Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Brak rąk do pracy hamuje niemieckie budownictwo? - Ekspres Niemiecki - Instytut Wolności

Brak rąk do pracy hamuje niemieckie budownictwo? – Ekspres Niemiecki

Brak rąk do pracy hamuje niemieckie budownictwo, doskwierająca susza i start Bundesligi – o tym przeczytacie w najnowszym Ekspresie Niemieckim.

Brak rąk do pracy hamuje niemieckie budownictwo

W całych Niemczech wzrasta popyt na rynku mieszkaniowym, jednak jednym z głównych czynników hamujących wzrost w tym obszarze okazuje się niedobór wykwalifikowanych pracowników. Oprócz dużych firm deweloperskich, sytuacja odbija się także na mniejszych przedsiębiorstwach remontowo-budowlanych. Jak podaje państwowy bank rozwoju KfW – w 2018 r. wybudowanych zostanie łącznie 300 tys. nowych mieszkań. Choć oznacza to wzrost w stosunku do roku ubiegłego (2017: 285 tys. mieszkań) – to żeby zaspokoić zapotrzebowanie rynku wg KfW do roku 2020 Niemcy powinni budować corocznie od 350 do 400 tysięcy nowych lokali. Z kolei wg danych Federalnej Agencji Zatrudnienia, najbardziej brakuje różnej specjalizacji hydraulików, montujących urządzenia grzewcze, klimatyzację etc. Gdyby brać pod uwagę wyłącznie oferty pracy zarejestrowane w bazach Agencji to zapotrzebowanie na pracowników budowlanych należałoby szacować na ok. 150 tys. osób. Niemniej wiele firm nie zgłasza nawet ofert do Federalnej Agencji Zatrudnienia, w zw. z czym realne zapotrzebowanie eksperci oceniają na 200-250 tys., natomiast analiza trendu demograficznego oraz ilości uczniów szkół zawodowych nie napawa optymizmem. Nawet biorąc pod uwagę imigrację z zagranicy – sytuacja nie ulegnie bowiem poprawie przez najbliższe 18-24 miesięcy.

Źródło: https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wohnen/bauen/zu-wenig-handwerker-fuer-den-bau-wegen-fachkraeftemangel-15734246.html

 

Obawy przed wojną handlową a koniunktura w Niemczech

Ilość nowych zamówień w niemieckim przemyśle spadła w czerwcu br. o 4% w porównaniu z miesiącem poprzednim – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Spadek był znacznie większy niż oczekiwano – eksperci spodziewali się zaledwie 0,5%. Pomimo spowolniena w okresie ostatnich 5-6 miesięcy, pozytywnie wyróżnia się jednak branża maszynowa, gdzie wbrew trendom odnotowano wzrost, jednak i tutaj mniejszy od oczekiwań. Część ekspertów, m.in. główny ekonomista VP Bank Thomas Gitzel, zwraca uwagę, że spadek spowodowany jest najprawdopodobniej obawami przed nadchodzącą wojną handlową między USA i Chinami. Z kolei Ralph Solveen z Commerzbanku przewiduje, że słaba koniunktura potrwa do końca roku i spowolni wzrost całej gospodarki RFN. Nie wszyscy jednak podzielają te obawy – Stefan Kipar, ekspert z BayernLB podkreśla, że wysoki poziom konsumpcji pozwoli uniknąć większego kryzysu. Zdecydowanym optymistą jest także przewodniczący niemieckiego związku branży maszynowej VDMA, Ralph Wiechers, który uważa spadek koniunktury za chwilowy. Ten sektor gospodarki odnotował aż 7% wzrost zamówień w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, jednak jak przyznaje Wiechers niemieccy producenci maszyn produkujący w Chinach coraz bardziej odczuwają skutki sporu taryfowego między Waszyngtonem a Pekinem.

