Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Chiny gotowe wstrzymać dostawy metali ziem rzadkich do USA - Instytut Wolności

Chiny gotowe wstrzymać dostawy metali ziem rzadkich do USA

Ekspres USA nr 25, red. Anna Bielecka

  •  Ogromny rynek Indii może być szansą dla amerykańskiego biznesu
  • Administracja Prezydenta USA zrobiła rebranding paliw kopalnych
  • Federalna Agencja Lotnictwa ujawnia wadliwe części zamontowane w samolotach Boeinga
  • Chiny gotowe wstrzymać dostawy metali ziem rzadkich do USA
  • Netflix naciska na Georgię w sprawie prawa aborcyjnego
  • Nowe taryfy Trumpa na Meksyk a USMCA

Ogromny rynek Indii może być szansą dla amerykańskiego biznesu

Donald Trump usunął Indie z programu Generalized System of Preferences (GSP) wspierającego eksport do USA. Wartość wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami wynosi 142 mld USD, z czego 87 mld dotyczy wymiany towarowej, w której Indie mają duże saldo dodatnie oraz 55 mld w handlu usługami.

USA są na drugim miejscu pod względem wielkości wymiany handlowej dla Indii. Obecnie będąc 9. partnerem handlowym USA, ogromny rynek i 1,3 mld ludności Indii stanowią ogromną perspektywę rozwoju – w szczególności dla firm technologicznych.

Protekcjonistyczny zwrot w polityce handlowej USA zbiegł się w czasie również ze zmianami w Indiach. Po ostatnich wyborach umocniła się tam pozycja premiera Narendra Mori, silnie wspieranego przez lokalny biznes, który nie jest już tak otwarty na zagraniczne inwestycje i otwieranie dostępu do własnego rynku jak wcześniej.

Analitycy wskazują, że batalie handlowe Trumpa skupione głównie na Chinach i Meksyku, w przypadku napięć z Indiami mogą doprowadzić do alienacji w relacjach z tym ważnym sojusznikiem. Organizacje biznesowe z obu krajów apelują o nieusuwanie Indii z GSP oraz kontynuację dialogu.

Źródło: CNN


Administracja Prezydenta Trumpa zrobiła rebranding paliw kopalnych

Departament Energii USA zaczął nazywać, w swoim niedawnym oświadczeniu, paliwa kopalne “molekułami wolności”, a gaz ziemny “gazem wolności”. Zapowiedziano także zwiększenie eksportu gazu, a także rozbudowę ośrodka w Teksasie, gdzie się go skrapla (w LNG).

Uzasadnieniem dla nowej nazwy gazu jest chęć dotarcia Amerykanów do szerszego grona konsumentów – zaoferowanie sojusznikom USA alternatywnego źródło surowca, a więc dywersyfikację dostaw. Dążenie do tego celu oznacza więcej miejsc pracy, a także rozwój amerykańskiej gospodarki.

Język Departamentu spotkał się z krytyką demokratów podkreślających znaczenie zmian klimatycznych.

Po objęciu urzędu prezydenta USA, Donald Trump wycofał się z Porozumienia Paryskiego z 2015 roku dotyczącego zmian klimatycznych, uzasadniając swoją decyzję tym, że porozumienie było niekorzystne dla firm amerykańskich. Biały Dom kontynuuje tę politykę, łagodząc regulacje ochrony środowiska, a także odrzucając przewidywane prognozy zmian klimatu. Co ciekawe, większość Amerykanów traktuje zmiany klimatyczne jako zagrożenie, jak również jest za wprowadzeniem podatku węglowego.

Źródło: Forbes


Federalna Agencja Lotnictwa ujawnia wadliwe części zamontowane w samolotach Boeinga

Federalna Agencja Lotnictwa oraz władze Boeinga przyznały, że niektóre spośród samolotów amerykańskiego producenta, w tym znaczna liczba modeli 737 Max, mogły mieć zamontowane wadliwe części.

Jak poinformował Boeing, jego przedstawiciele skontaktowali się z liniami lotniczymi użytkującymi samoloty serii 737, radząc im, aby dokładnie skontrolowały stan slotów – stałych lub ruchomych elementów skrzydła, zamontowanych na krawędzi natarcia. Przedstawiciele Boeinga spostrzegli, że niektóre części nie zostały poddane obróbce cieplnej. Uszkodzone sloty mogły odpadać lub pękać, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu.

Winą za stwierdzone usterki Boeing obarczył dostawcę części, który miał wyprodukować 148 wadliwych slotów. Uszkodzone części będą sukcesywnie wymieniane.

