Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Decentralizacja korupcji za Zełenskiego  - Instytut Wolności

Decentralizacja korupcji za Zełenskiego 

Maciej Piotrowski

Fot. Прес-служба Володимира Зеленського

Polskie porady dla Ukrainy

Inwestycje w IT, audyt miejskich procedur i rozwój transportu – to rekomenduje władzom Kijowa Marcin Święcicki, rzecznik praw biznesu na Ukrainie, b. prezydent Warszawy. 

Polak, podczas Kyiv Investment Forum, opowiedział o swoim doświadczeniu zarządzania Warszawą i pierwszych działaniach w Radzie Praw Biznesu na Ukrainie. Jak mówi, niemal połowa z 7500 skarg przedsiębiorców zostało skierowana doń z Kijowa i okręgu kijowskiego. 

Wśród rekomendacji Święckiego dla Kijowa znalazło się: 

 • wsparcie inwestycji w IT i innowacyjne branże w oparciu o ukraińskich wykształconych pracowników; 
 • audyt miejskich procedur w kierunku ich uproszczenia i likwidacji takich, które wywołują ryzyko korupcyjne; 
 • rozwój transportu i poprawa obwodnicy miasta. 

Źródło: NV.UA

Decentralizacja korupcji za Zełenskiego 

“Zełenski nie kradnie (…) ale mamy do czynienia z pewnego rodzaju decentralizacją korupcji. Urzędnicy niższego szczebla zrozumieli, że “góry” nie trzeba opłacać i każdy zbiera środki dla siebie” – powiedział Ukraińskiej Prawdzie były urzędnik z otoczenia prezydenta Ukrainy w artykule Romana Romaniuka. 

Wszystkie źródła tego dobrze poinformowanego dziennikarza twierdzą, że prywatna korzyść nie jest motywacją samego prezydenta Ukrainy. Jednak, przy braku zapewniania tzw. “kryszy” przez urzędników najwyższego szczebla (ochrony przed prawnymi konsekwencjami), urzędnicy średniego szczebla mają samemu organizować tzw. schematy korupcyjne i pobierać łapówki wręcz z większą arogancją.  

“Tak jak w sprawach zapewnienia pokoju nie wystarczy po prostu strzelać, tak w sprawach walki z korupcją nie wystarczy, żeby sam prezydent nie kradł – musi zagwarantować, że inni nie będą tego robić” – podsumowuje Romaniuk. 

Przyglądając się konkretnym sprawom, źródła Romaniuka informują “kartelu” związanym z Funduszem Drogowym – firmach, które nie dopuszczają do przetargów konkurentów czy Odeskim Porcie, którego kierownictwo zostało objęte bez konkursu. 

Źródło: Ukraińska Prawda


Ukraina nie uznaje wyboru Łukaszenki 

“Ze względu na przebieg kampanii wyborczej na Białorusi i dalsze wydarzenia, dzisiejsza inauguracja nie oznacza uznania Łukaszenki za legalnego prezydenta białoruskiego państwa” – napisał szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kuleba na Twitterze. 

Podobną pozycję obrała m.in. Polska, Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, USA, Kanada i Unia Europejska. “Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne.” – tweetowało polskie MSZ. 

15 września 2020, Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę dot. sytuacji na Białorusi. W jej ramach uznano, że: 

 • wybory w tym kraju wg wszelkich wskazań nie odzwierciedlają woli obywateli, 
 • doszło do “zastosowania przesadnej siły i brutalności ze strony sił porządkowych Białorusi” 
 • Ukraina popiera pozycję Unii Europejskiej względem sankcji wobec białoruskich urzędników odpowiedzialnych za fałszerstwa i brutalność
 • powinno dojść do zwolnienia wszystkich zatrzymanych podczas protestów, 
 • nie powinno dochodzić do bezprawnych aresztowań obywateli Ukrainy na Białorusi; Ukraina będzie dbać o ich prawa.
 • Ukraina szanuje suwerenność Białorusi i uznaje ten kraj za “bratnie państwo, spokrewnione historycznie, kulturalnie i duchowo”,
 • Ukraina bezsprzecznie odrzuca nieprawdziwe oskarżenia dotyczące jej udziału w destabilizacji sytuacji na Białorusi, 
 • wszelkie działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Białorusi będą uznane za “bezpośrednie zagrożenie dla europejskiego systemu bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa Ukrainy. 
 • jednym z wariantów rozwiązania sytuacji mogłyby być wolne wybory z udziałem niezależnych obserwatorów z instytucji europejskich
Maciej Piotrowski

Ekspert ds. UkrainyRedaktor Ekspresu Ukraińskiego Instytutu Wolności. Główne obszary zainteresowania: polityka wewnętrzna i życie polityczne Ukrainy, kultura i społeczeństwo nad Dnieprem. Aktualnie obserwuje i analizuje ukraińską kampanię prezydencką (2019). Zajmuje się również problematyką usprawnienia funkcjonowania polsko-ukraińskich przejść granicznych jako koordynator projektu „Granica z ludzką twarzą” (2019), zaangażowany również w nieformalną inicjatywę „Piesze przejścia graniczne”.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.