Spięcia w “Dużej Koalicji” – czytaj w Ekspresie Niemieckim
Ekspres Niemiecki, nr 6, wrzesień 2018
W obronie niemieckiej konstytucji, geopolityka z lotu niemieckiego ptaka, zlot rudych, kieszonkowe dla dziecka – o tym piszemy w 6. Ekspresie Niemieckim.
Spięcia w “Dużej Koalicji” w sprawie szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec postuluje odwołane z urzędu Hans-Georg Maaßena, szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. Minister Spraw Wewnętrznych RFN Horst Seehofer opowiada się za utrzymaniem Maaßena na stanowisku. Kwestią sporną pozostają komentarze szefa Urzędu Ochrony Konstytucji po wydarzeniach w związku z zabójstwem w Chemnitz (Saksonia) Niemca, o co podejrzewani są imigranci z Syrii i Iraku. Spór polityczny dotyczący personaliów jest jedną z ważnych kwestii różniących polityków rządzącej w Niemczech chadecko-socjaldemokratycznej kolacji CDU/CSU – SPD.
Rosjanie nas potrzebują – oznajmia szef niemieckiego MSZ
Aktualnie największym zmartwieniem niemieckiej polityki zagranicznej są przyszłość ludności cywilnej w Syrii, na którą wpływ mają Rosjanie, dalszy rozwój sytuacji związanej z Brexitem oraz brak przejrzystości i przewidywalności ośrodka władzy scentralizowanego w amerykańskim Białym Domu. Sytuacja, w której mamy do czynienia z tyloma otwartymi konfliktami interesów powoduje konieczność przeglądu własnych polityk i interesów – jeśli tak wypowiada się niemiecki Minister Spraw Zagranicznych może to oznaczać nowe otwarcie w wielu aspektach.
“Rudy Hamburg”
Ponad 200 osób przyjechało ostatnio do Hamburga na zlot ludzi o rudych włosach. Celem organizatorów Redhead Days, bo pod taką nazwą zorganizowana była impreza, była integracja środowiska oraz wysłanie pozytywnego przekazu do społeczeństwa nt. osób o rudych włosach. Oni sami często skarżą się, że ze względu swoją urodę, często mają problemy w relacjach z innymi.
“Baw się ze mną, a nie telefonem!”
Nie tylko dzieci i młodzież zbyt dużo czasu spędzają z głową w telefonach. Coraz częściej także im przeszkadza, kiedy rodzice zamiast spędzać z nimi czas, bez przerwy zerkają na ekrany swoich smartfonów. W Hamburgu siedmiolatek Emil Rustige zorganizował demonstrację pt. „Bawcie się z nami, nie ze swoimi telefonami”. Uczestnikami były dziesiątki dzieci, które otrzymały zaproszenie do demonstracji za pomocą e-maili. Celem dzieci było pokazanie dorosłym, że to im należy poświęcać więcej uwagi, a nie telefonom komórkowym.
Kieszonkowe dla dziecka
Wysokość kieszonkowego od dawna spędza sen z powiek wielu niemieckim rodzicom. Czy całość przekazywanych pieniędzy powinna być spożytkowana tylko na bieżące potrzeby? Marzeniem większości pociech jest nieustanne doładowywanie ich kont na wzór doładowań smartfonów. Wychowanie dziecka do 18 roku życia to wg szacunków niemieckiego Urzędu Statystycznego koszt rzędu 130 000 Euro. I chociaż nie można tego przyrównać do zakupu nowego auta, wycieczki marzeń czy domu, warto jednak, aby te wydatki były racjonalne i pozwalały realnie myśleć o reinwestowaniu ich na przyszłość w postaci „podziękowań” dla rodziców.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.