Eksperci Instytutu Wolności odwiedzili brytyjskie i polskie organizacje w Londynie

Brytyjskie instytucje państwowe i pozarządowe to wartościowy przykład do inspiracji dla organizacji w Polsce. Londyn jest też miastem skupiającym setki tysięcy Polaków – działają w nim liczne organizacje polonijne, co czyni zeń ważne miejsce z punktu widzenia polskiego soft-power, dyplomacji publicznej i utrzymywania łączności Polaków zza granicy z krajem. Z tych względów, właśnie Wielka Brytania była, w dn. 10-13 kwietnia, celem wizyty studyjnej 12 ekspertów zrzeszonych wokół Instytutu Wolności w ramach programu „Przywództwo – Poziom Wyżej”.

Jednym z podstawowych celów naszej wizyty było odwiedzenie polskich instytucji i organizacji w Londynie – zarówno oficjalnych przedstawicielstw, jak i pozarządowych i nieoficjalnych grup zrzeszających Polaków na Wyspach. Grupa naszych ekspertów spotkała się z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii Arkadym Rzegockim. Podczas niezwykle ciekawej rozmowy poruszyliśmy kwestie przyszłości relacji polsko-brytyjskich, stanowiska naszego kraju wobec brexitu i działań ambasady na rzecz promocji Polski i naszego dziedzictwa historycznego w Wielkiej Brytanii.

Podczas wizyty zapoznaliśmy się również ze sposobem działania Instytutu Kultury Polskiej w Londynie zajmującego się m.in. popularyzacją nowego polskiego kina, muzyki poważnej i jazzowej, teatru i literatury wśród Brytyjczyków. Odwiedziliśmy również organizacje Polaków mieszkających w Londynie – te z długą tradycją, jak istniejące od 80 lat Ognisko Polskie, jak i świeże i prężnie działające grupy związane z nową falą emigracji. Na spotkaniach z Polish City Club oraz Polish Professionals in London mieliśmy okazję do networkingu ze specjalistami pracującymi w londyńskich instytucjach finansowych i korporacjach, czy też prowadzącymi własne przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii.

Networking Instytutu Wolności i Polish Professionals in London. Fot. Małgorzata Skibińska

Drugi blok naszej wizyty stanowiły spotkania w instytucjach brytyjskich. Pytaliśmy o poglądy ich przedstawicieli dot. aktualnych stosunków międzynarodowych, a także o sposób funkcjonowania tych organizacji – tak, by zapoznać się z modelem działania ośrodków analitycznych w Wielkiej Brytanii, a najlepsze praktyki zastosować w naszej działalności.

Gościliśmy w The Foreign and Commonwealth Office – odpowiedniku ministerstwa spraw zagranicznych w brytyjskim rządzie. Tam spotkaliśmy się z m.in. osobami zajmującymi się kształtowaniem polityki soft-power i dyplomacji cyfrowej oraz z pracownikami odpowiedzialnymi za kształtowanie koncepcji przyszłych relacji z Unią Europejską. Drugą państwową instytucją, do której dotarliśmy było przedstawicielstwo Rządu Szkocji w Londynie, w którym zapoznaliśmy się ze stanowiskiem Szkocji w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej i zależności od Wielkiej Brytanii.

W think-tanku Open Europe rozmawialiśmy o brexicie, szansach na przyszły rozwój stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, a także spojrzeniu społeczeństwa, polityków i elit ekonomicznych na przyszłe relacje Zjednoczonego Królestwa z kontynentem. Odwiedziliśmy również Royal United Service Institute – najstarszy na świecie think-tank zajmujący się obronnością, założony w 1831 roku przez księcia Wellingtona. Tematami spotkania były stosunki Wielkiej Brytanii z krajami Europy Środkowej oraz pogląd brytyjskiego rządu na polskie inicjatywy regionalne. Poznaliśmy też historię organizacji i aktualny sposób jej działania. Kolejnym ośrodkiem analitycznym, do którego trafiła nasza delegacja, był Adam Smith Institute – wolnorynkowy think-tank zajmujący się nie tylko ekonomią, ale również nowymi technologiami i problemami społecznymi.

Rezultaty czterodniowej wizyty studyjnej nasi eksperci podsumują na łamach majowego wydania magazynu „Polska w Praktyce” oraz w osobnych raportach z wizyty, które będą dostępne na naszej stronie.

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

FreshMail.pl
 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

FreshMail.pl
 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

FreshMail.pl
 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.

FreshMail.pl