Fake newsy infekują najpopularniejszy komunikator na Ukrainie
Maciej Piotrowski
Zmiany w polityce kadrowej Zełenskiego
Zełenski zmienia politykę kadrową: z nowych twarzy i młodych technokratów na osoby z doświadczeniem pracy w administracji. Jednym z przejawów takich działań jest usunięcie z posady szefa Państwowej Służby Fiskalnej Maksa Nefiodowa – twórcy chwalonego systemu Prozorro. Drugim z przykładów jest mianowanie na szefa Państwowej Służby Podatkowej Oleksija Liubczenki (wiceszefa organów podatkowych w latach 2009-11).
Wg dziennikarzy gazety „Nowoje Wremia” autorami nowej strategii są prezydent Zełenski, szef jego biura Andrij Jermak i doradca głowy państwa Serhij Szefir. Ta trójka ma być decyzyjna w nominowania na posady, również rządowe.
Źródło: Nowoje Wremia
Brak konkurencji dla Zełenskiego w sondażach
Zełenski – ze znaczną przewagą – wygrałby wybory prezydenckie osiągając wynik 42,6% poparcia – wynika z badania KMIS. Drugie miejsca zająłby Petro Poroszenko (14,9%), a trzecie Jurij Bojko (12,2%). Pokazuje to dość stabilną sytuację prezydenta i ograniczone możliwości wzrostu „starych” kandydatów opozycyjnych.
Proprezydencka partia Sługa Narodu uzyskałaby 32,6% głosów, co byłoby słabszym o 10 pp. wynikiem wobec rezultatu. Umacnia się natomiast postmajdanowska opozycja: Europejska Solidarność Petra Poroszenki (15,2% wobec 8,10% w wyborach 2019) i Ojczyzna Julii Tymoszenko (12% wobec 8,02% w wyborach) oraz – minimalnie – opozycja post-Janukowyczowska z poparciem 15,8% wobec wyniku wyborczego 13,05%. Z aktualnego składu parlamentu wypadłaby partia Głos Swiatosława Wakarczuka.
Źródło: KIIS
Fake newsy infekują najpopularniejszy komunikator na Ukrainie
O „pandemii fake’ów” w komunikatorze Viber piszą dziennikarze Ukraińskiej Prawdy. Fałszywe informacje dotyczące koronawirusa, działalności państwa i służb informacji są rozpowszechniane z wykorzystaniem tej aplikacji na Ukrainie z dużym sukcesem. Wiadomości są przekazywane między indywidualnymi osobami i zazwyczaj ich przekaz opiera się na rzekomej informacji od osoby wtajemniczonej (np. z ministerstwa, z innego kraju).
Czynnikami, które sprzyjają temu jest prostota udostępnienia informacji. „brak bariery publicznej tablicy z wiadomościami” – dzięki czemu wiadomości są przekazywane dalej do określonej grupy zaufanych znajomych, bez obawy o negatywne reakcje szerszego grona (jak np. na „ścianie” na Facebooku).
Viber to najpopularniejszy cyfrowy komunikator na Ukrainie (korzysta z niego 96% użytkowników smartfonów).
Instytucje państwowe próbują zwalczać dezinformację wśród mieszkańców Ukrainy, oferując sprawdzone informacje np. kanał Koronawirus_info stworzony wspólnie przez Ministerstwo Ochrony Zdrowia i Viber, czy działania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, która w ostatnim czasie wykryła 207 internetowych agitatorów i zablokowała 2 000 grup internetowych, w których rozsiewano fake-newsy.
Źródło: Ukraińska Prawda
Były wojskowy nowym ambasadorem USA w Kijowie
Były generał-porucznik amerykańskich sił zbrojnych Keith Dayton został nominowany na posadę ambasadora USA w Kijowie.
Jak twierdzi ukraińska gazeta Dzerkało Tyżnia istotna jest jego wojskowa przeszłość, gdyż „właśnie wśród wojskowych dostrzega się najwięcej sympatyków Ukrainy”. Dayton bierze udział w konsultacjach z ukraińskimi wojskowymi od 2018 roku i jest byłym dyrektor Europejskiego Centrum im. Marshalla w Garmish-Partenkirchen. Wg ukraińskich dziennikarzy, jego wybór był podyktowany niechęcią Trumpa do dyplomatów i „deep state”.
https://dt.ua/international/general-posol-346531.html
Izolacja społeczna na Ukrainie trwa – zmniejszone ograniczenia
Do 22 maja przedłużono okres trwania izolacji społecznej na Ukrainie. Przy tym zmniejszono ograniczenia nałożone na działalność punktów gastronomicznych (możliwe otwieranie restauracji „pod otwartym niebem”), placów zabaw i boisk, pracowni stomatologicznych, muzeów i działalności szeregu przedsiębiorstw.
Badania socjologiczne grupy Rating pokazują stabilność nastrojów Ukraińców, którzy uważają działania władz za optymalne (61%) i deklarują pozostawanie w domach (89% badanych nie zamierza wyjeżdżać podczas majówki). Przy tym, przeważająca liczba badanych uważa, że sytuacja związana z koronawirusem w ich kraju ulega pogorszeniu (43%).
Źródło: Rating