obecny prezydent Petro Poroszenko z wynikiem 32,9%. Dystans pomiędzy kandydatami w II turze jest zatem zdecydowanie mniejszy niż na Ukranie. Największą różnicę między oboma kandydatami odnotowano w Gdańsku – 228 głosów, najmniejszą zaś w Krakowie, gdzie Zełenski wyprzedził Poroszenkę tylko o dwa głosy. Co ciekawe, w Polsce to Anatolij Hrycenko zajął trzecie miejsce z wynikiem 10,9%, a nie Julia Tymoszenko (jedynie 3,3%!), którą wyprzedzili jeszcze Ihor Smeszko (5,6%) oraz Rusłan Koszulynski (3,9%).

Gorzkim podsumowaniem I tury wyborów za granicą jest ogólna niska frekwencja: w skali 6-milionowej diaspory ukraińskiej, zagłosowało jedynie ok. 55 tysięcy osób – to niecały 1%! Przyczyna leży w zbyt małej ilości lokali wyborczych uruchomionych przez ukraiński MSZ. Dla porównania: znacznie mniejsza Mołdawia podczas tamtejszych wyborów umożliwiła swoim obywatelom przebywającym we Włoszech głosowanie aż w 29 punktach – Ukraina uruchomiła ich w tym kraju tylko 4.

Co ciekawe, podsumowując wszystkie zagraniczne okręgi wyborcze – pierwsze miejsce zajął Poroszenko z wynikiem 38,9%, a dopiero drugie Zełenski: 26%. 21 kwietnia przekonamy się, czy zagranica również zagłosuje inaczej niż Ukraińcy w ojczyźnie…

Źródło: Centralna Komisja Wyborcza ; Ewropejśka Prawda ; EuroMajdan Warszawa ;


Utrudnienia na punktach kontrolnych w okupowanym Donbasie

Miliony ludzi przekraczają co roku linię rozgraniczenia oddzielającą tereny niekontrolowane przez Ukrainę: tzw. separatystycznymi republikami na Donbasie. Liczba ta stale rośnie, a wraz z nią piętrzą się kolejne trudności. Według danych Państwowej Służby Granicznej w 2016 r. linię tę przekraczało średnio 8,5 mln ludzi miesięcznie, w 2018 zaś ta liczba wzrosła do 13,6 mln. Obecnie funkcjonuje 5 przejść granicznych z okupowanego terytorium: mimo to w każdym z nich są ogromne kolejki, a ludzie w nich czekający nie są chronieni ani przed warunkami atmosferycznymi, ani przed ewentualnym ostrzałem, nie ma tam nawet toalet.

Najczęstszym powodem przekraczania granicy jest konieczność odbioru świadczeń socjalnych, potrzeba załatwienia dokumentów, wizyty rodzinne oraz zakupy. Najbardziej oblegane przejście znajduje się w Stanicy Ługańskiej, w której jedyną drogą jest zniszczony podczas ostrzałów most. Przejazd po nim samochodami jest niemożliwy, dlatego ludzie zmuszeni są pokonywać kilkukilometrową drogę pieszo.

Według Noel Calhoun, zastępczyni przedstawiciela ONZ ds. uchodźców na Ukrainie – pierwszą rzeczą, która powinna ulec zmianie, jest sposób wydawania dokumentów upoważniających do przekroczenia linii rozgraniczenia. Obecnie można je zdobyć tylko online, co w większości przypadków uniemożliwia samodzielne załatwienie sprawy przez osoby w podeszłym wieku.

Ponadto znacznym utrudnieniem są nałożone ograniczenia w zakresie przewożeniu produktów przez linię rozgraniczenia – na jedną osobę przypada limit w wysokości nie więcej niż 75 kg towaru, o łącznej wartości nie przekraczającej 10 tys. UAH. Na podstawie rozporządzenie Rady Ministrów Nr 99 z 2017r. oraz wynikającego zarządzenia Nr 39 Ministerstwa ds. tymczasowo okupowanych terytoriów obowiązuje także zamknięta lista towarów, które wolno przewieźć – to oznacza, że towary na niej niewymienione są zakazane, jak np. miód czy większość leków, co prowadzi do częstych konfiskat takich zakupów. Na szczęście, cień szansy na znormalizowanie sytuacji w tym zakresie, daje niedawny wyrok Okręgowego Sądu Administracyjnego w Kijowie, uznający przepis o takiej zamkniętej liście towarów za niezgodny z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Z drugiej jednak strony, eksperci wskazują na konieczność utrzymania pewnych ograniczeń wynikających z zagrożenia wojennego.

Organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną praw osób zamieszkałych w Donbasie wystosowały list do premiera Wołodymyra Hrojsmana z prośbą o pilne rozwiązanie utrudnień na punktach kontroli.

Źródło: Tyżdeń


 

Zełenski popularniejszy od Čaputovej і brexitu – pokazuje Google Trends

Ukraińskie wybory prezydenckie przyciągnęły uwagę opinii publicznej w Polsce i na świecie – pokazują trendy zapytań kierowanych do wyszukiwarki Google.

W niedzielę (31.03) i poniedziałek do południa (01.04) temat głosowania na Ukrainie był przez polskich internautów w Google’ach częściej wyszukiwany niż inne ważne wydarzenia międzynarodowe: m.in. popularny ostatnio temat brexitu.

Można zaobserwować wysokie zainteresowanie osobą Wołodymyra Zełenskiego. Możemy porównać go z inną „bohaterką weekendu” tj. nową słowacką prezydent Zuzany Čaputovą. W Google tematy związane z nią dominowały jedynie przez jeden dzień: od soboty wieczora do niedzieli godziny 19:00. Po ogłoszeniu wyników ukraińskich wyborów, tamtejsi kandydaci przejęli uwagę polskich internautów, a o Zełenskim chciało dowiedzieć się kilkakrotnie więcej osób, niż o nowej prezydent Słowacji.

Jeszcze większa różnica w liczbie wyszukiwań na korzyść Zełenskiego zaistniała w skali świata. Przy tym Francuzi, Brytyjczycy, Włosi i Hiszpanie byli dużo bardziej zainteresowani osobą Čaputovej; a Niemcy i Polacy, a także Amerykanie i Rosjanie: Zełenskim.

Wskaźniki Google Trends na Ukrainie mogą nam też powiedzieć, które zdarzenia w ostatnim roku przyciągnęły największą uwagę potencjalnych wyborców do danych kandydatów.

Zapytania dotyczące Petra Poroszenki były najpopularniejsze w ostatnich dniach listopada: podczas kryzysu na Morzu Czarnym i wprowadzania stanu wojennego. Julia Tymoszenko była na 1.pozycji jedynie raz – w czerwcu, gdy prezentowała swój program wyborczy „Nowy Kurs Ukrainy”. Wołodymyr Zełenski skupił na sobie zainteresowanie ukraińskich internautów od 31 grudnia (ogłoszenia o starcie w wyborach) i był najpopularniejszy przez większość kampanii. Dopiero w ostatni miesiącu wyprzedzał go, lub był ex-aqueo, Petro Poroszenko. Aktualnie, w kontekście zwycięzcy 1. tury wyborów popularność zyskuje pytanie o “program Zełenskiego”.


Ukraińskie banki otworzą się na zagraniczne firmy

Narodowy Bank Ukrainy w oficjalnym komunikacie potwierdził, że umożliwi otwieranie kont w ukraińskich bankach podmiotom zagranicznym, w tym niebędącym rezydentami Ukrainy. Nowa regulacja wynika z Ustawy o walutach i transakcjach walutowych, która weszła w życie 7 lutego br. i jest kolejnym elementem realizacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Uproszczeniu ulegają także przepisy dotyczące obsługi kont bankowych – otwierając i prowadząc konto, zagraniczna firma lub osoba fizyczna nie będzie potrzebować dodatkowego poświadczenia notarialnego, a np. zmiana nazwy osoby prawnej nie będzie oznaczać konieczności zamykania dotychczasowego rachunku i otwierania go pod nową nazwą.

