Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Brutalne pobicie posła AfD, nastroje po COP24 i niemiecka kultura w Warszawie - Instytut Wolności

Brutalne pobicie posła AfD, nastroje po COP24 i niemiecka kultura w Warszawie

Ekspres Niemiecki nr 12, pod redakcją Janusza Gorola

O brutalnym pobiciu posła AfD przez nieznanych sprawców, a także komentarze po COP24 i zaproszenie do kina w najnowszym Ekspresie Niemieckim

 vfutscher CC BY-NC 2.0

Brutalne pobicie posła AfD oraz wybuch w lokalu partii

7 stycznia w Bremie nieznani sprawcy zaatakowali i brutalnie pobili jednego z prominentnych działaczy AfD, 66-letniego Franka Magnitza, deputowanego do Bundestagu i przewodniczącego lokalnej struktury partii.

Polityk wracał późnym popołudniem z noworocznego spotkania w bremeńskim ratuszu, gdy w okolicy teatru na Goetheplatz podbiegło do niego trzech zamaskowanych mężczyzn. Napastnicy najpierw uderzyli go w głowę, najprawdopodobniej drewnianym kijem, a następnie kopali, gdy upadł na ziemię. Z pomocą zaatakowanemu posłowi pospieszyło dwóch robotników budowlanych, którzy spłoszyli sprawców pobicia.

Nieprzytomnego Magnitza, przewieziono do szpitala, gdzie po odzyskaniu świadomości oświadczył, że nie widział, ani nie słyszał napastników. Policja w Bremie poszukuje sprawców, analizując nagrania z monitoringu miejskiego. Brutalną napaść, w związku z jej prawdopodobnie politycznym tłem, potępili oficjalnie przedstawiciele wszystkich opcji politycznych – w tym minister spraw zagranicznych Heiko Maas oraz przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. Wszyscy zgodnie oświadczyli, że przemoc w żadnym razie nie może być argumentem w demokratycznym państwie. Jednocześnie pojawiły się jednak sugestie ze strony najbardziej zagorzałych przeciwników AfD, że jest to wynik nienawiści, którą sami członkowie tej partii wprowadzili do dyskursu publicznego.

„Kto sieje nienawiść, ten nienawiść zbiera” – skomentowała Annalena Baerbock z Zielonych. Przedstawiciele AfD, Alexander Gauland i Jörg Meuthen, nazywają napaść na Magnitza „próbą zabójstwa”, która jest skutkiem nagonki na ich partię, wywołanej przez media i oponentów. Przypominają, że w ubiegłym tygodniu doszło do innego incydentu – 3 stycznia miał miejsce zamach z użyciem materiałów wybuchowym na siedzibę AfD w Döbeln, w środkowej Saksonii. Na szczęście do wybuchu doszło o godz. 19:30, gdy pracownicy opuścili już biuro, w związku z czym nikt nie ucierpiał. Saksońska policja jeszcze tego samego wieczoru aresztowała trzech mężczyzn w wieku 29, 32 i 50 lat, podejrzanych o podłożenie ładunku.

Fala nienawiści i ataków na polityków AfD, wzbiera coraz bardziej, podobnie jak wzrasta poparcie dla tej partii, zwłaszcza we wschodnich landach, gdzie na jesieni tego roku odbędą się lokalne wybory.

Źródło: FAZ ; FAZ II


Komentarze niemieckiej prasy: Czarny dzień dla demokracji

Niemiecka prasa komentuje brutalny napad na posła AfD, radykalnej w swoich antyunijnych i antyimigranckich poglądach partii.

„Frankfurter Allgemaine Zeitung” pisze, że nie sama AfD ponosi winę za brutalizację kultury politycznej, na którą uskarża się szef klubu poselskiego AfD w Turyngii Hoecke. AfD daje jednak znaczące poparcie tej brutalizacji oraz zniesieniu ograniczeń, co odpowiada modelowi jej działania.

Dziennik „Die Welt” pisze: „Jeszcze nie ujęto sprawców, jeszcze nie wyjaśniono tego przypadku, jednak zamach na życie sześciokrotnego ojca, jeśli był z powodów politycznych, wydaje się być echem nieubłaganego sporu, który zaczął funkcjonować po wszystkich stronach spektrum politycznego. Już od dawna skrajna lewica nie przestrzega prawa do integralności cielesnej. Partie środka muszą zadziałać hamująco na obóz, w którym dochodzi do zaostrzenia sytuacji. Można i trzeba ostro walczyć, toczyć spory, jednak zarówno retorycznie, jak i emocjonalnie trzeba zachować granice. Atak na posła jest czarnym dniem demokracji”.

Źródła: Deutsche Welle, Deutsche Welle, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt


Niemiecka prasa komentuje katowicki szczyt klimatyczny

W opinii komentatorów klimatyczne porozumienie z Paryża zostało podczas COP24 w Katowicach uratowane. Udało się uzgodnić sposoby, jak paryskie ustalenia mają zostać przez sygnatariuszy wcielone w życie. Ustalono m.in., jakimi metodami mierzyć emisje dwutlenku węgla i jak przedstawiać swój bilans CO2.

