Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Czy Manfred Weber zatrzyma budowę Nord Stream 2? - Instytut Wolności

Czy Manfred Weber zatrzyma budowę Nord Stream 2?

Ekspres Niemiecki, nr 20, red. Janusz Gorol

Jak Manfred Weber chce powstrzymać budowę Nord Stream 2, czemu Syryjczycy otrzymują już statusu uchodźców, ile wynoszą zarobki w radach nadzorczych niemieckich firm i jak Niemcy komentują wstrzymanie dostaw ropy z Rosji – o tym piszemy w nowym Ekspresie Niemieckim. Zapraszamy do lektury.

By European People’s Party – EPP Political Assembly, 20 March 2019, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77525756

Czy Manfred Weber zatrzyma budowę Nord Stream 2?

„Jako szef Komisji Europejskiej zastosuję wszystkie możliwości zablokowania Nord Stream 2.” Czołowy kandydat Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfred Weber chce rozpocząć kampanię na rzecz zamrożenia budowy kontrowersyjnego rurociągu Morza Bałtyckiego Nord Stream 2, gdyby został wybrany na szefa Komisji Europejskiej. W wypowiedzi dla Polska Times powiedział, że uważa, że nie leży on w interesie UE.

Jego sprzeciw wobec Nord Stream 2 odbiega od stanowiska rządu federalnego, który wspiera projekt i broni gazociągu przez Morze Bałtyckie jako ważnego element budowania bezpieczeństwo dostaw. „Nie jestem niemieckim kandydatem do Komisji Europejskiej, ale kandydatem EPP Europa – to 28 krajów”  komentuje swoje stanowisko. „Od lat jestem zdania, że w sprawie zależności od Rosji warto się zastanowić, czy potrzeba nowych rurociągów czy raczej powinno się rozejrzeć na świecie za innymi zasobami, dzięki którym moglibyśmy pokryć nasze zapotrzebowanie na gaz” – tak komentował ten projekt dla niemieckiej telewizji ZDF. Weber dodał, że rozumie, iż rozważania pomiędzy bezpieczeństwem dostaw a zapobieganiem zbyt dużej zależności od Rosji nie są łatwe. „Jednak kluczowe jest to, żebyśmy decydowali europejsko. Projekty takie jak Nord Stream 2 muszą być w przyszłości rozstrzygane po konsultacjach z naszymi sąsiadami: Polską, Danią czy krajami bałtyckimi, ale także z Ukrainą – mówił.

„To nie przypadek, że właśnie na łamach polskiej gazety Manfred Weber zapowiedział, iż w przypadku wyboru na stanowisko przewodniczącego KE, wykorzystując wszelkie dostępne środki, przeciwstawi się budowie gazociągu Nord Stream 2” – pisze Reinhard Veser w komentarzu opublikowanym w środę we Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Polityk bawarskiej CSU dodał, że szanuje stanowisko rządu Niemiec w sprawie Nord Stream 2, ale ponieważ ubiega się stanowisko szefa KE i chce wziąć odpowiedzialność za Europę, musi podejmować odpowiednie działania.  „Chcę dążyć do równowagi, chcę łączyć, szanując zarówno niemiecką pozycję jak i inne” – podkreślił.

Źródła:  Euronews;FAZ ;FAZ2;  DW ; DW PL ;


Sytuacja w Syrii nie uzasadnia statusu uchodźcy – oświadczył Urząd ds. migracji BAMF

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) coraz rzadziej przyznaje status uchodźcy, zwłaszcza Syryjczykom – informują organizacje pomagające uchodźcom oraz ich prawnicy-pełnomocnicy.

Osoby wnioskujące o azyl otrzymują najczęściej status obejmujący zakaz deportacji, ale nie ochronę przewidzianą dla uchodźców. W odpowiedzi na interpelację w tej sprawie skierowaną przez Luise Amtsberg z Partii Zielonych – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiedziało, że zmianie uległy wewnętrzne wytyczne urzędu BAMF dot. oceny sytuacji w Syrii. Ani Ministerstwo, ani Urząd nie precyzują, jakie zmiany wprowadzono, ale dziennikarze Westfälische Rundschau dotarli do urzędników, którzy potwierdzili że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a Syryjczycy nie są już postrzegani en masse jako uchodźcy, którym zagraża „domowy konflikt zbrojny”.

Idlib, Aleppo, Raqqa, Dajr Az-Zaur oraz terytoria opanowane przez Kurdów nie są kategoryzowane przez urząd jako objęte konfliktem zbrojnym oraz miejsca zagrożenia dla życia i zdrowia uchodźców. Choć urzędnicy biorą pod uwagę całość sytuacji życiowej wnioskodawców (np. czy uchylają się od poboru do syryjskiej armii), jednak wśród przebywających w Niemczech Syryjczyków zapanowała niepewność. „Obserwujemy pierwsze objawy paniki wśród Syryjczyków” – mówi Bernd Mesovic, szef działu prawnego organizacji Pro Asyl. Do bardziej szczegółowego badania indywidualnej sytuacji przybyłych skłoniły BAMF między innymi raporty unijnej agencji Frontex – alarmujące, że wśród rzekomych Syryjczyków jest spory odsetek przybyszów z krajów niższego ryzyka, jak Maroko i Afganistan. Tymczasem według prezesa BAMF Hansa Eckharda Sommera tylko ok. 35% zgłoszonych przez Syryjczyków wniosków o udzielenie ochrony jest zasadne, a do połowy 2018 r. w Niemczech przebywało aż 16 641 Syryjczyków, których wnioski zostały odrzucone.

