Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |AfD prowadzi w sondażach na wschodzie Niemiec, CDU/CSU na zachodzie - Instytut Wolności

AfD prowadzi w sondażach na wschodzie Niemiec, CDU/CSU na zachodzie

Ekspres Niemiecki, nr 27, red. Janusz Gorol

AfD prowadzi na wschodzie, szef niemieckiej dyplomacji wzywa do międzynarodowych rozmów na temat rozbrojenia nuklearnego, Federalna Agencja Środowiska chce opodatkować duże samochody, a uchodźcy dużo szybciej integrują się na Niemieckim rynku pracy. O tym wszystkim możecie przeczytać w najnowszym Ekspresie Niemieckim.   


AfD prowadzi w sondażach na wschodzie Niemiec, CDU/CSU na zachodzie

Według najnowszego sondażu, na miesiąc przed wyborami do Landtagu w Brandenburgii i Saksonii, AfD wyprzedza o jeden punkt procentowy CDU.

Na podstawie tego sondażu widać, jak duża jest różnica w nastrojach wyborczych pomiędzy zachodnimi landami a byłym NRD.  Na Wschodzie Alternatywa dla Niemiec w sondażach Emnid dla „Bild am Sonntag” osiągnęła 23%, na kolejnych miejscach znalazła się CDU 22 %, Linke 14 %, Zieloni 13 %, SPD 11% i FDP 7%. Zupełnie inne wyniki są na Zachodzie: CDU/CSU 27 procent, Zieloni 25 %, SPD 13 %, a AfD 12%, a FDP 9%.

Źródło: FAZ ;


Uchodźcy dużo szybciej znajdują zatrudnienie niż spodziewali się tego eksperci

Eksperci z Instytutu dla Zatrudnienia (Instituts für Arbeitsmarkt und Berufsforschung  – IAB)  twierdzą, że integracja uchodźców na niemieckim rynku pracy przebiega szybciej niż oczekiwano. „Spodziewam się, że około 40 procent uchodźców w wieku produkcyjnym będzie pracować jesienią” – powiedział Herbert Brücker „Oznaczałoby to, że integracja na rynku pracy byłaby o rok szybsza niż w poprzednich falach uchodźców do Niemiec”.

Wg Brückera, obecnie około 36 procent uchodźców w wieku od 15 do 64 lat pracuje. Jest to prawie 400 000 osób. Bardzo wielu jest zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi za stosunkowo niskie wynagrodzenie. „Ponadto wysoki odsetek pracujących uchodźców występuje w sektorach gastronomicznym, bezpieczeństwa, sprzątania, budownictwa i opieki”. Około 50 procent uchodźców mających pracę to specjaliści i eksperci – poinformował Brücker. „Jest to zaskakująco wysoka wartość, biorąc pod uwagę, że tylko co piąty uchodźca przed wyjazdem ma kwalifikacje zawodowe lub ukończył studia wyższe”.

Można to wytłumaczyć faktem, że uchodźcy wykonywali w swoich krajach stosunkowo wykwalifikowaną pracę bez dyplomu. „W krajach takich jak Syria nie ma lekcji mechaniki samochodowej jak u nas. Uczysz się w pracy ” – wyjaśnił ekspert.

Wyniki są bardzo zaskakujące zwłaszcza, że warunki po przybyciu uchodźców w 2015 r były dużo trudniejsze i eksperci spodziewali się większych problemów z ich integracją. Na przykład język arabski używany przez wielu przybyszów znacznie bardziej różni się od niemieckiego niż języki regionu bałkańskiego, z którego wiele osób przybyło do Niemiec w latach 90.

Źródło: WELT


Federalna Agencja Środowiska chce zwiększyć podatek za SUVy i samochody terenowe. 

Pojazdy terenowe i SUV-y biją rekordy sprzedaży w Niemczech i to pomimo toczącej się debaty klimatycznej. Z tego powodu Federalna Agencja Środowiska chce opodatkować ich właścicieli dodatkowym podatkiem, a  Zieloni nazywają SUV „zabójcami klimatu”.

„Musimy znaleźć środki promujące mobilność przyjazną dla klimatu” – powiedziała prezes Federalnej Agencji Środowiska, Maria Krautzberger.

