Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Amerykańskie giełdy nie dla chińskich przedsiębiorców? - Instytut Wolności

Amerykańskie giełdy nie dla chińskich przedsiębiorców?

  • Wzrasta poparcie dla impeachmentu Trumpa
  • Ostrzeżenie Pompeo dla Rosjan
  • Amerykańskie giełdy nie dla chińskich przedsiębiorców
  • Bolton krytycznie o polityce Trumpa wobec Korei 

Wzrasta poparcie dla impeachmentu Trumpa

Wedle kilku sondaży przeprowadzonych w ostatnim tygodniu września, tuż po oficjalnym oświadczeniu Partii Demokratycznej, że będzie chciała doprowadzić do impeachmentu Trumpa, procedura ta zyskuje zwolenników wśród obywateli amerykańskich.

Podstawą dla jej wszczęcia było ujawnienie przez anonimowego informatora z administracji federalnej, że prezydent USA dopuścił się nacisków m.in. na prezydenta Ukrainy w sprawie śledztwa toczącego się odnośnie korupcji w firmie, która zatrudniała syna Joe Bidena. Ten z kolei jest faworytem do uzyskania nominacji demokratów na kandydata w wyścigu o prezydenturę w 2020, co czyni go najpoważniejszym przeciwnikiem Trumpa.

Administracja prezydencka została zmuszona do opublikowania stenogramu z rozmowy telefonicznej Trump – Zełenski, podczas której prezydenci omawiali wątek prowadzenia śledztwa we wspomnianej sprawie.

Według sondażu CBS 55% Amerykanów popiera wszczęcie procedury impeachmentu. Sondaż Politico wskazuje na 43% poparcia tej inicjatywy, a sondaż Hill HarriX podaje 47% poparcia. W tym czasie demokraci starają się zgromadzić dowody przesądzające o faktycznym nadużyciu władzy przez prezydenta Trumpa, co będzie konieczne do zakończenia całej procedury pozbawienia go funkcji prezydenta. Trump skomentował to w swoim stylu,  publikując Tweeta: „To największe polowanie na czarownice w historii tego kraju!”. Sztab wyborczy Trumpa nie chciał też komentować wyników omawianych sondaży.

Źródło: CNBC


Pompeo ostrzega Rosjan

Sekretarz stanu Mike Pompeo w zdecydowanych słowach ostrzegł Rosję przed podejmowaniem jakichkolwiek prób ingerowania w wybory prezydenckie w USA, które odbędą się w 2020 roku.

Mamy bardzo jasne stanowisko w tej sprawie. Nie będziemy tolerowali zewnętrznych wpływów na nasze wybory. Stany Zjednoczone będą odpierać jakiekolwiek działania podmiotów wrogich naszym demokratycznym procedurom” – powiedział w oświadczeniu Pompeo.

Tymczasem Departament Skarbu USA nałożył sankcje na tzw. Internet Research Agency, instytucję, która pod przykryciem była farmą trolli (zorganizowanym sposobem na szerzenie dezinformacji w sieci), wymieniając z imienia i nazwiska sześciu pracowników podmiotu oraz oligarchę, współpracownika Putina – Jewgenija Prigożyna.

W tle pozostaje koncepcja opracowana przez Gulianiego i Trumpa, którzy twierdzą, że rzeczywistym źródłem ataków na sztab wyborczy Demokratów w 2016 roku była Ukraina. Ich zdaniem w całą akcję zamieszany jest Joe Biden oraz jego syn Hunter, który zasiadał w radzie dyrektorów w jednej ze dużych ukraińskich firm. Według obu panów ingerencja ta miała pomóc kandydatowi demokratów zwyciężyć w wyborach.

Jako „kompletnie fałszywą” określił tę koncepcję były doradca ds. bezpieczeństwa wewnętrznego prezydenta USA Tom Bossert.

Źródło: Huffington Post


Amerykańskie giełdy nie dla chińskich przedsiębiorców

Zgodnie z doniesieniami źródeł agencji prasowej Reuters, Biały Dom rozważa usunięcie chińskich firm z amerykańskich giełd papierów wartościowych. Oznaczało by to poważne straty dla chińskich przedsiębiorstw, między innymi takich jak Alibaba Group Holding Ltd., Baidu, Inc. czy też JD.com, Inc. Szacuje się, że łączna wartość  tych trzech firm wynosi ponad 500 miliardów dolarów. Amerykański plan dotknąłby również starsze, bardziej prestiżowe chińskie korporacje z ugruntowaną pozycją na amerykańskim rynku, takie jak PetroChina Company Limited czy China Life Insurance Company Limited.

Plan amerykańskiej administracji zakłada, że zmuszenie chińskich przedsiębiorstw do opuszczenia amerykańskich giełd głęboko wpłynie na korporacje Państwa Środka.  Eksperci uważają, że na początku tak się stanie, jednak patrząc długoterminowo, to amerykańska gospodarka może bardziej ucierpieć. Chińskie firmy najprawdopodobniej przeniosą się na giełdy rywalizujące z amerykańskimi, takie jak SEHK w Hong Kongu, Londyńska Giełda Papierów Wartościowych, czy też chiński STAR Market, otwarty w czerwcu bieżącego roku głównie z myślą o startupach.