Ujawnienie kłopotów z jakością stosowanych części jest kolejnym uszczerbkiem wizerunkowym dla Boeinga. Amerykański gigant zmaga się z problemami związanymi z uziemieniem na całym świecie samolotów 737 Max po tym, jak dwa z nich rozbiły się w Etiopii i Indonezji.

Źródło: CNN, NYT


Chiny gotowe wstrzymać dostawy metali ziem rzadkich do USA

Pekin przygotował plan ograniczenia eksportu metali ziem rzadkich do USA, jeśli sytuacja handlowa z USA będzie się pogarszać. Chiny kontrolują większość światowej produkcji tych surowców, około 80%, a jeszcze większy udział mają w ich przetwarzaniu.

Ewentualne ograniczenia doprowadzą do znacznego skoku cen tych zasobów, które są kluczowe dla wielu nowoczesnych przemysłów (np. samochody, komputery, smartfony, uzbrojenie, urządzenia medyczne, wiatraki elektryczne). W przypadku magnesów, wykonanych z metali ziem rzadkich, Chiny stanowią 95% światowej produkcji. Magnesy te są wykorzystywane np. w samochodach elektrycznych.

Plany rządu chińskiego to odpowiedź na działania USA, które w efekcie wykluczyły firmę telekomunikacyjną Huawei z rynku amerykańskiego. Pekin oczekuje, że tymi planami zmieni – agresywną jak dotąd – pozycję Waszyngtonu względem Chin. Co więcej, eksport do innych krajów będzie kontynuowany, jeśli kraje te nie będą ograniczać rozwoju ekonomicznego Chin.

Źródło: Bloomberg; Financial Times


Netflix naciska na Georgię w sprawie prawa aborcyjnego

Ted Sarandos, Chief Content Officer Netflixa, zapowiedział, że Netflix zastanowi się nad swoją obecnością w Georgii, jeżeli procedowane w tym stanie restrykcyjne prawo antyaborcyjne wejdzie w życie.

Jak powiedział Sarandos „nad naszymi produkcjami w Georgii pracuje bardzo wiele kobiet, których prawa, podobnie jak prawa milionów innych kobiet, zostaną poważnie ograniczone przez tę ustawę”.

Tym samym Netflix dołączył do grupy krytyków ustawy antyaborcyjnej, w której znalazły się gwiazdy Hollywood, a także inne korporacje, takie jak Disney. Naciski Netflixa na władze Georgii są tym bardziej dotkliwe, że w tym stanie powstają liczne produkcje filmowe, przez co przemysł filmowy jest jednym z najważniejszych komponentów gospodarki tego stanu.

Przygotowywana przez władze Georgii ustawa antyaborcyjna należy do grupy inicjatyw ustawodawczych (podjętych między innymi przez Louisianę czy Missouri), ograniczających możliwość dokonania legalnej aborcji do momentu wykrycia bicia serca dziecka (stąd nazwa heartbeat bills).

Twórcy heartbeat bills nie ukrywają, że mają nadzieję na unieważnienie precedensowego wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade z 1973 roku, w praktyce legalizującego aborcję na życzenie do 28. tygodnia życia dziecka.

Źródło: CNN


 

Nowe taryfy Trumpa na Meksyk a USMCA

Republikańscy kongresmeni zaczęli dyskutować o możliwej blokadzie nowych taryf prezydenta Trumpa na Meksyk. Jeżeli dojdzie do głosowania to może ono skutecznie zablokować środki na umocnienie granic, które prezydent ogłosił w lutym.

Plany Trumpa dotyczące nałożenia ceł na Meksyk – z którym Stany Zjednoczone zawarły umowę o wolnym handlu – opierają się na deklaracji prezydenta o kryzysie krajowym na granicy.  Natomiast Kongres może wydać rezolucję uchylając stan nadzwyczajny.

Trump powiedział, że wprowadzi 5% taryfę na wszystkie meksykańskie towary od 10 czerwca, podważając o kolejne 5% miesięcznie do października, chyba że Meksyk powstrzyma wszelką nielegalną migrację do Stanów Zjednoczonych.

Niektórzy twierdzą, że wprowadzenie nowych taryf doprowadzi do braku zatwierdzenia USMCA (następcy północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu z 1994 r. przez Kongres.) Urzędnicy Białego Domu w poniedziałek informowali publicznie, że nie zmienią kursu wobec Meksyku.

Jeśli Kongres nie zatwierdzi USMCA – Trump może stanąć w obliczu porażki przed wyborami w 2020 r. Podczas kampanii prezydenckiej Trump wielokrotnie obiecał zastąpienie długoletniej umowy handlowej między Kanadą i Meksykiem lepszą umową.

Źródło: Washington Post

 


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Rafał Momot – Menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 25, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.