Czy wojna w Donbasie może dobiec końca?
Wojna, która rozpoczęła się od rosyjskiej aneksji Krymu i interwencji zbrojnej na wschodzie Ukrainy, trwa już od trzech i pół roku. Walki na Donbasie nie ustają i w każdej chwili może dojść tam do krwawej eskalacji.
Nie ustają również rozmowy dyplomatyczne prowadzone między zainteresowanami stronami. Co więcej, ostatnie miesiące przyniosły szereg ciekawych i często niespodziewanych inicjatyw w tej kwestii.
Dynamika procesu negocjacyjnego nie jest jednak odzwierciedlana w polskiej debacie publicznej i mediach. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zorganizowanie dyskusji “Jak rozwiązać konflikt rosyjsko-ukraiński” podczas której rozmawialiśmy o tym, czy istnieje możliwość przybliżenia pokoju na Ukrainie, jakie mechanizmy mogą do tego doprowadzić oraz jaką rolę może odegrać w tym procesie polska dyplomacja. Spotkanie odbyło się 7 listopada w Warszawie i udział wzięli w nim eksperci i dziennikarze: Daniel Szeligowski, Olga Popowycz, Wojciech Mucha i Zbigniew Parafianowicz. Gościem specjalnym wydarzenia była Hanna Hopko – przewodnicząca komitetu ds. zagranicznych ukraińskiego parlamentu.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z streszczeniem wystąpień prelegentów oraz zapisem wideo całości spotkania.
Hanna Hopko – przewodnicząca komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. zagranicznych
Putin nie zatrzyma się, póki my go nie zatrzymamy
Nasze kluczowe założenie brzmi: nic o nas bez nas, żadnych rozmów o Ukrainie bez Ukrainy. Występujemy przeciwko hybrydowej dyplomacji, gdyż taka doprowadzi do hybrydowego pokoju oznaczającego jeszcze większą liczbę ofiar. Nie chcemy do tego dopuścić.
Olga Popowycz – analityczka polityczna, Fundacja Nasz Wybór
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stanowi problem dla całego regionu
Jeśli Ukraina chce doprowadzić do rozwiązania konfliktu z Rosją, powinna zacząć od własnego podwórka, bez zwracania uwagi na czynniki zewnętrzne.
Zbigniew Parafianowicz – Dziennik Gazeta Prawna
Nowa formuła jest potrzebna, by pchnąć sprawy naprzód
Format miński, jako narzędzie trwałego rozwiązania konfliktu w Donbasie, swojego zadania raczej nie spełni. W perspektywie strategicznej, do trwałego rozwiązania mógłby doprowadzić jedynie format szerszy, w którego skład weszliby przedstawiciele USA lub całej Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Daniel Szeligowski – analityk programu Europa Wschodnia w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych,
Sedno rosyjskiej propozycji w sprawie misji ONZ tkwi w jej szczegółach
Rosjanie wciąż dążą do odnowienia pełnej kontroli nad państwami wchodzącymi niegdyś w skład ZSRS (być może z wyjątkiem państw bałtyckich) oraz stworzenia strefy buforowej w Europie Środkowej, co w zasadzie wyklucza możliwość szybkiego zakończenia wojny w Donbasie.
Oglądaj całość debaty Instytutu Wolności “Jak rozwiązać konflikt rosyjsko-ukraiński”