Niektórzy amerykańscy politycy zarzekają się, że ten agresywny plan nie wejdzie w życie. Republikański senator Mitch McConnell w rozmowie z CNBC oznajmił, że „nie obierzemy strategii, która może skrzywdzić amerykańską gospodarkę”. Tego samego zdania jest Peter Navarro, który w Białym Domu pełni funkcję doradcy ekonomicznego. Określił on raporty, sugerujące usunięcie chińskich firm z amerykańskich giełd, mianem „fake news”.

Według analityków, zagrywka Amerykanów ma na celu wywarcie presji na chińskim rządzie w celu szybszego zakończenia trwającej od prawie dwóch lat wojny handlowej i doprowadzenia do ugody na warunkach faworyzujących Stany Zjednoczone. W praktyce ten ruch mógłby znacznie pogłębić konflikt, doprowadzając do wzmocnienia współpracy ekonomicznej pomiędzy Chinami a innymi graczami na arenie międzynarodowej, między innymi Unią Europejską, kluczowym sojusznikiem USA, z którym relacje nie są najlepsze od momentu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta.

Źródło: REUTERS, CNBC


Bolton krytycznie o polityce Trumpa wobec Korei

Podczas ostatniej konferencji w CSIS (Center for Strategic and International Studies) w Waszyngtonie Bolton negatywnie wypowiedział się o dążeniu administracji amerykańskiej do porozumienia nuklearnego z przywódcą Korei Północnej stwierdzając, że nie ma podstaw, by zaufać jakiejkolwiek obietnicy złożonej przez reżim. Podkreślił również, że Korea Północna permanentnie łamie sankcje międzynarodowe.

Bolton to mocny głos w polityce zagranicznej w Partii Republikańskiej, ale nie wpisuje się w wizję polityki Trumpa. Prezydent m.in. zarzucił Boltonowi, że w 2018 r. proponował dla Korei Północnej tzw. model libijski, co w ocenie prezydenta USA nie było dobrym rozwiązaniem.

Natomiast Bolton powiedział, że gorszym rozwiązaniem jest to proponowane przez administrację Trumpa, dzięki któremu dostarczana jest odpowiednia pomoc ekonomiczna, która z kolei umożliwia przetrwanie reżimowi.

Źródło: Washington Post


Demokraci deklarują mniejszą sympatię do kapitalizmu

Libertariański think-tank Cato Institute opublikował ostatnio raport przedstawiający poglądy Amerykanów na kwestie społeczno-gospodarcze. Najciekawsze wnioski płynące z badania przeprowadzonego na 1700 Amerykanach dotyczą stosunku mieszkańców tego kraju do kapitalizmu, uchodzącego za podstawę amerykańskiego ustroju.

Jak wskazują wyniki badania, większość Amerykanów wciąż przychylnym okiem patrzy na ustrój kapitalistyczny. Do pozytywnego nastawienia do kapitalizmu przyznało się 59% ankietowanych, podczas gdy 39% z nich zadeklarowało negatywne stanowisko.

Dokładnie odwrotne proporcje reprezentują stosunek Amerykanów do socjalizmu. Jednocześnie aż 84% ankietowanych przyznało, że nie ma nic złego w dążeniu do największego bogactwa możliwego do osiągnięcia przy użyciu legalnych środków, a 62% sprzeciwiło się redystrybucji dochodu od bogatych do biednych.

Interesujące są jednak odpowiedzi respondentów będących sympatykami Partii Demokratycznej. W tegorocznej ankiecie 64% z nich przyznało się do pozytywnego nastawienia wobec socjalizmu, podczas gdy jedynie 45% określiło się jako zwolenników kapitalizmu.

Kolejne pytanie dotyczyło wpływu polityki Donalda Trumpa na stosunek do kapitalizmu. Wśród ogółu ankietowanych 26% przyznało, że na skutek polityki obecnego prezydenta osłabł ich sentyment wobec ustroju kapitalistycznego. Co ciekawe, wśród demokratów ten odsetek sięga aż 50%.

Badanie Cato Institute z jednej strony potwierdza, że Amerykanie w dalszym ciągu pozostają społeczeństwem nastawionym prokapitalistycznie. Z drugiej jednak strony wyraźnie pokazuje, że zwłaszcza wśród demokratów coraz większe sympatie budzą idee socjalistyczne, co znajduje potwierdzenie w rosnącej popularności głoszących je polityków demokratycznych. Wyniki badań dowodzą również, że coraz głębsze podziały w amerykańskim społeczeństwie dotyczą także kwestii gospodarczych.

Źródło: CATO Institute


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Damian Piłat – prawnik. Pracownik międzynarodowej firmy doradczej. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Maciej Grzymkowski – student Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, szczególnie zainteresowany polityką zagraniczną Chin, brakiem kompetencji światowych przywódców w stawianiu czoła problemom XXI wieku. Pasjonat kuchni azjatyckiej oraz samozwańczy ekspert ws. angielskiej Premier League.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.