Ukraińska walka z korupcją i Polacy wobec Ukrainy w UE
Maciej Piotrowski
Rekonstrukcja rządu pod znakiem zapytania. “Zełenski może zwolnić ministra albo nawet premiera, ale nie da rady przepchnąć nowych kandydatur. Jednopartyjna większość w parlamencie już nie istnieje” piszą Roman Romaniuk i Roman Krawec w Ukraińskiej Prawdzie.
Wobec kryzysowej sytuacji związanej z niewydolnością rządu podczas epidemii, prezydent i jego otoczenie zastanawia się m.in. nad usunięciem ministrów energetyki, ministra zdrowia, infrastruktury, ekonomii i obrony.
Jednym z problemów jest brak chętnych i pasujących kandydatów, którzy niekoniecznie chcą angażować się w działania rządu w trudnym momencie. Drugim – brak większości parlamentarnej w sytuacji dezintegracji partii Sługa Narodu. Jak piszą Romaniuk i Krawec, istnieją pogłoski o możliwej koalicji (chociażby nieformalnej) z frakcją Ojczyzna Julii Tymoszenko i np. przekazanie jej formacji posady ministra rolnictwa.
Polacy zapraszają Ukrainę do UE. 55% badanych z czterech krajów: Niemiec, Francji, Włoch i Polski pozytywnie odnoszą się do członkostwa w Unii Europejskiej – pokazuje badanie New Europe Center.
Największe poparcie dla integracji Ukrainy z UE wyrażają Polacy (69,5%) oraz Włosi (61,6%). Nieco mniej entuzjastyczni są wobec tej propozycji Niemcy (47%) i Francuzi (42,56).
Jest to znaczny wzrost dla akceptacji Ukrainy w UE wobec badania sprzed 10 lat, gdy taką opinię wyrażało 37% mieszkańców tych czterech krajów.
Znacznie mniej obywateli 4 krajów Unii widziałoby Ukrainę w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jest 49,6% Polaków, 39,9% Francuzów, 31,3% Niemców i Włochów.
Z imigracją, biedą i wojną z Rosją – z tym Polacy kojarzą Ukrainę wg wspominanego wyżej badania. Wg badania Polacy uważają, że dla wejścia do UE Ukraina powinna skupić się przede wszystkim na wyplenieniu korupcji. Unia natomiast – w celu wsparcia Ukrainy w konflikcie z Rosją powinna się skupić na wzmocnieniu sankcji wobec Rosji (23,3% wskazuje to jako priorytet) i zaoferowaniu Ukrainie członkostwa w UE (22,3% uznało za priorytet.
Ukraina w tym roku nie zbliżyła się do strategicznego celu w polityce zagranicznej czyli odbudowy terytorialnej integralności – twierdzi Wołodymyr Ohryzko, były minister spraw zagranicznych w latach 2006-07 w artykule dla Nowoje Wremia.
Wobec braku sukcesów dotychczasowej strategii, która wg Ohryzki miała opierać się na osobistym kontakcie prezydentów Rosji i Ukrainy, warto zmienić taktykę. Wg dyplomaty, należałoby skierować się do punktowych sakcji zamiast strategicznych i lobbować u międzynarodowej społeczności o ograniczenie dostępu Rosji do bankowego systemu SWIFT. Ohryzko ocenia również podejście Kijowa do problemu okupowanego Krymu, pisząc, że “idea Krymskiej Platformy [międzynarodowy format dyskusji z udziałem USA, UE, Wielkiej Brytanii, Turcji i Ukrainy] jest pozytywny, ale brakuje mu systemowości i strategicznego spojrzenia.
Wśród pozytywów 2019r. Ohryzko wymienia utrzymanie poparcia administracji USA mimo zmiany władz w tym kraju, nowy status w stosunkach z NATO (Enhanced Opportunities Partner – EOP) i polityka wobec Węgier, w której nieustępliwość przynosi efekty.
Ohryzko za istotny problem wewnętrzny, która wpływa na pozycję międzynarodową Ukrainy uważa stan systemu sądowniczego, który może wstrzymywać postępy Kijowa w kierunku europejskiej i euroatlantyckiej integracji.
Sługi Narodu walka z korupcją. Kilka małych kroków w przód i wielki skok do tyłu. Tak można podsumować antykorupcyjny rok na Ukrainie.
Andrij Borowyk w artykule w Ukraińskiej Prawdzie przypomina o postępach w walce i zapobieganiu korupcji, m.in.:
- stworzeniu nowej Strategii Antykorupcyjnej na lata 2020-24
- wprowadzeniu prawa o ochronie “whistleblowerów”
- nowelizację ustawy o zakupach publicznych, które mają “zwiększyć efektywność i przejrzystość” przetargów oraz wzmocnić pozycję przedsiębiorców
- restrukturyzacji Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji (NAZK), która na początku roku zajmuje się m.in. kontrolą deklaracji majątkowych osób publicznych.
Te wszystkie postępy jednak przesłania jedna, potężna ukraińska porażka: decyzja Sądu Konstytucyjnego, znosząca odpowiedzialność karną za nieprawidłowości w deklaracjach majątkowych i niwecząca działalność NAZK, której aktywna działalność wg Borowyka była “przyczyną najdotkliwszego uderzenia w system antykorupcyjny w tym roku”.
https://www.pravda.com.ua/articles/2020/12/9/7276398/