Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Ameryka dąży do zniesienia restrykcji pomimo wzrostu zachorowań - nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego - Instytut Wolności

Ameryka dąży do zniesienia restrykcji pomimo wzrostu zachorowań – nowe wydanie Ekspresu Amerykańskiego

Ekspres USA nr 42, red. Anna Bielecka

W najnowszym numerze Ekspresu Amerykańskiego:

  1. Ameryka dąży do zniesienia restrykcji pomimo wzrostu zachorowań
  2. Apple przechodzi na kolejny autorski procesor
  3. Amerykańska gospodarka wciąż zmaga się z koronawirusem
  4. Japonia zawiesza planowane rozmieszczenie amerykańskiego systemu obrony przed pociskami balistycznymi

Ameryka dąży do zniesienia restrykcji pomimo wzrostu zachorowań

Pomimo wzrostu zachorowań w wielu stanach, politycy szczebla lokalnego i centralnego wciąż popierają znoszenie restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią.

Dwadzieścia dziewięć stanów i terytoriów USA zanotowało wzrost przypadków potwierdzonych zakażeń, wśród których aż dziewięć stanów ogłosiło rekordowy wskaźnik zachorowań. Gubernator stanu Teksas Greg Abbott powiedział, że wzrost zakażeń w tym stanie rośnie w sposób „niedopuszczalny”, ale jednocześnie zaapelował by ponowne zamknięcie stanu było ostatecznością.

Na chwilę obecną w Stanach Zjednoczonych zanotowano ponad 2,47 mln oficjalnych przypadków zakażeń oraz 126 tys. zgonów spowodowanych przez koronawirusa. 22 czerwca prezydent Trump zdecydował o zawieszeniu wydawania wiz dla zagranicznych pracowników. Rozporządzenie prezydenckie będzie obowiązywało do końca bieżącego roku. Jednym z powodów podjęcia takiej decyzji jest próba przeciwdziałania znacznemu wzrostowi bezrobocia w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem stopa bezrobocia w maju w Ameryce była równie wysoka jak w czasie Wielkiego kryzysu lat 1929-1933 i osiągnęła pułap 13,3%. Rezerwa Federalna postanowiła obniżyć stopy procentowe niemal do zera w odpowiedzi na sytuację gospodarczą – ma to zachęcić Amerykanów do zaciągania zobowiązań celem pobudzenia konsumpcji i w efekcie całej gospodarki.

Sam plan naprawczy dla polityki finansowej Stanów Zjednoczonych obliczony jest na szczególną pomoc konkretnym grupom społecznym – mniejszościom etnicznym, osobom o niższych zarobkach oraz kobietom.

Źródła: CNBC; Washington Post


Apple przechodzi na kolejny autorski procesor

Technologiczny gigant z Cupertino w Kalifornii przymierza się do ogłoszenia generacji Macbooka oraz iMaca, które będą oparte na dedykowanym procesorze stanowiącym autorski koncept inżynierów Apple. Zakończy się tym samym, trwająca 15 lat, współpraca z innym gigantem technologicznym – firmą Intel.

Od pewnego czasu telefony marki Apple są wyposażone w podobny autorski procesor, tj. w A-series Arm-based. Teraz taka rewolucja będzie dotyczyć komputerów osobistych i desktopów tejże marki. Pozwoli to firmie uniezależnić się od procesów koncepcyjnych firmy INTEL, która przeżywa ostatnio kryzys przejawiający się w braku dynamiki w dostarczaniu nowych rozwiązań technologicznych w produkowanych przez firmę procesorach. Kolejnym atutem takiej decyzji jest fakt, że korzystanie z własnych procesorów przeniesie Apple do wyższej ligi na rynku urządzeń osobistych, dystansując tym samym konkurencję firm takich jak HP, Dell, Samsung czy Microsoft, które korzystają z chipsetów produkcji AMD bądź właśnie INTEL.

Analityk TF International Securities Ming-Chi Kuo, który jako jeden z pierwszych nagłośnił decyzję Apple’a, twierdzi, że sprzęty bazujące na autorskim procesorze będą nawet dwukrotnie bardziej wydajne od ich odpowiedników wykorzystujących technologię INTEL’a.