Wszystkie te ułatwienia mają uczynić ukraiński rynek finansowy atrakcyjniejszym dla zagranicznych inwestorów, jednak to tylko jedna strona medalu. Wraz z liberalizacją przepisów wzrasta ryzyko prania brudnych pieniędzy oraz tworzenia tzw. shell companies, firm fikcyjnych nie posiadających faktycznej siedziby w żadnym państwie i powołanych tylko do niezgodnych z prawem celów.

W związku z tym, ukraiński sektor bankowy będzie objęty coraz większym zakresem regulacji KYC (Know your customer), a kontrole przepływu środków mają zwiększyć transparentność systemu.  Bank centralny w wydanym komunikacie przyznaje, że nowy system będzie uzależniał stopień kontroli przepływów od stopnia ryzyka nadużyć.

Źródło: Ekonomiczna Prawda ; Radio Swoboda ;


Ukraina zamyka niebo dla nieregularnych lotów do Rosji i otwiera nowy terminal w Boryspolu

Rząd przyjął przedstawiony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt rozporządzenia zakazującego odbywania nieregularnych i czarterowych lotów z Ukrainy na terytorium Federacji Rosyjskiej. To reakcja na niedawną (22 marca) wizytę w Rosji i spotkanie z Władimirem Putinem, dwóch przedstawicieli prorosyjskiej partii „Opozycyjna Platforma – Za Życie”: Jurija Bojko (kandydat  na prezydenta w I turze) oraz Wiktora Medwedczuka. Politycy tłumaczyli potem, że spotkanie z Putinem miało na celu negocjacje dotyczące sprzedaży rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapowiedziała, że przyjrzy się całej sprawie – okazało się że Medwedczuk pomimo zakazu wykonywania bezpośrednich połączeń lotniczych, często podróżuje z Kijowa do Moskwy właśnie samolotem.

„Dokonaliśmy analizy okoliczności tego lotu – Bojko i Medwedczuk wykorzystali lukę w przepisach, korzystając przy tym z pomocy FSB Rosji. W związku z tym Ministerstwo przedstawiło projekt rozporządzenia zakazującego także lotów nieregularnych”, oznajmił Arsen Awakow, szef resortu spraw wewnętrznych. „Nowa regulacja nie obejmie połączeń niezbędnych do funkcjonowania misji organizacji międzynarodowych, ONZ, OBWE i Czerwonego Krzyża” – dodał.

Przypomnijmy, że już 25 września 2015 r. Rząd Ukrainy zakazał lotów rosyjskich linii lotniczych, głównie Aerofłot i Transaero na swoim terytorium. Z kolei we wrześniu 2018 r. pojawił się projekt całkowitego zamknięcia ruchu pasażerskiego z Rosją i z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury około 75% przewoźników autobusowych zaprzestało przewozu osób na tym kierunku w wyniku utraty licencji.

Podczas gdy na kierunku rosyjskim ruch pasażerski jest ograniczany, poprawiły się warunki lotów pasażerskich z krajami Europy – 31 marca otwarto terminal F lotniska w Boryspolu. Na razie z tej części lotniska korzystać będę przewoźnicy Laudamotion, Ryanair i SkyUp Airlines, a lada moment również pozostali: YanAir, Bravo Airways, Bukovyna, FANair oraz Wind Rose.

Źródło: Obozrewatel’ ; Ekonomiczna Prawda 1 ; Ekonomiczna Prawda 2 ; Straż Graniczna Ukrainy ;


Unbundling Naftohazu z udziałem europejskich partnerów

Jak poinformowała na swojej oficjalne stronie Grupa Naftohaz: wraz z Ukrtransgazem i utworzoną w 2016 r. spółką Magistrala Gazociągów Ukrainy – powołano grupę roboczą, która przy współpracy z 5 europejskimi dostawcami gazu ma przeprowadzić unbundling, czyli prawne i funkcjonalne rozdzielenie przedsiębiorstwa w zakresie wytwarzania i dystrybucji gazu na Ukrainie. Przypomnijmy, że unbundling był jednym z warunków postawionych przez premiera Hrojsmana, Andrijowi Kobolewowi – aby ten ostatni pozostał prezesem Naftohazu do 2020 r. Podmiotami zaproszonymi do współpracy są:  GRT Gaz S.A. (Francja), N.V. Nederlandse Gasunie (Holandia), SNAM S.p.A. (Włochy), Eustream a.s. (Słowacja) i Flyxys S.A. (Belgia). Wg słów Kobolewa, przedstawiciele tych firm będą konsultować utworzenie niezależnego operatora transportującego gaz, także dlatego że gazociągi idące przez Ukrainę stanowią „najbardziej niezawodną i bezpieczną drogą dostaw gazu do Europy”.

