Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Kryzys CDU/CSU, niemieccy Turcy głosują na Erdogana - czytaj w Ekspresie Niemieckim - Instytut Wolności

Kryzys CDU/CSU, niemieccy Turcy głosują na Erdogana – czytaj w Ekspresie Niemieckim

Piotr Hełmecki

Zapraszamy do lektury pierwszego wydania Ekspresu Niemieckiego, w którym z dwutygodniową częstotliwością będziemy przybliżać tematykę zza naszej zachodniej granicy. 


CDU/CSU – Kryzys zażegnany?

Gdy parę tygodni temu minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zapowiedział swój “Master Plan”, którego nienegocjowalnym efektem miało być odsyłanie azylantów zarejestrowanych w innym państwie, temperatura wrzała i nawet pojawiły się spekulacje, że koniec sojuszu CDU i CSU może być bliski. W międzyczasie jednak Seehofer ostateczną prezentację swojego “Master Planu” przesunął kilkakrotnie i stwierdził, że “nie ma żadnego ultimatum wobec kanclerz Merkel”, zaś spekulacje o rozpadzie sojuszu są “oderwane od rzeczywistości”. Niektórzy komentatorzy sądzą, że cała sytuacja służyła jedynie wzmocnieniu CSU i osłabieniu AFD, zgodnie z klasyczną funkcją CSU jako ‘wentylu bezpieczeństwa’ po prawej stronie.


Niemieccy Turcy głosują na Erdogana

Mieszkający w Niemczech Turcy w wyborach prezydenckich popierają w większości Erdogana i świętują jego zwycięstwo na ulicach miast. Niemieckie media i politycy wyrażają zaniepokojenie tymi sympatiami, przejawianymi wobec polityka, którego oskarżają o tendencje dyktatorskie, nie mającego najlepszych relacji z Niemcami. „Wyborcy Erdogana odrzucają naszą demokrację” – powiedział Cem Özdemir, współprzewodniczący Zielonych. Na podstawie: https://m.faz.net/aktuell/politik/zahl-der-erdogan-waehlern-in-deutschland-alarmiert-politik-15660907.html


Prawie 25% Niemców cierpi na otyłość

Otyłość staje się chorobą cywilizacyjną. Wedle badań Instytutu im. Roberta Kocha problem ten dotyczy już prawie 25 % niemieckiego społeczeństwa. Zgodnie z badaniami ekspertów, budżet federalny ponosi z tytułu otyłości swoich obywateli koszty w wysokości prawie 30 mld euro rocznie, przy czym kwota ta nie uwzględnia kosztów pochodnych generowanych przez otyłość, tj. koszty przebywania pracowników na zwolnieniach lekarskich czy koszty związane ze skutkami zachorowania. Na podstawie: https://www.zdf.de/nachrichten/heute/alleingelassen-im-kampf-gegen-adipositas-100.html


Kandydaci do pracy w berlińskich posterunkach policji słabo mówią po niemiecku

Jakie kompetencje powinni posiadać młodzi Niemcy ubiegający się o przyjecie do niemieckiej policji? Z przeprowadzonych badań wynika, że oprócz kompetencji społecznych powinno oni również umieć… porozumiewać się w języku niemieckim. Portal www.n-tv.de donosi, że kandydaci do służby policyjnej coraz częściej mają problemy nie tylko z brakiem dyscypliny i respektem, ale także z komunikowaniem się po niemiecku. Na podstawie: https://www.n-tv.de/panorama/Polizeischueler-sprechen-schlecht-Deutsch-article20494019.html


Niemieccy seniorzy szukają opiekunów w Afryce

Problem starzejących się społeczeństw nie jest niczym nowym, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Duża ilość seniorów oraz osób chorych wymagających stałej opieki szybko rośnie, także w Niemczech. Dlatego obcokrajowcom szczególnie łatwo do tej pory było znaleźć w Niemczech pracę właśnie w sektorze opieki zdrowotnej. Czy tak jest nadal? Doniesienia prasowe wskazują, że ośrodki opieki nad starszymi coraz intensywniej poszukują personelu nawet w Afryce. Czy to może się udać? Na podstawie: https://www.spiegel.de/politik/deutschland/pflege-und-pflegenotstand-wie-altenpfleger-in-afrika-abgeworben-werden-a-1213835.html


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.
Fot. Mehr Demokratie  CC BY-SA 2.0

 

Współpraca:

Mariusz Dyduch – założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Społecznego i Edukacji, właściciel firmy doradczo-consultingowej PROFES Mariusz Dyduch Z wykształcenia politolog oraz filolog germański. Doktorant Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent Universität Stuttgart w Niemczech. Radny Rady Miejskiej w Siewierzu. Działacz społeczny w przestrzeni powiatu będzińskiego. Promotor Zagłębia Dąbrowskiego. Koordynator Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk w Zagłębiu Dąbrowskim.

Patryk Szostak – koordynator projektu polsko-niemieckiego w Instytucie Wolności

Piotr Hełmecki

Absolwent administracji oraz finansów i bankowości na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik programu Przywództwo – Poziom Wyżej i Absolwent IV edycji Szkoły Przywództwa. Od 2004 roku zawodowo zajmuję się consumer finance i marketingiem w bankowości. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata Franka, Ksawerego i Stefana. Pasjonuję się piłką nożną, jazdą na rowerze i rozpieszczaniem swoich psów – beagle i jack russel terrier. Honorowy dawca krwi, aktywny wolontariusz Fundacji Legii Warszawa i PKO Banku Polskiego. Miłośnik teatru, nowych smaków i podróży.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.