Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Amerykańsko-chiński 90-dniowy pokój i spór wokół przyszłorocznego budżetu - Instytut Wolności

Amerykańsko-chiński 90-dniowy pokój i spór wokół przyszłorocznego budżetu

Ekspres USA, nr 13, red. Aneta Balcerzak

Najważniejsze wydarzenia z ostatnich dwóch tygodni w USA:

  • Amerykańsko – chiński 90-dniowy pokój
  • Pożegnanie Georga H.W. Busha
  • Trump wyraża sceptycyzm w kwestii zmian klimatycznych
  • Spór wokół przyszłorocznego budżetu
  • Republikanie i demokraci głęboko podzieleni w sprawie dominacji militarnej Stanów Zjednoczonych
  • List do pakistańskiego premiera w sprawie pokoju w Afganistanie
  • Trump odbył nieformalną rozmowę z Putinem na szczycie G-20

Amerykańsko -chiński 90-dniowy pokój

Podczas szczytu G-20 w Buenos Aires, liderzy USA i Chin ogłosili „zawieszenie broni” na 90 dni. W tym okresie Donald Trump i Xi Jinping zdecydowali się nie nakładać nowych sankcji gospodarczych na swoje kraje, a także kontynuować negocjacje dotyczące polityki handlowej.

Dzięki temu, prezydent Xi Jinping zgodził się między innymi na zwiększenie importu niektórych rodzajów amerykańskich produktów, co ma skutkować zmniejszeniem deficytu USA w handlu z Chinami. Zgodził się również rozważyć zablokowaną wcześniej decyzję o przejęciu producenta półprzewodników NXP przez amerykańską firmę Qualcomm produkującą procesory. Nieoficjalnie mówi się, że ustępstwa te spowodowane są odczuwaniem przez chińską gospodarką skutków sankcji. Waszyngton zdecydował się natomiast na wycofanie się z wcześniejszych gróźb dotyczących powiązania negocjacji handlowych z kwestiami bezpieczeństwa.

Biały Dom zaprezentował wyniki sobotnich rozmów jako sukces prezydenta Trumpa i jego umiejętności negocjacyjnych. Jednak zdaniem ekspertów 90-dniowe porozumienie ma charakter tymczasowy i jeśli dalsze negocjacje nie powiodą się, oba kraje mogą już wkrótce narzucić kolejne sankcje.

Więcej: CNBC, WashingtonPost


Pożegnanie Georga H.W. Busha

1 grudnia w Rotundzie Kapitolu ostatni hołd zmarłemu prezydentowi USA Georgowi H.W. Bushowi oddali wiceprezydent USA Mike Pence, kongresmeni, sędziowie Sadu Najwyższego oraz byli członkowie jego administracji.

Podczas swojego przemówienia, Pence przekazał rodzinie kondolencje oraz podziękował za wybitną prezydenturę zmarłego, nazywając go „wielkim patriota i człowiekiem”.

Prezydent H.W. Bush zmarł w piątek 30 listopada w wieku 94 lat. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 grudnia w Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie. Udział w uroczystościach wzięli prezydent Donald Trump wraz z małżonką, amerykańscy politycy, przedstawiciele rządów innych krajów, dyplomaci oraz rodzina zmarłego prezydenta. Polskę reprezentowali Andrzej Duda wraz z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Amerykanie mogli składać hołd byłemu prezydentowi USA w Rotundzie Kapitolu od poniedziałku wieczora do godzin porannych w środę.

George H.W. Bush pełnił rolę wiceprezydenta w czasie dwóch kadencji prezydentury Ronalda Regana. Następnie sprawował urząd prezydenta USA w latach 1989-1993, w dynamicznym okresie zakończenia zimnej wojny oraz w czasie pierwszego konfliktu w Zatoce Perskiej.

Więcej: VoaNews, Reuters


Trump wyraża sceptycyzm w kwestii zmian klimatycznych

Skromna delegacja rządu amerykańskiego na odbywającej się konferencji klimatycznej
w Katowicach (COP 24) dobrze ilustruje sceptycyzm prezydenta Trumpa wobec teorii o ociepleniu się klimatu.