Źródło: https://www.sueddeutsche.de/news/wirtschaft/konjunktur-deutsche-industrie-bekommt-weniger-auftraege-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-180806-99-434229


Dewaluacja tureckiej liry uderzy rykoszetem w gospodarkę RFN

Rekordowy spadek wartości tureckiej liry, z jakim mamy do czynienia od piątku 10 sierpnia, odbije się na krajowej gospodarce – ostrzegają niemieckie izby handlowe i stowarzyszenia branżowe. Turecka waluta od początku roku straciła na wartości o połowę, kryzys nasilił się zaś z końcem minionego tygodnia, gdy lira gwałtownie poszybowała w dół, a Stany Zjednoczone podwoiły cło na stal i aluminium importowane z Turcji. Z punktu widzenia niemieckiej gospodarki Turcja nie jest kluczowym partnerem handlowym – plasuje się dopiero na 16 miejscu ​pod względem wymiany handlowej, w 2017 r. Niemcy wyeksportowały tam produkty o wartości 21,5 mld euro (łączna wartość eksportu RFN to 1,278 bln euro). Według stowarzyszenia handlu zagranicznego BGA – głównymi produktami eksportowymi są maszyny, samochody, części samochodowe oraz produkty chemiczne. Ich eksport do Turcji w okresie od stycznia do maja 2018 roku spadł o 4,7%. Również VDMA, stowarzyszenie branży maszynowej dostrzega spadek eksportu na tym kierunku i przestrzega przed kontynuacją negatywnego trendu. Problemy niemieckiego eksportu spotęgowała zarówno sytuacja w Turcji, jak i amerykańskie spory z Chinami i UE ws. przywrócenia sankcji wobec Iranu. Spadek wartości liry spowoduje zmniejszenie popytu na tureckim rynku – niemieckie produkty będą po prostu za drogie. Ponadto zwiększa się groźba wycofania niemieckich inwestycji – według Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) w Turcji reprezentowanych jest ponad 6500 firm, które łącznie zatrudniają tam ponad 120 000 osób. Przewodniczący Izby, Volker Treier podkreśla że na razie niemieckie przedsiębiorstwa „czekają” i nie opuszczą tureckiego rynku zbyt pochopnie. Niemniej pewność obrotu prawnego, niezależność tureckiego banku centralnego i stabilny bilans płatniczy są kluczowymi czynnikami dla niemieckich inwestorów. Eksperci uspokajają, że kryzys w Turcji nie zagraża niemieckim bankom. Według ekonomisty Berenberg Bank, Holgera Schmiedinga – mało prawdopodobne jest, aby sytuacja w Turcji zagroziła któremukolwiek krajowi strefy euro. W każdym zaś razie niemieckie banki posiadają znacznie mniej obciążonych ryzykiem wierzytelności tureckich (13 mld USD) od banków hiszpańskich (80 mld USD) czy francuskich (35 mld USD).

Źródło: https://www.welt.de/wirtschaft/article181062046/Tuerkische-Lira-Was-bedeutet-der-Waehrungsabsturz-fuer-Deutschland.html


W Niemczech brakuje 35 000 nauczycieli

Wedle szacunków Niemieckiego Związku Nauczycieli w sumie we wszystkich niemieckich landach brakuje obecnie już 35 000 nauczycieli. 10 000 spośród brakujących pedagogów jest potrzebnych “na już” do uzupełnienia brakującej kadry w szkołach podstawowych i zawodowych.Eskalacja tego zjawiska może przynieść fatalne skutki…

https://www.n-tv.de/panorama/Deutschland-fehlen-35-000-Lehrer-article20569389.html


Angela Merkel sama robi zakupy w supermarkecie!

Jak donoszą media, najpotężniejsza kobieta świata, za jaką uważana jest niemiecka Kanclerz Angela Merkel, sama zaopatruje swoją lodówkę w najpotrzebniejsze rzeczy i nie wykorzystuje do tego swoich ochroniarzy. Pani Kanclerz oraz inni ministrowie jej gabinetu najczęściej spacerują z wózkami zakupowymi w supermarkecie, który znajduje się w rządowej dzielnicy Berlina. Jak donosi “Stern”, podczas służbowych wizyt pani Kanclerz, po sprawunki przychodzi jej mąż. “Nasz sklep często odwiedzają prominentni politycy” – wskazują menedżerowie obiektu i jak dodają, nie są oni traktowani w sposób wyjątkowy.

https://www.stern.de/politik/deutschland/bundeskanzlerin-angela-merkel-traegt-ihre-einaufstaschen-selbst-8208398.html


