Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Google ogranicza dostęp Huawei do Androida - Instytut Wolności

Google ogranicza dostęp Huawei do Androida

Ekspres USA nr 24, red. Anna Bielecka

  • Prezydent Trump nie chce wojny z Iranem, ponieważ byłby to “oficjalny koniec Iranu”
  • Biały Dom proponuje inwestycje gospodarcze jako część planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu
  • Google ogranicza dostęp Huawei do Androida
  • Amerykańscy farmerzy obawiają się skutków wojny handlowej
  • Sukces leczenia eksperymentalną terapią fagową
  • Pierwszy republikański senator wzywający do impeachmentu Trumpa

Prezydent Trump nie chce wojny z Iranem, ponieważ byłby to “oficjalny koniec Iranu”

Jak podaje administracja prezydenta Trumpa, jest on przeciwny wojnie z Iranem. W celu jej uniknięcia polecił, 16 maja na porannym spotkaniu ze swoimi doradcami, aby nie zwiększać amerykańskiej presji w kampanii przeciwko Iranowi, aby nie zmieniła się ona w otwarty konflikt. W związku z tym administracja prezydencka zrobiła zwrot o 180 stopni i próbuje znaleźć teraz dyplomatyczne rozwiązanie napięć, o co także poproszono rządy europejskich krajów.

Jak podaje Departament Stanu, wyznaczona została Iranowi „czerwona linia”, którą przekroczyć może na własne ryzyko. Ograniczenie to jest następujące: nie może on zwiększyć produkcji paliwa nuklearnego do punktu, który pozwoli na wyprodukowanie broni atomowej w mniej niż rok.

Prezydent Trump jest przekonany, że rząd Iranubędzie chciał [z nim] rozmawiać już niedługo”.

19 maja prezydent zaostrzył jednak retorykę, pisząc na Twitterze: „Jeśli Iran chce walczyć, to będzie to oficjalny koniec Iranu. Nigdy więcej nie groźcie Stanom Zjednoczonym!”.

W wywiadzie dla Fox News skomentował swój post: “Po prostu nie chcę by mieli broń nuklearną i nie mogą nam grozić”, po czym dodał “wiecie, nie jestem kimś, kto chce iść na wojnę, bo wojna szkodzi gospodarkom, i co ważniejsze, wojna zabija ludzi”.

Źródło: The New York Times; CNN; Twitter


Biały Dom proponuje inwestycje gospodarcze jako część planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu

Jared Kushner, zięć Donalda Trumpa , przewodzi inicjatywie zwołania pod koniec czerwca w Bahrajnie konferencji z udziałem polityków i biznesmenów. Celem projektu ma być stworzenie planu składającego z 4 głównych komponentów: infrastruktury, przemysłu, rozwoju kapitału ludzkiego oraz reform administracyjnych. Kushner wskazuje, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu pozwalają na niszczenie szans przyszłych pokoleń przez konflikt rozpoczęty przez poprzednie pokolenia. Dodaje również, że szczegóły planu wzorowano na rozwiązaniach działających w przypadku Polski, Japonii, Singapuru czy Korei Południowej.

Plan ma składać się z grantów, nisko oprocentowanych kredytów oraz prywatnych inwestycji. Inicjatywa ma wskazać mieszkańcom Gazy oraz Zachodniego Brzegu perspektywę rozwoju gospodarczego oraz wpłynąć na integrację gospodarek Libanu, Jordanii, Egiptu i Izraela. Realizacja tych działań, które mają wzmocnić proces pokojowy, nie jest możliwa bez osiągnięcia porozumienia politycznego pomiędzy stronami konfliktu.

Źródło: CNN


Google ogranicza dostęp Huawei do Androida

W zeszłym tygodniu administracja Donalda Trumpa wprowadziła zakaz kontaktów handlowych z firmą Huawei w ramach wojny handlowej prowadzonej pomiędzy USA a Chinami. Huawei został wpisany na listę podmiotów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu i polityce zagranicznej. Amerykańskie firmy mogą utrzymywać relacje biznesowe z chińskim gigantem elektronicznym tylko na podstawie specjalnej rządowej licencji.

W związku z tym Google zablokował dostęp do większości funkcjonalności dla Huawei. Firma będzie mogła korzystać tylko z publicznych wersji oprogramowania. Taki krok Google powoduje potencjalne zahamowanie wzrostu Huawei na rynku urządzeń smart, ponieważ wszystkie urządzenia tego producenta bazowały na rozwiązaniach Androida. Obecne urządzenia Huawei nie będą dotknięte tym problemem, ale przyszłość współpracy producenta oprogramowania i urządzeń jest niepewna. Rzecznik Huawei powiedział, że od trzech lat rozwijają swój system operacyjny, ale firma chciałaby pozostać przy rozwiązaniu Google.