Ponadto, chińska agencja finansowania eksportu Sinosure udzieliła Naftohazowi zabezpieczenia w wysokości 1 mld USD. Taka ochrona, wg szacunków Naftohazu, powinna przyciągnąć w pierwszym roku ok. 160 mln USD, które grupa chce przeznaczyć na sprzęt wydobywczy i osiągnąć drugi z warunków postawionych przez rząd Kobolewowi – zwiększyć wydobycie gazu przez spółkę Ukrhazwydobuwannia.

Źródło: Ekonomiczna Prawda ; Grupa Naftohaz ;


Reakcja rynków na wynik I tury wyborów

Rynki zareagowały spokojnie po ogłoszeniu wyników I tury wyborów – jak podaje agencja Interfax-Ukraina. Akcje ukraińskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz London Stock Exchange odnotowały minimalne spadki (jak np. akcje Ovostaru na GPW spadek o 0,93%) lub poszły w górę (jak w przypadku Ahrotonu – wzrost o 3,66%, lub brytyjskiej spółki Ferrexpo plc, kontrolującej połtawski przemysł wydobywczy – wzrost o 3,03%).

Eksperci jeszcze przed wyborami zakładali, że wynik I tury nie odbije się bezpośrednio na ukraińskiej gospodarce. Olena Korobkowa z Niezależnego Stowarzyszenia Banków Ukraińskich, uspokaja: „Rok 2019 hrywna rozpoczęła bez większego spadku wartości, obserwujemy jedynie niewielkie wahania. Gospodarka trzeci rok z rzędu wykazuje wzrost a sektor bankowy pomyślnie przeszedł dotychczasowe reformy i został znacznie dokapitalizowany”. Korobkowa zwraca uwagę na stabilizację nastrojów Ukraińców, którzy nie ulegają sezonowej panice walutowej i podejmują pragmatyczne decyzje finansowe.

Z kolei Mychajło Rebryk z Reiffeisen Bank w rozmowie z portalem UNIAN zapewnia, że zarówno wybór nowego prezydenta, jak i pozostanie u władzy urzędującego, nie odbiją się negatywnie na nastrojach inwestorów. W pierwszym przypadku, będą oni raczej ostrożnie obserwować decyzje nowej władzy, na pewno sama zmiana nie spowoduje natomiast odpływu kapitału. W drugim przypadku można się spodziewać zwiększonego napływu kapitału w okresie od maja do czerwca.

Wynik I tury nie odbił się znacząco także na notowaniach ukraińskich obligacji skarbu państwa – mówi o tym Ołeksandr Paraszczij w rozmowie z Interfax-Ukraina. Spadki były dosłownie minimalne: 0,26% dla euroobligacji 2020 i 0,07% dla euroobligacji 2026. „Moim zdaniem przyczyną takiej dynamiki była przegrana Julii Tymoszenko, fakt że nie wejdzie do drugiej tury. Tymoszenko była najbardziej ryzykownym kandydatem dla notowań długu publicznego” – ocenia Paraszczij.


Źródło: UNIAN 1 ; UNIAN 2 ; Ekonomiczna Prawda 1 ; Ekonomiczna Prawda 2 ;


Numer przygotowali:

Adrian Purzycki (redaktor prowadzący) – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Współpraca:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.

Oleksandr Szewczenko – student studiów podyplomowych Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Wydziału Stosunków Międzynarodowych na Odeskim Uniwersytecie Narodowym oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Olga Semeniuk – studentka 3 roku Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Ukraiński nr 22:

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.