Pomoc dla dotkniętych skutkami suszy rolników

Utrzymująca się w całej Europie fala upałów skutkuje dużymi stratami w gospodarstwach rolnych wielu krajów, w tym Niemiec. Straty w rolnictwie w porównaniu z rokiem ubiegłym mogą sięgać nawet 30%. Rząd federalny nosi się z zamiarem udzielenia rolnikom nie tylko doraźnej pomocy, ale także pracuje nad długofalowymi rozwiązaniami mającymi na celu wsparcie rolników, który każdego roku zmagają się ze skutkami zmian klimatycznych. Minister finansów Niemiec, który zapowiedział podjęcie wiążących decyzji w tej sprawie do końca miesiąca, jest gotowy także na rekomendowanie znaczących udogodnień podatkowych dla rolników.

https://www.stuttgarter-zeitung.de/inhalt.lange-duerre-hilfe-bei-ernteausfall-bauern-koennen-hoffen.9844827b-10c5-4231-9995-8a975f50cd5a.html


Najlepsze parki rozrywki w Europie – ranking niemieckiego  “Bilda”

Od kilku tygodni, z małymi wyjątkami, żar leje się z nieba w całej Europie. Niemiecki tabloid “Bild”, poprzez przekierowanie na stronę swojego partnera, zadbał o swoich czytelników wskazując im najlepsze zdaniem gazety miejsca, gdzie zaznać można wyjątkowych atrakcji w parkach wodnych. W rankingu brakuje wprawdzie polskich lokalizacji, niemniej jednak ci, którzy wciąż planują wakacyjny wypoczynek, będą mogli dowiedzieć się, jak go zaplanować, aby skorzystać także z polecanych wodnych atrakcji.

https://www.travelbook.de/ziele/spassbaeder/ranking-der-besten-wasserfreizeitparks-in-europa?ref=1


Największe budżety sponsorskie w niemieckiej piłce są oczywiście w Bundeslidze!

Wkrótce rozpoczęcie sezonu 2018/2019 niemieckiej Bundesligi. Murowanym faworytem do wygrania całych rozgrywek są oczywiście Bawarczycy z Robertem Lewandowskim w składzie. Wg szacunków ISPO.com 18 klubów Bundesligi zgarnie w tym roku ok.180 mln € (dla porównania kontrakt PKO Banku Polskiego i Lotto wespół z pozostałymi sponsorami Ekstraklasy to mniej więcej 5% tej sumy), a wynik ten byłby jeszcze wyższy gdyby nie spadek Hamburger SV i 1. FC Koeln, w których miejsce awansowały Fortuna Dusseldorf i 1. FC Nurnberg. Przy takich budżetach można sobie pozwolić na najlepsze kontrakty piłkarskie, profesjonalizację ligi i oprawy stadionowe, o akademiach dla najmłodszych nie wspominając.

https://www.ispo.com/unternehmen/id_78796694/sponsoren-der-bundesliga-clubs-alle-trikots-alle-einnahmen.html


Redakcja:

Piotr Hełmecki – absolwent administracji oraz finansów i bankowości na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik programu Przywództwo – Poziom Wyżej i Absolwent IV edycji Szkoły Przywództwa. Od 2004 roku zajmuje się consumer finance i bankowymi strategiami marketingowymi. Prywatnie szczęśliwy mąż i dumny tata Franka, Ksawerego i Stefana. Pasjonat piłki nożnej, jazdy na rowerze i rozpieszczaniu swoich psów – beagle i jackrussel terrier. Honorowy dawca krwi, aktywny wolontariusz Fundacji Legii Warszawa i PKO Banku Polskiego. Miłośnik teatru, nowych smaków i podróży.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Mariusz Dyduch – założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Społecznego i Edukacji, właściciel firmy doradczo-consultingowej PROFES Mariusz Dyduch Z wykształcenia politolog oraz filolog germański. Doktorant Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent Universität Stuttgart w Niemczech. Radny Rady Miejskiej w Siewierzu. Działacz społeczny w przestrzeni powiatu będzińskiego. Promotor Zagłębia Dąbrowskiego. Koordynator Lokalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk w Zagłębiu Dąbrowskim.

 


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.