Wpływ tego sceptycyzmu ujawnił się również w zignorowaniu przez niego wydanego w ostatnich dniach raportu administracji rządowej dotyczącego poważnych zagrożeń klimatycznych dla kraju oraz zadeklarowaniu, podczas weekendowego spotkania grupy G20, zamiaru wystąpienia z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Prezydent takimi działaniami dokonuje głębokiej transformacji w łonie Partii Republikańskiej, która włącza wyrażany przez niego sceptycyzm do głównego nurtu ideologicznego tego ugrupowania. W ślad za swoim prezydentem, większość republikanów zbagatelizowała wspomniany powyżej rządowy raport, a podczas niedawnej kampanii wyborczej Marsha Blackburn, republikańska senator elekt ze stanu Tennesee, stwierdziła, że klimat na Ziemi zaczął się ochładzać, a naukowcy zajmujący się tym problemem nie są, co do efektu ocieplenia, zgodni. Rick Scott, republikański senator elekt z Florydy, przyznał, że ocieplenie i podnoszenie się wód może stanowić potencjalne zagrożenie dla jego stanu, ale nie przypisał tych zmian działalności człowieka.

W perspektywie wyborów prezydenckich w 2020 roku wydaje się jednak prawdopodobne, że kwestia podejścia do zmian w środowisku stanie się jednym z głównych obszarów starcia o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Sondaże wskazują bowiem, że wyborcy zmieniają podejście do problemu zmian klimatycznych. Blisko 2/3 zwolenników republikanów wierzy w zmieniający się klimat, a jeszcze trzy lata temu do takiego stanowiska przyznawało się 49% z nich. Wśród demokratów odsetek ten wynosi 92%. W postępujące ocieplanie się klimatu wierzy również 78% wyborców niebędących sympatykami żadnej z dwóch głównych partii.

Na podstawie: Washingtonpost


Spór wokół przyszłorocznego budżetu

Odbywające się 5 grudnia uroczystości pogrzebowe prezydenta George’a Busha Seniora odsuną w czasie debatę budżetową oraz możliwe zawieszenie finansowania administracji przez prezydenta wywołane impasem w sprawie uchwalenia budżetu. Tego dnia miało się odbyć spotkanie Trumpa z liderami demokratów w Senacie i Izbie Reprezentantów dotyczące kompromisu budżetowego.

Już od 1 października bieżącego roku w Stanach Zjednoczonych trwa nowy rok budżetowy, a najważniejsze agencje federalne takie, jak Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Homeland Security Department) czy urząd podatkowy (Internal Revenue Service) tymczasowo finansowane w ramach prowizorium budżetowego.

Ostateczny termin zatwierdzenia właściwego budżetu dla całej administracji został wyznaczony na 7 grudnia, jednak najprawdopodobniej zostanie przedłużony o tydzień, a być może (o czym wspomniał prezydent Trump) – aż do 21 grudnia. Tak późny termin oznaczałby konieczność prac nad ustawą budżetową podczas świąt.

Dotychczasowy impas wokół budżetu spowodowany jest głównie sporem dotyczącym finansowania muru na granicy z Meksykiem. Prezydent zapowiedział zawetowanie każdego budżetu, który nie będzie przewidywał kwoty co najmniej 5 mld USD na jego budowę. Demokraci jednak dwukrotnie odrzucili propozycję republikanów, aby rozbić powyższą kwotę na dwie raty – 2,5 mld USD w 2019 r. i 2,6 mld USD w roku 2020. Demokraci nie wykluczają zgody na wsparcie finansowe muru oraz ścisłej kontroli na granicy, jednak zgodę warunkują przyznaniem ochrony dla niepełnoletnich migrantów pozbawionych dokumentów.

Zakładnikiem tej dyskusji jest amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Agency), której budżet ma zostać zwiększony o 307 mln USD (według propozycji Izby Reprezentantów) lub o 159 mln USD (według propozycji Senatu). Zwiększenie budżetowania jest konieczne na skutek rekordowego wzrostu uzależnienia Amerykanów od opiatów, noszącym już znamiona epidemii (tzw. opioid crisis).

