Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Brak dowodów na zmowę sztabu Trumpa z Rosjanami - Instytut Wolności

Brak dowodów na zmowę sztabu Trumpa z Rosjanami

Ekspres USA nr 20, red. Anna Bielecka

  • Nowe amerykańskie plany tworzenia broni dalekiego zasięgu
  • Cła na import stali i aluminium
  • Trump podpisał dekret uznający władzę Izraela nad Wzgórzami Golan
  • Boeing certyfikował własne samoloty
  • Apple rusza z własną usługą VOD
  • Amerykańska broń dla Arabii Saudyjskiej
  • Brak dowodów na zmowę sztabu Trumpa z Rosjanami

 

Jessie Hodge CC BY-NC-ND 2.0

Nowe amerykańskie plany tworzenia broni dalekiego zasięgu

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych rozwijają możliwości ataku na dalekie dystanse. W planach testy, na początku następnej dekady, nowej rakiety naddźwiękowej mogącej manewrować w powietrzu, a także prototypu “super-działa o zasięgu 1000 mil tj. ~1609 km (do 2023 roku).

Armia, marynarka i siły powietrzne USA współpracują nad projektami tych nowych broni. Powodem prac jest konieczność obrony przed podobnym arsenałem opracowywanym, bądź już posiadanym, przez Rosję i Chiny. Z badań Pentagonu wynika, że, póki co, jedynym sposobem obrony przed wrogimi rakietami naddźwiękowymi jest zniszczenie ich nim wystartują.

Nowe amerykańskie rakiety mają mieć zasięg 1400 mil (~2253 km), w związku z czym wersja dla wojsk lądowych byłaby zakazana na mocy “Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” pomiędzy USA i Rosją (zabrania posiadania rakiet odpalanych z ziemi o zasięgu pomiędzy 500 a 5500 km). Jednakże Amerykanie są przekonani, że Rosjanie już dawno sami naruszyli tą umowę, poprzez stworzenie rakiety Novator 9M729. Co więcej, w lutym br. Rosja formalnie zawiesiła udział w tym traktacie, niejako wymuszając wyścig zbrojeń na USA.

Rozwój nowych technologii wojskowych to nie tylko odpowiedź na działania Moskwy. Sekretarz obrony USA wspomniał w styczniu, że nowa broń dalekiego zasięgu może być też użyta w potencjalnym starciu na Morzu Południowochińskim przeciwko chińskim okrętom wojennym i bazom na sztucznych wyspach.

Źródło: The Diplomat; Breaking Defense; CNN


Cła na import stali i aluminium

Minął rok od czasu nałożenia ceł na import stali i aluminium przez Donalda Trumpa. Amerykański indeks PMI dla przemysłu ciągle spada od sierpnia 2018 r.

Amerykańscy producenci stali Nucor Corp. i United States Steel Corp. odnotowali znaczące zyski w 2018 r., ale importerzy metalu ponieśli straty. Caterpillar, największy na świecie producent maszyn, szacuje straty na poziomie 100 milionów dolarów w 2018 r., a producent piwa MillerCoors poinformował, że taryfy aluminiowe mogły zwiększyć jego koszty o ponad 40 milionów dolarów. Mid-Continent Steel and Wire Inc., producent gwoździ, redukuje miejsca pracy, aby zrekompensować dodatkowe koszty wynikające z taryf, podczas gdy PanelClaw Inc. i Nuance Energy, dostawcy stalowych stojaków na panele słoneczne, importują niektóre elementy z zagranicy.

Źródło: Bloomberg.com


Prezydent Trump podpisał dekret uznający władzę Izraela nad Wzgórzami Golan

25 marca prezydent Donald Trump, podczas wizyty premiera Netanyahu w Białym Domu, podpisał dekret uznający władzę Izraela nad Wzgórzami Golan. Jest to terytorium sporne znajdujące się na granicy pomiędzy północnym Izraelem a Syrią, zajęte przez Izrael w 1967 roku. W 1981 roku Izrael zaanektował to terytorium, ale działanie to było nieuznawane przez społeczność międzynarodową. ONZ wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie pozostawaniem Wzgórz Golan w rękach Izraela. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Turcja, prowadziły na początku XXI wieku rozmowy pomiędzy Izraelem a Syrią, mające na celu polubowne rozwiązanie tego sporu. Decyzja Trumpa jest całkowitym odwróceniem dotychczasowej polityki USA względem tej spornej kwestii.

Źródło: BBC Golan Heights


Boeing certyfikował własne samoloty

Na miesiąc przed pierwszą katastrofą Boeing 737 Max w październiku 2018 roku, Kongres USA zatwierdził przepisy dające producentowi samolotów prawo certyfikowania własnych prac w szerszym zakresie, co było wcześniej wyłączną domeną FAA (Federal Aviation Administration – Federalna Administracja Lotnictwa). Zmiana przepisów była poprzedzona wieloletnimi zabiegami firmy, która podnosiła problem zbyt wolnej, w wielu obszarach, certyfikacji nowych samolotów. Boeing, tylko w 2018 roku wydał na lobbing w Waszyngtonie 15 milionów dolarów.

