Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Burza wokół słów Borisa Johnsona o burkach - Ekspres Brytyjski - Instytut Wolności

Burza wokół słów Borisa Johnsona o burkach – Ekspres Brytyjski

  • Antysemityzm w Partii Pracy
  • Sondażowe zmartwychwstanie UKIP
  • Nowa siła na brytyjskiej scenie politycznej?
  • Hammond proponuje Amazon Tax
  • Polacy piszą do May ws. brexitu

 

Burza wokół słów Borisa Johnsona o muzułmankach

Były burmistrz Londynu i minister spraw zagranicznych w swoim cotygodniowym komentarzu w „Daily Telegraph” porównał kobiety noszące burki do skrzynek pocztowych i nazwał taki rodzaj ubioru absurdalnym i opresyjnym. Sprzeciwił się jednak duńskiemu rozwiązaniu, czyli zakazowi noszenia tego typu nakryć głowy, jako przesadnej reakcji, która tylko wzmocniłaby przekonanie skrajnej prawicy o starciu cywilizacji.

W odpowiedzi na artykuł poseł Partii Pracy David Lammy nazwał Johnsona „naszym Donaldem Trumpem siejącym islamofobię w społeczeństwie”. Rada Muzułmańska UK oświadczyła, że tymi słowami popularny BoJo „poddaje się skrajnej prawicy”, a premier Theresa May publicznie potępiła swojego byłego ministra i rozpoczęła wewnętrzne partyjne dochodzenie przeciwko niemu. Jednakże wyborcy w sondażu dla ComRes bronią Johnsona, sprzeciwiając się karaniu go za wyrażoną opinię. Ponadto przynajmniej 5 członków Gabinetu wraz z dużą liczbą szeregowych posłów Partii Konserwatywnej, na czele z Jacobem Rees-Moggiem, uważają burzę wokół komentarza Johnsona za próbę wyeliminowania potencjalnego kandydata na szefa partii i grożą, że kara dla niego będzie wiązać się z głosowaniem nad wotum nieufności dla premier May.

Na podstawie:

https://news.sky.com/story/boris-johnson-mocks-women-in-burkas-who-look-like-bank-robbers-11463209

https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/08/12/majority-britons-say-boris-johnson-should-not-punished-burka/

 

Antysemityzm w Partii Pracy

Afera dotycząca antysemityzmu w Partii Pracy trwa. Najpierw ujawniono, że szef partii Jeremy Corbyn zorganizował w Parlamencie w 2010 r., w dniu Pamięci Ofiar Holocaustu, antysemickie wydarzenie, na którym porównywano działania Izraela do nazistów. Następnie partia przyjęła nowy kodeks postępowania przeciwko antysemityzmowi, który okazał się być bardziej tolerancyjny wobec antysemitów niż wytyczne zaproponowane przez Międzynarodowe Porozumienie Pamięci Ofiar Holocaustu (IHRA).

Wszystkie te działania powodują powszechną krytykę nie tylko środowisk żydowskich w Wielkiej Brytanii czy politycznej opozycji, ale również w samej Partii Pracy. Mimo wielokrotnych zapewnień o rozpoznaniu problemu i podjęcia stanowczych działań zmierzających do jego rozwiązania przez Corbyna narasta przekonanie, że ostatnie wydarzenia na zawsze zniechęcą brytyjskie środowiska żydowskie do współpracy z Partią Pracy. Jim Murphy, były szef szkockiego oddziału partii, w artykule dla „Jewish Telegraph” „w żalu i gniewie przeprasza” wszystkich dotkniętych antysemityzmem oraz nazywa obecne kierownictwo partii „intelektualnie aroganckim, emocjonalnie niedorzecznym i politycznie niezgrabnym”.

Na podstawie:

https://www.thesun.co.uk/news/6919793/jeremy-corbyn-rally-israel-nazis-anti-semitism-row/

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-politics-45147656

https://www.bbc.com/news/uk-politics-45077647

 

Sondażowe zmartwychwstanie UKIP

Ogłoszenie przez rząd kontrowersyjnego wśród zwolenników brexitu planu z Chequers spowodowało odrodzenie się w sondażach partii, która wydawała się już skończona –Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Według najnowszych sondaży, poparcie dla UKIP, które na początku roku oscylowało wokół błędu statystycznego, dziś znowu rośnie i jest się na poziomie 8%. Ten wzrost możliwy był z jednej strony z powodu niezadowolenia największych przeciwników UE co do sposobu prowadzenia negocjacji przez rząd Theresy May, z drugiej zaś z uwagi na brak reprezentacji dla rosnącej części brytyjskiego społeczeństwa znajdującej się „na prawo” od kierownictwa Partii Konserwatywnej.

