Jak pisać o granicy? Publikujemy poradnik dla dziennikarzy.
Polsko-ukraińska granica jest przekraczana ponad 20 milionów razy rocznie. Trudności występujące na przejściach utrudniają życie przedsiębiorcom i turystom, osobom jadącym do pracy, do krewnych, na zakupy. To olbrzymie i zróżnicowane grono obywateli. Skala czyni z tego problemu jedną z kluczowych bolączek w stosunkach polsko-ukraińskich, oddziałującą na życie zwykłych ludzi. Jednocześnie, ze względu na oddalenie przejść granicznych od wielkich miast, ten problem nie leżał dotąd w centrum zainteresowania mediów.
– pisze Maciej Piotrowski we wstępie do nowej publikacji Instytutu Wolności i kijowskiej organizacji Europa Bez Barier “Jak pisać o granicy. Poradnik dla dziennikarzy“. Właśnie z tego powodu – skali problemu, a także niewystarczającego nagłośnienia go w mediach – stworzyliśmy ten dokument.
Ma on pomóc pracownikom mediów w lepszym zrozumieniu tematu i aktualnych trendów i problemów występujących na granicy polsko-ukraińskiej. Wskazujemy w nim źródła, z których można korzystać przy przygotowywaniu tekstów, przypominamy kluczowe fakty i ciekawostki dotyczące granicy.
Autorem poradnika jest Jakub Łoginow – specjalista ds. transportu, mobilności aktywnej i standardów pieszych.
W poradniku, dziennikarze znajdą również wykaz instytucji państwowych, które są odpowiedzialne za zarządzenie i finansowanie granicy, a także kontakt mailowy do nich, co może pomóc w skutecznym kierowaniu zapytań prasowych dla uzyskania dodatkowych informacji. Oprócz tego, opisaliśmy zjawiska społeczne, które nie znajdują odzwierciedlenia w oficjalnych danych, co czyni poradnik unikalnym źródłem, pomocnym przy tworzeniu dziennikarskich materiałów.
Podpowiadamy, w jaki sposób odnosić się do oficjalnych danych i jak postępować podczas przygotowywania materiału, by wyłapać zjawiska nieznajdujące odzwierciedlenia w oficjalnych danych i komunikatach urzędowych.
pisze Łoginow.
Osoby zainteresowane szerszą informacją o poradniku bądź całości projektu Instytutu Wolności “Granica z ludzką twarzą” zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu Maciejem Piotrowskim (maciej.piotrowski@instytutwolnosci.pl) lub głównym autorem poradnika Jakubem Łoginowem (kuba.loginow@gmail.com).
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.