Zaostrzenie kontroli i większa ostrożność przy ocenie statusu uchodźcy to jednak ciągle za mało według polityków AfD – domagają się oni wydawania przez BAMF i MSW decyzji o deportacji, ilekroć nie zachodzą przesłanki do przyznania azylu. Ekspert ds. Syrii Kristin Helberg ostrzega jednak przed takim stanowiskiem jako zbyt radykalnym. „Na obszarach kontrolowanych przez reżim Assada ludziom nie zagrażają już naloty z powietrza, ale ciągle nie są bezpieczni w obliczu prześladowań arbitralnych aresztowań, tortur i wywłaszczeń” – mówi Helberg.

Źródło: Die Welt ; Westfälische Rundschau ;


Niemieckie komentarze po wstrzymaniu przez Polaków dostaw ropy z Rosji

 Polska wstrzymała dostawy rosyjskiej ropy naftowej 24 kwietnia wieczorem, po wykryciu silnego skażenia chlorkiem. Dopuszczalny poziom zanieczyszczeń został wielokrotnie przekroczony.  Surowiec takiej jakości mógłby doprowadzić do poważnych uszkodzeń w rafineriach. Rurociąg „Przyjaźń” stanowi jedną trzecią źródeł zaopatrzenia Niemiec w ropę naftową.

Frankfurter Allgemeine Zeitung komentuje, iż czujność polskich chemików pomogła zapobiec poważnym awariom technicznym, a Niemcy powinni być wdzięczni za to swojemu sąsiadowi.  Zdaniem „FAZ” decyzja ze strony Polski, poddaje również pod wątpliwość sens istnienia gazociągu Nord Stream 1 i 2.

W przeciwieństwie do ostatniej przerwy dostaw z Rosji, która miała miejsce w 2007 r., powody nie były polityczne.  Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Rosji Dmitrija Kozaka, wznowienie dostawy surowca ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.

Źródło: FAZ


Zarobki niemieckich szefów rad nadzorczych

Przewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Banku Paul Achleitner jest najlepiej zarabiającym menedżerem na tym stanowisku w Niemczech – tak wynika z dorocznego raportu podsumowującego wynagrodzenia szefów rad nadzorczych największych spółek notowanych na frankfurckim indeksie DAX, przygotowanego przez HKP Group.

Achleitner kolejny rok z rzędu zajął 1. miejsce w tym zestawieniu, zarabiając 858 tys. EUR rocznie. Jest to kwota dwukrotnie przewyższająca średnią na tym stanowisku, wynoszącą w 2018 r. 424 tys. EUR. Achleitner jest przy tym jednym z niewielu nadzorców w niemieckich grupach kapitałowych otrzymującym oprócz podstawowego uposażenia także premię za wyniki w postaci udziałów w spółce. Oprócz Deutsche Bank – tylko BMW, Continental i Fresenius pozostały przy takiej konstrukcji wynagrodzeń, większość dużych firm w ciągu ostatnich 10 lat postawiła bowiem na stałe honorarium dla rad nadzorczych. Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowali się Norbert Reithofer  z wynagrodzeniem rocznym od BMW w wysokości 640 tys. EUR, ex aequo Gerd Krick pracujący dla Freseniusa, Hans Dieter Pötsch z ponad 584 tys. EUR od Volkswagen, na 5. miejscu zaś jedyna w pierwszej 10-tce kobieta – Simone Bagel-Trah z 582 tys. EUR od koncernu Henkel.

Warto zwrócić uwagę na dwie sprawy – po pierwsze niemieccy nadzorcy niejednokrotnie sprawują funkcję w kilku spółkach w ciągu roku obrotowego, wówczas ich sumaryczne zarobki są jeszcze wyższe. Rekordzistą jest tutaj Michael Diekmann zarabiający w grupach Allianz, BASF, Fresenius i Siemens łącznie 1,4 mln EUR – co stanowi górną granicę wynagrodzenia przewidzianego przez niemieckie prawo ładu korporacyjnego. Sam Achleinter pracuje jeszcze w radach Bayer oraz Daimlera – uzyskując roczny dochód w wys. 1,25 mln EUR.

Po drugie, niemieccy szefowie rad nadzorczych i tak zarabiają stosunkowo mniej niż ich koledzy w innych krajach europejskich. Stąd wielu Niemców wybiera pracę za granicą, zwłaszcza w Szwajcarii. Tam uzyskują niebotyczne wręcz zarobki: Axel Weber, szef zarządu UBS – 4,9 mln EUR, Christoph Franz – 3,8 mln EUR w Roche, Paul Bulcke – 3,5 mln EUR w Nestle, Jorg Reinhardt – 3,3 mln EUR w Novartis.

Zarobki na rynku szwajcarskim wynikają jednak w dużej mierze z szerszych kompetencji – w tym zarządu operacyjnego. Wg europejskiego indeksu Stoxx (nie wliczając Szwajcarii) – szefowie rad nadzorczych zarabiają średnio 594 tys. EUR – jak widać średnia ta jest i tak wyższa od niemieckiego DAX’u.

Źródło: Handelsblatt ; Sueddeutsche Zeitung ;


Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

Ekspres Niemiecki, nr 20, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.