Jeżeli Google utrzyma zakaz, może to spowodować, że Huawei nie osiągnie ambitnego celu bycia producentem smartfonów nr 1 na świecie do 2020.

Źródło: CNN Google bans Huawei


Amerykańscy farmerzy obawiają się skutków wojny handlowej

Większość Amerykanów nie odczuła do tej pory skutków nałożenia, ubiegłoroczną decyzją Donalda Trumpa, ceł na chińskie produkty.

Farmerzy z centralnych stanów, których znaczna część poparła Trumpa w wyborach prezydenckich, coraz bardziej obawiają się groźby odwetu ze strony Chin, tak jak to miało miejsce przed rokiem, kiedy to rząd chiński wycofał się z zakupu soi od amerykańskich producentów.

Sieci handlowe Macy’s i Walmart spekulują, że mogą być zmuszone do podniesienia cen, jeżeli administracja Trumpa rozszerzy cła na pozostałe produkty importowane z Chin. Ponadto z uwagi na ograniczanie działalności spółki Huawei na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie jest ona głównym dostawcą tanich podzespołów dla małych usługodawców telekomunikacyjnych, może dojść do znacznego podwyższenia cen za telefony oraz Internet dla mieszkańców wspomnianych stanów.

Farmerzy poparli Trumpa, pomagając mu zdobyć urząd, a teraz ten odwrócił się do nich plecami w momencie, kiedy najbardziej go potrzebują” – powiedział John Wesley Boyd Jr. producent soi ze stanu Virginia. Do sprawy tej odniósł się sekretarz handlu Wilbur Ross, który na antenie stacji Fox Business zapewnił, że administracja podejmie współpracęz małymi dostawcami usług, tak, by ci nie musieli „wyrywać wszystkiego z ziemi”.

Źródło: CNN


Sukces leczenia eksperymentalną terapią fagową

W maju br. międzynarodowy zespół badaczy i lekarzy z Uniwersytetu w Pittsburgu, ogłosił sukces w wyleczeniu rozległego zapalenia u nastolatki z mukowiscydozą, która miała przeszczep płuc. Osiągnięto to poprzez zastosowanie zmodyfikowanych genetycznie fagów (wirusów atakujących bakterie).

Przełomem jest zmodyfikowanie genów fagów, aby te aktywować by zniszczyły bakterie odpowiedzialne za zapalenie organizmu.

Terapia, przez długi czas będąca lekceważona przez zachodnich lekarzy, a mająca już 100 lat, dobrze rokuje na przyszłość – jest to sposób na poradzenie sobie z bakteriami coraz bardziej odpornymi na antybiotyki. Największym jej wyzwaniem jest jednak masowa produkcja, gdyż praca nad fagami jest czasochłonna i droga. Jednakże są postępy i w tej sferze – w tym roku kilka firm przeprowadzi testy kliniczne swoich fagowych terapii.

Źródło : Nature; The New York Times


Pierwszy republikański senator wzywający do impeachmentu Trumpa

Senator Justin Amash,  odwołując się do raportu Muellera (badającego związki Trumpa i jego sztabu wyborczego z Rosjanami, oraz ich potencjalny wpływ na wyniki wyborów) wezwał do wszczęcia procedury impeachmentu wobec urzędującego prezydenta. Polityk ten, określający się jako libertarianin-republikanin, jest od dawna zagorzałym krytykiem prezydenta USA. Był jednym z 13 republikanów, którzy zagłosowali przeciwko zgodzie na sfinansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem.

Amash powołał się na cztery, pryncypialne jego zdaniem, czynniki, które charakteryzują obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze – jak twierdzi – prokurator generalny Barr celowo mylnie zinterpretował raport Mullera. Po drugie, to sam Donald Trump zainicjował swoimi działaniami sytuację prowadzącą do procedury impeachmentu. Po trzecie, stronniczość wśród polityków amerykańskich zachwiała systemem „check and balances” (mechanizmy gwarantujące zachowanie równowagi politycznej).
W końcu, po czwarte jego zdaniem tylko kilkoro członków Kongresu zapoznało się
z raportem.

W odpowiedzi na te zarzuty, Trump w dosyć ostrych słowach odniósł się do osoby samego Amasha, oraz stwierdził, że próbując rzekomo powoływać się na piękne republikańskie tradycje, w rzeczywistości chce on wypromować się dzięki kontrowersjom i skandalom. Sam raport Mullera, tym razem Trump określił „wytworem 18 wściekłych demokratów, którzy nienawidzą Trumpa”.

Źródło: ABCNews


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Rafał Momot – Menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.

Grzegorz Botwina – specjalista w obszarze zarządzania i współpracy międzynarodowej,doktorant Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Zakładu Zarządzania i Organizacji Treningu w Instytucie Sportu. Posiada doświadczenie w biznesie oraz administracji państwowej.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 24, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.