Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Amerykańscy ekonomiści przewidują lata spowolnienia gospodarczego - nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego - Instytut Wolności

Amerykańscy ekonomiści przewidują lata spowolnienia gospodarczego – nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego

Ekspres USA nr 46, red. Anna Bielecka

W najnowszym numerze Ekspresu Amerykańskiego:

  1. Biden i Harris w pierwszym wspólnym wywiadzie
  2. Amerykańscy ekonomiści przewidują lata spowolnienia gospodarczego
  3. Kryzys żywnościowy w Chinach może pogłębić się
  4. TikTok zamierza pozwać administrację Stanów Zjednoczonych

Biden i Harris w pierwszym wspólnym wywiadzie

Kandydat Partii Demokratycznej na prezydenta Joe Biden oraz kandydatka na wiceprezydenta Kamala Harris udzielili w ubiegłą niedzielę (23.08) pierwszego wspólnego wywiadu, w którym przedstawili swój program oraz odnieśli się do serii oskarżeń wysuniętych przez sztab republikanów.

Szczególnie dużo uwagi dwójka kandydatów poświęciła odpowiedziom na oskarżenia o zamiar obniżenia wydatków na policję oraz zwiększenie podatków dla klasy średniej. “Nie zamierzam obniżyć finansowania jednostek policji. Uważam, że wymagają one więcej wsparcia.” powiedział Biden. Następnie nawiązał do propozycji Trumpa dotyczącej budżetu federalnego w 2021 roku, który uwzględnia obniżenie finansowania służb mundurowych i podkreślił, że: “jedyną osobą która rzeczywiście podejmuje działania zmierzające do obniżenia wydatków na policję jest sam Trump”.

W kontekście oskarżeń o podniesienie podatków klasie średniej, Biden odparł, że: “podniesie podatki dla tych, których roczny dochód przekracza 400 tys. dolarów”, przy czym Biden dodał, że według niego zamożni obywatele oraz korporacje powinny płacić więcej i tym samym dzielić się swoim bogactwem w większym wymiarze ze społeczeństwem. Ponadto Biden odniósł się do swojego wieku (ma 77 lat), który według niego nie jest przeszkodą by zasiadał w Białym Domu i skutecznie kierował polityką Stanów Zjednoczonych, nawet przez dwie następujące po sobie kadencje.

Kamala Harris z kolei podkreślała jak jej współpraca z Bidenem może pomóc w wysłuchaniu i dotarciu do szerokiej grupy wyborców w Ameryce. Biden zapewnił ze swojej strony, że jest pewny osoby Harris jako kandydatki na wiceprezydenta oraz, że nie będzie ona przytłoczona swoją rolą po wygranych wyborach.

Źródło: Washington Post


Amerykańscy ekonomiści przewidują lata spowolnienia gospodarczego

National Association for Business Economics, czyli amerykańska organizacja zrzeszająca ekonomistów (w tym związanych z Systemem Rezerwy Federalnej), przeprowadziła ankietę dotyczącą najbliższej przyszłości gospodarki USA w związku z obecną sytuacją.

W badaniu wzięło udział 235 ekspertów. Około połowa z nich zakłada, że PKB Stanów Zjednoczonych wróci do poziomu sprzed pandemii najwcześniej w 2022 roku. Jeśli chodzi o reakcję władz amerykańskich na kryzys, to 40% ekonomistów stwierdziło, że uczyniono za mało w tej kwestii, zaś 37% uważa, że działania były odpowiednie i w końcu 23% z nich uważa, że rząd zrobił za dużo.

W Kongresie wciąż nie ustalono kształtu kolejnego pakietu antykryzysowego, jednak większość respondentów badania stwierdziła, że wcześniejsze programy powinny być przedłużone. Spodziewają się oni, że nowy pakiet wyniesie 1 bilion dolarów (dla porównania koszt ustaw z marca br. to 2 biliony dolarów). Większość ekonomistów uważa też, że rosnące zadłużenie kraju jest w obecnej sytuacji mniej istotne niż plany pokonania COVID-19 i przezwyciężenia kryzysu gospodarczego.

W kontekście amerykańskich wyborów prezydenckich – 62% badanych stwierdziło, że kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden może być lepszym prezydentem niż urzędujący prezydent Trump, który uzyskał 25% poparcie w ankiecie.