Jednym z wyzwań związanych z takimi zmianami będzie dostosowanie oprogramowania do funkcjonowania w oparciu o autorski procesor. Nie jest jeszcze pewne czy producenci oprogramowania do dotychczasowych urządzeń będą w stanie płynnie dostosować je do nowego chipsetu.

Jak twierdzi jednak przytaczany powyżej Kuo: „nie będzie stanowiło to większego problemu, a wykorzystanie dedykowanego procesora do urządzeń Apple’a wraz z m.in. nowym rodzajem ekranu LED przyniesie spółce zauważalny wzrost sprzedaży, a co za tym idzie większy udział w rynku”.

Jednocześnie Kuo uważa, że Apple wystartuje z kampanią sprzedażową nowej generacji urządzeń, zawierających wszystkie nowinki technologiczne opracowane przez inżynierów z Cupertino, nie później niż w czwartym kwartale bieżącego roku.

Źródło: CNBC


Amerykańska gospodarka wciąż zmaga się z koronawirusem

Tylko w trzecim tygodniu czerwca do Departamentu Pracy USA wpłynęło 1,5 mln nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie o zasiłek zawnioskowało już ponad 45 mln Amerykanów. W zeszłym tygodniu kolejne firmy ogłosiły plany redukcji zatrudnienia, dołączając do grona wielu innych, które zrobiły to już wcześniej.

Przykładowo znany gigant telekomunikacyjny AT&T zamyka 250 sklepów, zwalniając 4700 pracowników. Sieć hoteli Hilton zwolni 2100 pracowników, podobnie zresztą zrobiły już wcześniej inne sieci takie jak Marriott i Hyatt. Znany bank HSBC planuje zmniejszenie liczby pracowników o 35 tys., czyli o 15% całkowitej liczby swoich pracowników.

Kolejnym wyzwaniem dla Stanów Zjednoczonych będą eksmisje. Do końca września tego roku 23 mln Amerykanów będzie zagrożonych utratą miejsca zamieszkania, jeśli ich sytuacja materialna nie poprawi się. Szczególnie narażeni są Latynosi i Afroamerykanie. Stanowią oni odpowiednio 18% i 12% populacji USA, a w aż 28% domostw afroamerykańskich i 18% latynoskich ktoś stracił pracę na skutek COVID-19.

Źródła: CNN (1, 2)


Japonia zawiesza planowane rozmieszczenie amerykańskiego systemu obrony przed pociskami balistycznymi

Minister Obrony Narodowej Japonii Taro Kono ogłosił 15 czerwca, że wycofuje się z planów rozlokowania amerykańskich naziemnych systemów obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Miały być rozmieszczone w prefekturach Akita na północnym zachodzie kraju, z czego strona japońska już wcześniej zrezygnowała, oraz w Yamaguchi na południowym zachodzie do 2025 roku. Zakładano, że każda instalacja będzie kosztować Japonię 100 miliardów jenów (około 900 milionów dolarów).

Przyczyną tej decyzji ma być wysoki koszt i problemy techniczne związane z tymi systemami obrony przed pociskami balistycznymi. Ponadto lokalne społeczności i samorządy również były przeciwne wprowadzeniu tego systemu w swoim sąsiedztwie, powołując się na szkodliwe oddziaływanie radaru wykorzystywanego w amerykańskich urządzeniach.

Decyzja ta nie wpłynie jednak znacząco na bezpieczeństwo kraju, gdyż Japonia posiada już podobne uzbrojenie. Japońskie siły obronne będą dalej polegać na systemach Aegis Ashore zamontowanych na swoich niszczycielach. Japonia dysponuje siedmioma takimi jednostkami. Dodatkowo na początku czerwca ukończyła modernizację swoich czterech systemów Patriot.

Źródła: Defense News; The Japan Times


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Daniel Baldys  – absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto (na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii). Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Ekspres USA nr 42, red. Anna Bielecka

Anna Bielecka - redaktor prowadząca, medioznawca, dziennikarka i autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada doświadczenie w zakresie budowania strategii komunikacyjnych i marketingowych. Absolwentka Szkoły Przywództwa oraz programu Przywództwo Poziom Wyżej w Instytucie Wolności.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.