Granica z ludzką twarzą – nowy projekt

Jak ucywilizować granicę polsko-ukraińską? Nad rekomendacjami dla administracji obu krajów będziemy pracować w nowym projekcie pt. “Granica z ludzką twarzą”, który startuje 1 lutego.
Temat ten wybraliśmy, gdyż z infrastruktury ukraińsko-polskich przejść granicznych korzysta rocznie ponad 20 mln osób rocznie. Sytuacja na granicy jest określana przez ekspertów jako “patologiczna”, szczególnie ze względu na długie oczekiwanie na przekroczenie granicy w fatalnych warunkach. Brak możliwości przekroczenia granicy w przewidywalnym czasie i z użyciem różnorodnych środków transportu ogranicza możliwości rozwoju kontaktów biznesowych, działalności kulturalnej czy turystyki.
We współpracy z polskimi i ukraińskimi ekspertami planujemy tę sytuację zmienić. Naszym celem jest zebranie i opracowanie rekomendacji, które umożliwią usprawnienie funkcjonowania przejść granicznych i ich otoczenia. Koncepcje planujemy przekazać przedstawicielom administracji publicznej i decydentom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki publicznej w tej sprawie.
W ten sposób, chcemy doprowadzić do rozwiązania jednego, konkretnego problemu, który wpływa na stosunki polsko-ukraińskie.
W 2019 roku odbędą się dwa seminaria eksperckie, wydamy również poradnik dla dziennikarzy “Jak pisać o granicy” oraz – na podsumowanie – raport z rekomendacjami. Zorganizujemy również konkurs dla dziennikarzy na najlepszy tekst dotyczący problemu.
Naszym partnerem w realizacji projektu jest organizacja Europa Bez Barier / Європа без бар’єрів. Organizacja powstała w 2009 r. Jej celem jest realizacja praw człowieka do swobodnego przemieszczania się, wspieranie społecznie ważnych reform w sferze budowy państwa prawa, migracji i kontroli granic, ochrony danych osobowych, porządku publicznego i zwalczania dyskryminacji. Od założenia, głównym kierunkiem analitycznej działalności organizacji były migracje i problemy wizowe. W tym obszarze osiągnięto konkretne wyniki i analizy. Badania organizacji znalazły zastosowanie przy przygotowaniu porozumienia w sprawie ułatwień wizowych (2009 – 2014), Umowy o małym ruchu granicznym z Polską, Węgrami i Słowacją, Krajowego Planu Działań na rzecz liberalizacji wizowej (2010-2014), Profilu Migracyjnego (2011), Państwowej Polityki Migracyjnej ( 2013 – 2014).
Współpracują z nami również polskie eksperckie pozarządowe organizacje z Lublina Fundacja Mobilności Aktywnej zajmująca się rozwojem zrównoważonego rozwoju i Przemyśla Stowarzyszenie Linia 102 działającego na rzecz reaktywacji połączeń kolejowych relacji między Polską a Ukrainą.
Kontakt do koordynatora projektu: Maciej Piotrowski, maciej.piotrowski@instytutwolnosci.pl
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.