Źródła: CNN, NABE


Kryzys żywnościowy w Chinach może pogłębić się

Od 18 miesięcy chiński sektor rolniczy zmaga się z dwoma poważnymi wyzwaniami. Pierwszym jest afrykański pomór świń, a drugim plaga szkodników.

Afrykański pomór świń jest śmiertelną i nieuleczalną chorobą dotykającą trzodę chlewną. W 2019 roku pochłonął w samych Chinach 180 milionów świń, czyli 40% populacji tych zwierząt w kraju. Szkodniki natomiast zjadły już miliony akrów upraw i są w stanie zjeść kolejne w krótkim czasie.

Do tych problemów dołączyły ostatnie rozległe powodzie na południu Chin, które dotknęły 13 milionów akrów pól uprawnych, powodując straty sięgające 21 mld dolarów i przyczyniając się do roznoszenia pomoru świń.

Wydarzenia te spowodowały rekordowe wzrosty cen żywności. Na skutek braków na rynku wewnętrznym, Chiny zaczęły importować żywność na niespotykaną wcześniej skalę. W ciągu tylko pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku zaimportowano mięso o wartości 1.16 mld dolarów – w analogicznym okresie bieżącego roku było to już 15.6 mld dolarów. Zakup nasion oleistych w podobnym okresie przełożył się na wzrost wydatków na ten cel o 16.9 mld dolarów.

Sytuacja w kraju jest na tyle poważna, że prezydent Chin Xi Jinping wzywa obywateli do ograniczenia marnowania żywności i grozi karami za niestosowanie się do wytycznych komunistycznego rządu.

Wyższe ceny żywności oznaczają też, że chińskie rodziny mają mniej pieniędzy do wydania na inne cele, więc gospodarce dotkniętej skutkami pandemii będzie jeszcze trudniej powrócić do normy.

Jednakże plusem tej sytuacji jest fakt, że dzięki rosnącemu importowi żywności ze Stanów Zjednoczonych, Chiny będą mogły wywiązać się z umowy z USA, którą podpisano, aby zmniejszyć wojnę handlową pomiędzy tymi dwoma mocarstwami. Etap pierwszy tej umowy zakłada m. in., że Chińczycy kupią w USA produkty rolne o wartości 12.5 mld dolarów w bieżącym roku.

Źródło: Heritage Foundation


TikTok zamierza pozwać administrację Stanów Zjednoczonych

Na mocy prezydenckiego rozporządzenia z 6 sierpnia br. został wprowadzony zakaz podpisywania umów z chińską spółką ByteDance, do której należy TikTok. Ma on zacząć obowiązywać po upływie 45 dni. Podobny zakaz ma objąć także inny, chiński komunikator internetowy i portal społecznościowy – WeChat, który został stworzony przez firmę Tencent.

Według oficjalnego stanowiska Białego Domu ograniczenie, a tym samym zniesienie możliwości prowadzenia działalności przez te chińskie firmy technologiczne, związane jest z podejrzeniem wyprowadzania przez aplikacje tych firm danych osobowych i innych wrażliwych danych amerykańskich użytkowników, które następnie miały trafiać do instytucji i firm powiązanych z chińskim rządem oraz armią.

TikTok zapowiada, że wytoczy przeciwko rozporządzeniu Trumpa powództwo, co jednak nie powinno wpłynąć na trwające obecnie rozmowy odnośnie sprzedaży biznesu działającego w Stanach na rzecz koncernów Microsoft i Oracle. Według anonimowego źródła powiązanego z TikTokiem chińska spółka pracuje także nad zabezpieczeniem wynagrodzeń swoich amerykańskich pracowników na czas obowiązywania zakazu.

Rzecznik TikToka w swojej wypowiedzi adresowanej do mediów w kontekście nałożonego zakazu powiedział, że powództwo przeciwko administracji amerykańskiej „ma na celu zbadać legalność i zasadność tego zakazu oraz dbać o interesy i prawa użytkowników TikToka”.

W międzyczasie amerykański Kongres przegłosował ustawę zakazującą pracownikom instytucji federalnych pobierania i używania TikToka na urządzeniach służbowych
z uwagi na kwestie bezpieczeństwa.

Na całym świecie z TikToka korzysta ponad 800 milionów aktywnych użytkowników. W Stanach Zjednoczonych ich liczba sięga już kilkudziesięciu milionów i nieustannie rośnie. Największe rynki, na których działa TikTok to Stany Zjednoczone oraz Indie.

Źródło: CNBC


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Ekspres USA nr 46, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.