Daniel Wetzel z Die Welt napisał: „Jednak nie jest to powód do wielkiej radości. Wśród uczestników konferencji panuje poczucie braku porażki. A to jednak nie to samo co radość zwycięstwa.”

Ważnym aspektem rozmów było stwierdzenie, że paryskie założenia, jakoby wystarczyło powstrzymać wzrost temperatury do poziomu 2 stopni, są absolutnie niewystarczające, żeby powstrzymać katastrofę klimatyczną. W Katowicach mówiono otwarcie o poziomie maksymalnie 1,5 stopnia, a to oznacza dla poszczególnych krajów ogromną różnicę w planowanych ograniczeniach emisji CO2.

Minister środowiska RFN Schulze oznajmił, że w przyszłym roku niemiecki rząd ogłosi przepisy klimatyczne wyznaczające cele ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dopasowanych do celu 1,5 stopnia. W praktyce oznaczać to będzie zmniejszenie emisji o połowę w przeciągu najbliższych 12 lat. Sekretarz generalny ONZ stwierdził, że od teraz ma pięć priorytetów „Ambicje, ambicje, ambicje, ambicje, ambicje”.

Zdaniem Wetzela „Efekty konferencji w Katowicach można opisać cytując greckiego króla, który po bitwie z Rzymianami stwierdził: <<Jeszcze jedno takie zwycięstwo i jesteśmy straceni>>. Rezultaty spotkania są niewystarczające, a postęp – mimo słów prowadzącego obrady ministra Kurtyki („zrobiliśmy 1000 małych kroków do przodu”) – niewielki”.

źródło: welt.de;


Tydzień Filmu Niemieckiego w Warszawie

Tydzień Filmu Niemieckiego to już tradycyjna impreza na którą czekają zarówno kinomani, jak i osoby interesujące się kulturą naszego zachodniego sąsiada. Projekt ten rokrocznie odwiedza różne miasta  między innymi Wrocław, Katowice i Opole, a od 18 stycznia będzie odbywał się w Warszawie, w kinie Muranów. Można podczas niego zobaczyć wiele ciekawych filmów, zarówno cenionych już twórców, jak i młodych artystów. Niewątpliwie wielka gratką jest to, że część z pokazywanych filmów po raz pierwszy trafia do polskiego widza. Widzowie w Warszawie będą mieli okazję obejrzeć siedem filmów.

Szczególnie godna polecenia jest produkcja „Milcząca rewolucja” („Das schweigende Klassenzimmer”) Larsa Kraume, znanego z, wyświetlanego podczas zeszłorocznej edycji festiwalu, filmu „Fritz Bauer kontra państwo”. Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z niemieckiej szkoły, opisanych w książce dyrektora tejże placówki Dietricha Garstki. Dwaj przyjaciele z małego NRD-owskiego miasteczka, po otrzymaniu informacji dotyczących ofiar powstania węgierskiego, pośród których znalazł się piłkarz Ferenc Puskás, postanowili podzielić się tą historią ze swoimi szkolnymi kolegami. Część uczniów nie chce wierzyć ich słowom, ponieważ przekaz miejscowych mediów jest zupełnie inny, ale ostatecznie głosowanie przesądza o uczczeniu poległych Węgrów minutą ciszy podczas zajęć. Gest młodzieży niesie za sobą jednak poważne konsekwencje.

Źródło: Kino Muranów, TSKN


Projekt ustawy o wyższych zasiłkach na dzieci i większej pomocy na edukację.

 W środę (09.01) Rząd Federalny zaprezentował ustawę o zwiększeniu zasiłków na dziecko i edukację, by w ten sposób podjąć walkę z ubóstwem dzieci. Wsparcie to ma być elementem wdrażanego „silnego prawa rodzinnego”. Dodatek jest wypłacany rodzicom pracującym, których dochody są niskie. Reforma wejdzie w dwóch etapach: od 1 lipca 2019 i do 1 stycznia 2020. Minister rodziny Franziska Giffey (SPD) i minister pracy Hubertus Heil (SPD) przedstawili planowane zmiany na spotkaniu z uczniami, rodzicami i rodzicami w Berlinie.

Propozycja „silnego prawa rodzinnego” jest jednak krytykowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Ochrony Dzieci (Der Deutsche Kinderschutzbund) jako niewystarczająca. „To prawo nie jest silnym prawem rodzinnym, ale przede wszystkim silnym prawem biurokratycznym” – powiedział jego prezes Heinz Hilgers.

Na podstawie: Frankfurter Allgemeine Zeitung


Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

 Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Eldaniie Abdurashytova – absolwentka studiów magisterskich Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Włodzimierza Hnatiuka (historia) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (Europa Środkowa; Rosja). Zainteresowania: historia XIX – XXI wieku, nauki polityczne, polityka pamięci.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki nr 12, pod redakcją Janusza Gorola

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.