Na podstawie: Bloomberg ; Politico (I) ; Politico (II)


Republikanie i demokraci głęboko podzieleni w sprawie dominacji militarnej Stanów Zjednoczonych

Jak wynika z najnowzego sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center, sprawy polityki zagranicznej i dominacji militarnej USA na świecie głęboko dzielą republikanów i demokratów.

Badanie przeprowadzono w listopadzie i obejmowało ono ponad 10 000 dorosłych respondentów.

70 procent ankietowanych republikanów za ważny priorytet amerykańskiej polityki zagranicznej uznaje utrzymanie przewagi militarnej nad pozostałymi krajami. Wśród demokratów, pogląd ten podziela tylko 34 procent ankietowanych.

Badanie pokazuje również, że istnieje przepaść między republikanami i demokratami w poglądach dotyczących tego, kto powinien płacić za globalne bezpieczeństwo. Republikanie częściej deklarują, że skłonienie innych krajów do ponoszenia większych kosztów utrzymania porządku światowego powinno być głównym priorytetem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.  Ankieta Pew wykazała również podziały dot. największego zagrożenia, jakim dla demokratów jest Rosja, a dla republikanów Iran.

Na podstawie: Washingtonexaminer


List Trumpa do pakistańskiego premiera w sprawie pokoju w Afganistanie

 Prezydent USA Donald Trump, w liście skierowanym do premiera Pakistanu Imrana Khana, zachęca Islamabad do współpracy w zaproszeniu talibów do stołu negocjacyjnego w sprawie pokoju w Afganistanie.

Imran Khan ujawnił grupie lokalnych dziennikarzy, że otrzymał list i obiecał, że Pakistan podejmie „wszelkie możliwe starania”, aby wesprzeć afgański proces pokojowy.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu Mohammad Faisal, wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie podając dalsze szczegóły. „Prezydent Donald Trump w liście skierowanym do premiera Imrana Khana oświadczył, że jego najważniejszym priorytetem regionalnym jest osiągnięcie porozumienia w sprawie wojny afgańskiej i będzie w tej sprawie poszukiwał wsparcia w Pakistanie”. Faisal powiedział również, że prezydent Trump przyznał, że wojna była kosztowna zarówno dla USA, jak i dla Pakistanu i podkreślił, że oba kraje „powinny zbadać możliwości współpracy i odnowienia partnerstwa”.

Analitycy zauważają, że prezydent Trump rozważa wycofanie sił USA z Afganistanu. Nad taką decyzją zastanawiają się również struktury NATO. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg przyznał w poniedziałkowej rozmowie z reporterami w Brukseli, że kraje sprzymierzone ponoszą „wysokie koszty pobytu w Afganistanie”, zarówno finansowe, jak i ludzkie.

Na podstawie: VoaNews; APNews


Trump odbył nieformalną rozmowę z Putinem na szczycie G-20

Pomimo deklaracji umieszczonej na Twitterze, że dla wszystkich zainteresowanych stron lepiej byłoby, gdyby po niedawnym incydencie na Morzu Azowskim nie doszło do zaplanowanego spotkania z Putinem, Donald Trump spotkał się nieformalnie z Władimirem Putinem na szczycie G-20.

Sekretarz prasowy Białego Domu Sarah Sanders potwierdziła, że było to jedno typowych nieformalnych spotkań podczas szczytu, ale nie podała szczegółów rozmowy Trumpa z Putinem. Podczas konferencji prasowej Władimir Putin przyznał jednak, że miała ona związek z trwającym konfliktem rosyjsko-ukraińskim. „Ma on [Trump] swoje stanowisko w tej sprawie, a ja mam swoje. Pozostaliśmy na własnych pozycjach.”

Na podstawie: Huffingtonpost; USAToday; Washingtonexaminer


Redakcja: 

Aneta Balcerzak (redaktor prowadzący): psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach.

Współpraca:

Jakub Janusz Turkowski – prawnik. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował również na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Uniwersytecie w Walencji. W 2018 rozpoczął współpracę z portalem publicystycznym Duel Amical.

Martyna Pieczko – absolwentka socjologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Młodych Dyplomatów.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych. Prince2Foundation, ILM5, Agile PM.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA, nr 13, red. Aneta Balcerzak

Ekspres USA to dwutygodnik przedstawiający najważniejsze trendy i wydarzenia z polityki i gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.