Nowe prawo wprowadziło wiele mechanizmów wpływania na proces certyfikacji nowych samolotów przez jego producentów. Motywowano to m.in. tym, iż nadmiar regulacji lub niewydolność agencji rządowej negatywnie wpływa na konkurencyjność firmy względem chińskich producentów. Pierwotnie regulacje miały objąć tylko obszary o małym wpływie na bezpieczeństwo, np. fotele czy toalety. Jednakże późniejsza praktyka okazała się trochę inna. W 2012 roku wewnętrzny raport Departamentu Transportu wykazał bliskie relacje pracowników FAA z pracownikami Boeing oraz brak przejrzystości w ich działaniach.

Po drugiej katastrofie Boeing 737 Max, FAA oraz Boeing potwierdzają prawidłowość wcześniejszego procesu certyfikacji.

Źródło: Washington Post


Apple rusza z własną usługą VOD

 25 marca Apple startuje z nową własną platformą streamingową oraz aplikacją dostarczającą zdigitalizowane newsy. Wydarzenie to będzie kulminacją blisko 10 letniego przymierzania się amerykańskiego giganta do wejścia w ten segment rynku medialnego. Ten ruch będzie istotny z uwagi na duże nadzieje pokładane przez inwestorów oraz analityków śledzących firmę z Cupertino, którzy twierdzą, że produkty Apple na rynku platform newsowych i streamingowych staną się dla spółki głównym źródłem zysku w nadchodzących latach.

Apple przygotowywało się do tego debiutu, odkąd na jego czele pojawił się obecny CEO Tim Cook (2011r.). Zainteresowanie nowym produktem Apple jest o tyle duże, że tym razem technologiczny gigant najprawdopodobniej przy okazji nie ogłosi światu swojego nowego produktu z kategorii hardware, co też regularnie czynił w ostatnich latach.

Przygotowując się do startu nowej platformy, Apple zadbało o realizację własnych produkcji, zapraszając do udziału takie gwiazdy jak Jennifer Aniston czy Reese Witherspoon, a także planując przeznaczenie na same produkcje telewizyjne bez mała miliarda dolarów rocznie.

Jednocześnie wydaje się, że Apple odrzuciło na dobre plany wypuszczenia własnego telewizora, zapewniając tym samym obsługę streamingu na swoich urządzeniach przenośnych oraz deklaruje jednocześnie, że jest gotowe do umożliwienia korzystanie z usługi za pomocą urządzeń należących do firm trzecich.

Źródło: CNBC


Amerykańska broń dla Mohammeda bin Salmana

Książę Mohammed bin Salman – następca tronu Arabii Saudyjskiej, po 6 miesięcznej burzy medialnej wokół morderstwa saudyjskiego dziennikarza – Dżamala Chaszukdżiego, w morderstwo którego książę jest zamieszany, stał się jednym z bliższych partnerów Trumpa na Bliskim Wschodzie. Według amerykańskiego dziennikarza LA Times Doyle’a Macmanusa, książę uważany jest za autokratę m.in. ze względu na sposób prowadzenia przez niego polityki zagranicznej (brutalne metody stosowanych wobec dysydentów takich jak Chaszukdżi, porwanie premiera Libanu, nałożenie blokady ekonomicznej na Katar czy rozpoczęcie wojny w Jemenie).

Zdaniem amerykańskich ekspertów decyzja Trumpa, by w ramach MBS (mortgage-backed securities hipoteczny kredyt zastawny) dostarczać broń Arabii Saudyjskiej, której działania nie przyczyniają się do stabilizacji Bliskiego Wschodu, wskazuje, że Stany Zjednoczone jedynie kreują się na rozjemcę międzynarodowych konfliktów.

Patrząc na to długofalowo, sojusz ten może stanowić jeden z największych problemów USA. Zdaniem Aarona Davida Millera – amerykańskiego eksperta na Bliskim Wschodzie, który pracował zarówno w administracji republikanów, jak i demokratów, Stany Zjednoczone „przywiązują się do reżimu, który podważa amerykańskie interesy i amerykańskie wartości”.

Źródło: LA Times


Brak dowodów na zmowę sztabu Trumpa z Rosjanami

Prokurator generalny USA William P. Barr potwierdził w Kongresie, że nie ma dowodów, by Rosja wpłynęła na rezultaty ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły dokumentu zostały ujawnione w liście z wnioskami, który prokurator generalny William Barr przesłał do Kongresu oraz mediów.

Z prowadzonego śledztwa nie wynika, że doszło do popełnienia przestępstwa poprzez próbę ingerencji w sondaże wyborcze. Raport specjalnego prokuratora do nadzorowania tego śledztwa, Roberta Muellera, pozostaje jednak tajny. Jednakże, jak donosi William Baar, w trakcie wyborów w 2016 roku „było wiele ofert od osób powiązanych z Rosją, aby pomóc kampanii Trumpa”.

Zgodnie z wypowiedzią Muellera „przedstawiony w Kongresie raport mimo, że nie stwierdza popełnienia przestępstwa przez ​​prezydenta, to również go nie oczyszcza.”

Prezydent Trump stwierdził, że przedstawiony raport jest dowodem na „całkowite zwolnienie z odpowiedzialności”.

Źródło: LA Times


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Współpraca:

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical.

Grzegorz Botwina – specjalista w obszarze zarządzania i współpracy międzynarodowej,doktorant Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Zakładu Zarządzania i Organizacji Treningu w Instytucie Sportu. Posiada doświadczenie w biznesie oraz administracji państwowej.

Łukasz Baran– absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie. Absolwent Zarządzania w sektorze publicznym i pozarządowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktywny uczestnik w wielu projektów lokalnych i międzynarodowych.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Rafał Momot – Menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 20, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.