Według najnowszego badania YouGov, rosnąca liczba Brytyjczyków oczekuje surowszego wymiaru sprawiedliwości, ostrzejszych przepisów imigracyjnych po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, braku kolejnych zagranicznych interwencji zbrojnych czy też ograniczenia systemu zasiłków socjalnych. To wszystko rozwiązania tradycyjnie uznawane za prawicowe, które dla partii zasiadających w parlamencie zdają się być zbyt kontrowersyjne, tworząc tym samym przestrzeń dla UKIP.

Na podstawie:

https://www.telegraph.co.uk/politics/2018/08/06/unrepresented-right-wing-policies-give-chance-ukip-resurgence/

https://d25d2506sfb94s.cloudfront.net/cumulus_uploads/document/07kprp1z3i/Results_180627_representedbyparty_w.pdf

 

Nowa siła na brytyjskiej scenie politycznej?

Umiarkowani posłowie Partii Pracy oraz Partii Konserwatywnej, którzy sprzeciwiają się brexitowi, mają prowadzić tajne rozmowy na temat powołania nowej, centrowej siły politycznej. Przyczyną tego jest rozczarowanie wśród nich politycznym przywództwem obu partii oraz polaryzacja stanowisk spowodowana przez brexit. Części deputowanych Patrii Pracy nie podoba się również awantura w związku z zarzutami o antysemityzm w szeregach ugrupowania, podczas gdy w Partii Konserwatywnej zawrzało po ostatnich słowach Borisa Johnsona o muzułmankach.

W rozmowy rzekomo zaangażowany jest lider Liberalnych Demokratów Vince Cable, choć on sam temu zaprzecza. Wśród najaktywniejszych posłów w procesie rzekomego tworzenia nowego ugrupowania mają być Chuka Umunna z Partii Pracy oraz Anna Soubry czy Heidi Allen z Partii Konserwatywnej – ta druga jako pierwsza deputowana Konserwatystów skrytykowała Borisa Johnsona za wspomniane słowa. Jednak kwestia powstania nowej partii jest w chwili obecnej bardzo niejasna i niepewna. Alternatywą dla takiego scenariusza może być na przykład przejście niezadowolonych posłów do Liberalnych Demokratów lub stworzenie przez nich grupy parlamentarnej, której członkowie współpracowaliby nad konkretnymi sprawami.

Na podstawie:

https://www.businessinsider.com/politicians-britain-political-parties-are-in-secret-talks-about-forming-a-new-centrist-movement-brexit-2018-8?IR=T

 

Hammond proponuje Amazon Tax

Kanclerz skarbu Philip Hammond w wywiadzie dla „Sky News” zaproponował wprowadzenie zmian w prawie podatkowym, tak aby firmy sprzedające dobra w tradycyjny sposób miały uczciwsze warunki konkurencji rynkowej. Jednocześnie przyznał, że wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby renegocjacji międzynarodowych traktatów podatkowych z uwagi na światowy charakter działalności większości z nich.

Amazon Tax, bo tak media ochrzciły nową propozycję Hammonda, był już źródłem debaty na forum Unii Europejskiej, która także stara się znaleźć sposób na płacenie przez duże światowe platformy sprzedaży uczciwszych podatków. Szczegóły nowej propozycji nie są jeszcze znane. Kanclerz wspomniał jedynie, że rozważa rozwiązanie oparte na wartości wygenerowanej przez platformy sprzedaży online. W ostatnich latach uznane tradycyjne sieci sklepów takie jak Poundworld, Toys „R” Us czy New Look ogłosiły bankructwo lub właśnie przechodzą przez proces upadłości.

Na podstawie:

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/philip-hammond-amazon-tax-high-street-retail-online-business-rates-a8486446.html

https://www.bbc.co.uk/news/blogs-the-papers-45152055

 

Islamista przyznał się do planowania zamachu na Oxford Street

W Old Bailey, głównym sądzie karnym Zjednoczonego Królestwa, odbyła się rozprawa Lewisa Ludlowa, muzułmańskiego konwertyty, który przyznał się do planowania i zbierania pieniędzy na przeprowadzenie zamachu terrorystycznego na Oxford Street, Madame Tussauds i Katedrę św. Pawła w Londynie. Ludlow, używający także imienia Ali Hussain, planował wynająć samochód dostawczy i zabić około 100 osób. W toku śledztwa policja znalazła przy mieszkańcu Rochester pisemną przysięgę wierności ISIS.

