Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Co po stuleciu? - Instytut Wolności

Co po stuleciu?

Agata Wittchen-Barełkowska

Michał Kosmulski CC BY-NC 2.0

Czwarty numer „Polski w Praktyce” powstawał w czasie, gdy nasze państwo świętowało obchody setnej rocznicy niepodległości. Nadaliśmy mu tytuł „Co po stuleciu?”, żeby przy okazji ważnego jubileuszu zatrzymać się, zastanowić nad naszym państwem, podsumować dotychczasowe osiągnięcia i przede wszystkim spojrzeć w przyszłość.

Jaka jest Polska dzisiaj? Co udało się wypracować przez dziesięciolecia wolności, szczególnie przez ostatnie trzydzieści lat? Jak my, młodzi liderzy, odnajdujemy się w narracjach, które otrzymaliśmy od starszych pokoleń? Jaka będzie nasza opowieść? Czego nam brakuje, na co się nie zgadzamy i co chcemy budować?

Czwarty numer otwiera tekst Igora Janke, dotyczący edukacji nowych elit i flagowego projektu Instytutu Wolności – Szkoły Przywództwa, dzięki któremu młodzi ludzie z całej Polski mają okazję zdobyć wiedzę, inspiracje, umiejętności i kontakty przydatne w realizacji ich celów biznesowych, społecznych i prywatnych.

Następne teksty to dwa ciekawe wywiady: z redaktorem naczelnym Kultury Liberalnej Jarosławem Kuiszem i ekspertem ds. foresightu Kacprem Nosarzewskim – nastawione na myślenie o Polsce przyszłości, która będzie się musiała zmierzyć z nowymi zadaniami i powinna się do nich dobrze przygotować.

W dziale „Prawo” znajdziecie dwa ważne głosy: Adrianny Szubielskiej-Malińskiej, która pisze o tym, jak prawo unijne wpływa na polską rzeczywistość i Przemysława Antasa, analizującego, dlaczego opłaca nam się budować marki made in Poland.

Natomiast Wojciech Kaczor pisze o bolączkach polskiej administracji i proponuje „odbiurokratyzowanie biurokracji”, o którym marzy chyba każdy z nas, zmagając się z wizytami w urzędach.

Po raz pierwszy na łamach pisma gościmy Łukasza Turkowskiego, który w dziale „Innowacje” dzieli się z czytelnikami wiedzą dotyczącą gamingu i pomysłami na polski soft power.

Wprowadziliśmy również format dyskusji i wzięliśmy na warsztat gorący temat „migracji”, która już ma, a w przyszłości będzie miała jeszcze większy, wpływ na losy naszego kraju.

W dziale „Narzędzia lidera” ponownie spotkacie się z Małgorzatą Polińską, która tym razem podpowiada, jak budować zaangażowanie pracowników i Arturem Sójką, odczarowującym trudny temat wystąpień publicznych. W tym numerze znajdziecie również kolejny felieton Rafała Zaniewskiego z cyklu „Bezpieczna Polska”.

Ostatni numer naszego pisma w 2018 roku skoncentrowany jest na myśleniu o wolności i niepodległości – Polski, ale też każdego z nas. W końcu to od nas – od naszych wyborów, naszego zaangażowania, naszej otwartości i mądrości zależy, jakim krajem Polska będzie za kolejne sto lat.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017–2019

Agata Wittchen-Barełkowska

Redaktor naczelna Magazynu „Polska w Praktyce”. Filolog polski, dziennikarz, manager kultury. Wykładowca UAM i WSUS w Poznaniu. Od ponad 10 lat jest organizatorem i producentem wydarzeń kulturalnych oraz zajmuje się komunikacją i promocją kultury. Współzałożyciel NU Foundation, organizacji pozarządowej zajmującej się wspieraniem kultury poprzez transfer wiedzy ze środowiska biznesowego.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.