Propozycja Federalnej Agencji Ochrony Środowiska to neutralny pod względem dochodów system dla nowych pojazdów. Kara zostanie nałożona na samochody o wysokiej emisji CO2 poprzez podwyższenie podatków w ciągu kilku lat. Z tych pieniędzy zostanie wypłacona premia za zakup  nowego samochodu o niskiej emisji CO2.

W lipcu segment sportowych pojazdów użytkowych (SUV) gwałtownie się powiększył. Według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego (KBA) liczba nowych rejestracji wzrosła o ponad 15 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku – ogólny rynek samochodów osobowych powiększył się o prawie pięć procent. Liczba pojazdów terenowych wzrosła o 19,4 procent.

KBA rozróżnia segmenty SUV i pojazdy terenowe, co ma związek z funkcjami optycznymi i technicznymi. Producenci sprzedają pojazdy, ale głównie jako SUV. Dla nich SUV-y są wartościowym biznesem, ponieważ ich sprzedaż przynosi większy zwrot niż w przypadku małych i kompaktowych samochodów.

„Jeśli chodzi o boom SUV-a, nie należy się dziwić, jeśli przemysł samochodowy wprowadza jeden model po drugim do salonów sprzedaży”, powiedział Stephan Kühn, polityk Zielonych odpowiedzialny za transport. „Producenci samochodów, którzy dostosowują swoje portfolio do takich zabójców klimatu przyczyniają się do pogorszenia sytuacji ze środowiskiem.”

Źródło: WELT


Koniec układu INF – szef niemieckiej dyplomacji wzywa do wznowienia międzynarodowych rozmów

2 sierpnia minął półroczny okres, jaki Stany Zjednoczone dały Rosji na powrót do przestrzegania układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF. Z tego powodu sekretarz stanu Mike Pompeo oficjalnie ogłosił wycofanie USA z traktatu.  Podpisany w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i szefa państwa Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa dwustronny układ zakazuje stosowania lądowych pocisków rakietowych i pocisków manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.

Decyzja ta spotkała się z jednogłośnym poparciem partnerów NATO, którzy przyznali, iż Rosja od lat narusza zapisy traktatu między innymi poprzez wprowadzenie nowego rosyjskiego systemu średniego zasięgu 9M729 (zwanym przez NATO SSC-8). Rosja utrzymuje, że zasięg ten wynosi mniej niż 500 kilometrów.

Zdaniem szefa niemieckiego MSZ wraz z wygaśnięciem INF Europa traci część swojej gwarancji bezpieczeństwa.  Po ogłoszeniu decyzji przez Stany Zjednoczone Heiko Maas, szef niemieckiej dyplomacji,  wezwał do wznowienia międzynarodowych rozmów rozbrojeniowych.  Obawia się on nowego wyścigu zbrojeń.

Maas zaznaczył, że w rozmowach powinny uczestniczyć również takie potęgi nuklearne, jak Chiny i Indie. Jak dotąd Chiny odmówiły takich rozmów. Zdaniem Maasa państwa te muszą również stawić czoła odpowiedzialności związanej z kontrolą zbrojeń.

Ekspert CDU ds. polityki zagranicznej Jürgen Hardt podkreślił, iż Niemcy nie są zainteresowane nowym wyścigiem zbrojeń w Europie, ale państwa NATO powinny w odpowiedni sposób zareagować na nowe zagrożenia ze strony Rosji. Zieloni natomiast wzywają rząd niemiecki do podjęcia działań na rzecz likwidacji broni jądrowej w Europie.

Źródło: Tagesschau, Deutsche Welle


Twórz z nami Ekspres Niemiecki

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.

Redakcja

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

 Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Kamila Mróz – Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawnych aspektów działalności instytucji finansowych.

Patryk Szostak – Koordynator projektu polsko-niemieckiego, redaktor newslettera ‘Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft’ w Instytucie Wolności. Absolwent MISHu z głównym kierunkiem filozofia we Wrocławiu oraz ekonomii na Uniwersytecie Aberystwyth w Walii. Spędził dzieciństwo w Niemczech oraz okres 2011-2017 w Wielkiej Brytanii. Bliskie jest mu podejście do polityki uwzględniające wszelkie dyscypliny naukowe, nawet te wykraczające poza nauki społeczne i pomimo globalnej polaryzacji wierzy, ze optymalne rozwiązania znajdują się gdzieś pomiędzy lewicą i prawicą.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres Niemiecki, nr 27, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.