Ludlow zatrzymany został na lotnisku, skąd miał lecieć na Filipiny. Według własnych deklaracji planował seks turystykę, jednak brytyjskie służby aresztowały go podejrzewając chęć spotkania z przedstawicielami Państwa Islamskiego. Po zatrzymaniu dochodzenie dowiodło regularnej komunikacji z przedstawicielami ISIS, w której relacjonował swoją działalność, mającą na celu wyłonienie najlepszego celu do ataku. W znalezionym telefonie policja odkryła także nagrania wideo, w których terrorysta wyrażał swoją nienawiść do niewiernych i chęć ustanowienia prawa szariatu. Wyrok w sprawie zostanie ogłoszony 2 listopada.

Na podstawie:

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/10/muslim-convert-admits-plotting-kill-100-isil-terror-attack-outside/

https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-45147682

 

Polacy piszą do May w sprawie brexitu

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, będące największym federacją polonijnych organizacji na świecie, wystosowało list to premier Theresy May. Domaga się w nim zabezpieczenia praw obywateli Unii Europejskiej w przypadku twardego brexitu. Polacy obawiają się, że jeśli nie dojdzie do porozumienia między Londynem a Brukselą i ten pierwszy opuści UE bez porozumienia, to obywatele unijni staną się de facto nielegalnymi imigrantami. Prezes Zjednoczenia Polskiego, Tadeusz Stenzel, napisał w liście: „Ponad milion Polaków w Zjednoczonym Królestwie, stanowiący jedną trzecią obywateli unijnych w tym kraju, z rosnącym niepokojem obserwowało rozwój sytuacji dot. brexitu od czasu referendum (…) Czują się pomijani i nieobecni w dyskusjach, które mają zdecydować o ich przyszłości w Wielkiej Brytanii”.

Na podstawie:

https://www.theguardian.com/politics/2018/aug/07/poles-in-the-uk-urge-may-to-protect-them-from-a-no-deal-brexit

 

Stosunek do brexitu zależny od wieku

W referendum 2016 r. dotyczącym członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ponad 70% głosujących w wieku 18-24 lat poparła pozostanie kraju we wspólnocie, podczas gdy 60% osób mających 65 lat i więcej opowiedziało się za jej opuszczeniem. Jak pokazują najnowsze sondaże, w ciągu dwóch lat wartości te uległy dalszej polaryzacji. Gdyby dziś miało odbyć się drugie referendum, aż 82% głosujących z grupy wiekowej 18-24 lat opowiedziałaby się za opcją „remain”, natomiast dwie trzecie głosujących w grupie powyżej 65. roku wybrałaby opcję „leave”. Badania zaprezentowane przez prof. Johna Curtice’a, politologa z University of Strathclyde, wyraźnie pokazują bardziej proeuropejską postawę młodych obywateli Zjednoczonego Królestwa nie tylko co do generalnego podejściu do idei brexitu, ale też w kwestiach bardziej szczegółowych, np. w stosunku do imigracji czy związków gospodarczych z Brukselą. Podobny schemat widać w przypadku podejścia do ewentualnej organizacji referendum w sprawie akceptacji wynegocjowanych warunków brexitu. Jednak choć wiele osób z grupy 18-24 lat popiera takie głosowanie, to jednak tylko połowa deklaruje, że na pewno wzięłaby w nim udział.

Na podstawie:

https://www.bbc.com/news/uk-politics-45098550

 

Numer przygotowali:

Marcin Furdyna (redaktor prowadzący) – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów w Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artykułów i wywiadów w prasie polskiej (m. in. „Plus Minus”). Współautor wywiadu-rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudskiego” (Sic!, 2016).

Marcel Lesik – dziennikarz portalu Energetyki24. Studiuje ekonomię w Szkole Głównej Handlowej. Działacz społeczny, ekspert i pasjonat ekonomii i polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii instytucjonalnej i polityki brytyjskiej, amerykańskiej oraz izraelskiej. Publikował w MyCompany Polska, Centrum Stosunków Międzynarodowych i UKPolitics po Polsku. Uczestnik i moderator licznych konferencji międzynarodowych, m.in. Forum Ekonomicznego w Krynicy czy OECD Forum w Paryżu.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.