Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Medialna obsesja na punkcie „rosyjskiego śledztwa” - czytaj w Ekspresie USA - Instytut Wolności

Medialna obsesja na punkcie „rosyjskiego śledztwa” – czytaj w Ekspresie USA

Szanowni Państwo,

z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Ekspresu Amerykańskiego” Instytutu Wolności.

W materiale znajdziecie Państwo wiadomości dotyczące próby ingerencji rosyjskich hakerów w nadchodzące wybory w USA, oskarżeń Google o manipulacje, zawieszonej podróży Sekretarza Stanu do Korei Północnej,  nowego porozumienia między USA a Meksykiem oraz wzrastającej potędze Chin na Pacyfiku. Zapraszamy do lektury.

Aneta Balcerzak


Prezydent Trump obrońcą konserwatywnych chrześcijan

Podczas spotkania w Białym Domu Donald Trump zapewnił liderów chrześciajańskich ewangelików, że rządowe ataki ostatnich lat na wspólnoty wyznaniowe mające na celu osłabienie wolności religijne skończyły się wraz ze spełnieniem przez niego obietnic dotyczących polityki wolności religijnej oraz obrony życia.

Przypomniał  o wysiłkach jego administracji zmierzających do uwolnienia uwięzionych pastorów, ograniczenia funduszy federalnych na usługi aborcyjne, obrony wolności sumienia pracowników służby zdrowia, nauczycieli, studentów oraz religijnych pracodawców.

„Stawiamy na ludzi wierzących, ponieważ, wiara oraz rodzina, a nie rząd i jego administracja, są centrum amerykańskiego życia” – powiedział Donald Trump.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się pastor Paul White, Franklin Graham, Ralph Reed oraz Jerry Falwell

Na podstawieWashington TimesNY Times,  Fox News 


Medialna obsesja na punkcie „rosyjskiego śledztwa”

Jak zauważa Rich Noyes, starszy analityk Newsbusters.org, najbardziej nagłośnioną wiadomością związaną z Trumpem w stacjach takich jak  CBS, NBC i ABC było śledztwo w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie.

Media skupiają swoją uwagę na wykroczeniach, o które oskarża się prezydenta i/lub lub jego współpracowników, pomijają natomiast wszelkie inne tematy z nimi związane.

Od 15 sierpnia trzy wieczorne audycje poświęciły tematowi śledztwa łącznie 1 854 minut, czyli prawie jedną piątą wszystkich wiadomości dotyczących Trumpa.

Kontrowersyjna polityka imigracyjna Trumpa zajęła 1043 minut czasu antenowego, a sprawy dotyczące relacji z Koreą Północną tylko 748 minut. Obie informacje zajęły 1 791 minut wieczornego czasu antenowego i były krótsze niż informacje dotyczące tzw. „śledztwa rosyjskiego”.

Na podstawie: NewsbustersWashington Times


Google oskarżony o manipulacje

Donald Trump oskarżył Google o fałszowanie wyników wyszukiwania dla hasła „Trump News” poprzez wyświetlanie w większości negatywnych informacji na jego temat, pomijanie pozytywnych oraz tłumienie głosów opinii środowisk konserwatywnych. Prezydent określił tę sytuację, jako bardzo poważną, którą zamierza się zająć i doprowadzić do rozwiązania.

Główny doradca ekonomiczny Trumpa Larry Kudlow, zapytany o to, czy Google powinien podlegać regulacjom, odpowiedział dziennikarzom, że sprawa jest obecnie omawiana.

Na podstawie: Boston GlobeTimeBloombergABC News


Próba ingerencji rosyjskich hakerów w nadchodzące wybory w USA

Microsoft ujawnił próby ingerencji rosyjskich hakerów w nadchodzące wybory do Kongresu USA. Próby te polegały na tworzeniu serwisów internetowych podszywających się pod konserwatywne organizacje oraz stronę Senatu USA.

Firma potwierdziła, że próba była nieudana a hackerom nie udało się przekonać nikogo do wejścia na fałszywe strony internetowe, które mogłyby narazić ofiarę na infiltrację oraz kradzież danych.

Microsoft ogłosił również, że oferuje bezpłatną ochronę cyberbezpieczeństwa wszystkim kandydatom do wyborów i członkom ich kampanii pod warunkiem jednak, że korzystają już oni z oprogramowania Microsoft Office 365.

Na podstawie: Washington TimesCNBCABC News


Trump zawiesza podróż Pompeo do Korei Północnej

Prezydent Trump skierował prośbę do Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo o zawieszenie planów podróży do Korei Północnej uznając, że postępy w procesie jej denuklearyzacjiniewystarczające.

Prezydent uważa też, że Chiny nie pomagają w próbach powstrzymania Korei Północnej z powodu zwiększonej na nią presji ze strony USA w kwestii handlu.

Niektórzy analitycy sugerują, że Korea Północna zwiększyła w ostatnim czasie swoją aktywność jądrową.

Na podstawie:  TimeAP News


Porozumienie USA i Meksyku

W poniedziałek 27 sierpnia prezydent Donald Trump poinformował o wstępnym porozumieniu pomiędzy USA a Meksykiem. Dotyczy ono rewizji kluczowych zapisów podpisanego w 1993 roku Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem.

Ottawa nie wyrażała do tej pory zgody na podjęcie negocjacji porozumienia, dlatego Trump zagroził, że Kanada zostanie wyłączona z nowego porozumienia. W odpowiedzi na to kanadyjska minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland skróciła swój pobyt w Europie, aby udać się do Waszyngtonu na rozmowy w tej sprawie.

Zgoda na zintensyfikowanie rozmów na temat renegocjacji NAFTA pojawiła się pod koniec lipca bieżącego, kiedy meksykański prezydent-elekt, Andres Manuel Lopez Obrador, wyraził nadzieję, że szybko uda się osiągnąć porozumienie w tym zakresie.

W czasie kampanii wyborczej Obrador zapowiadał, że będzie dążył do przyjaznych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, a Donald Trump w kampanii 2016 roku obiecywał, że dokona rewizji NAFTA.

Na podstawie: NY TimesNY Times 2, CNBC


Chiny gotowe do rzucenia wyzwania USA na Pacyfiku

Steven Lee Myers w swoim komentarzu dla „The New York Times” wyraża opinię, że Chiny są już w stanie rzucić Stanom Zjednoczonym wyzwanie na Morzu Południowochińskim.

Dzięki rozwiniętym możliwościom blokady dostępu (Anti Access Arena Denial, A2/AD) z wykorzystaniem radarów, satelitów i pocisków, Chiny sprawiają, że jakakolwiek amerykańska interwencja militarna byłaby zbyt kosztowna do przeprowadzenia.

Jednocześnie Pekin stale rozbudowuje swoją flotę oceaniczną w celu obrony swoich interesów nie tylko u swoich wybrzeży.

Na podstawie: NY Times


Numer przygotowali:

Aneta Balcerzak – psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach.

Współpraca:

Marcin Furdyna – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów na Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artykułów i wywiadów w prasie polskiej (m.in Plus Minus). Współautor wywiadu rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudskiego” (Sic!, 2016)

Fot. Eric Fischer CC BY 2.0


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.