Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Ukraińska walka z korupcją i Polacy wobec Ukrainy w UE - Instytut Wolności

Ukraińska walka z korupcją i Polacy wobec Ukrainy w UE

Maciej Piotrowski

Rekonstrukcja rządu pod znakiem zapytania. “Zełenski może zwolnić ministra albo nawet premiera, ale nie da rady przepchnąć nowych kandydatur. Jednopartyjna większość w parlamencie już nie istnieje” piszą Roman Romaniuk i Roman Krawec w Ukraińskiej Prawdzie

Wobec kryzysowej sytuacji związanej z niewydolnością rządu podczas epidemii, prezydent i jego otoczenie zastanawia się m.in. nad usunięciem ministrów energetyki, ministra zdrowia, infrastruktury, ekonomii i obrony. 

Jednym z problemów jest brak chętnych i pasujących kandydatów, którzy niekoniecznie chcą angażować się w działania rządu w trudnym momencie. Drugim – brak większości parlamentarnej w sytuacji dezintegracji partii Sługa Narodu. Jak piszą Romaniuk i Krawec, istnieją pogłoski o możliwej koalicji (chociażby nieformalnej) z frakcją Ojczyzna Julii Tymoszenko i np. przekazanie jej formacji posady ministra rolnictwa. 


Polacy zapraszają Ukrainę do UE. 55% badanych z czterech krajów: Niemiec, Francji, Włoch i Polski pozytywnie odnoszą się do członkostwa w Unii Europejskiej – pokazuje badanie New Europe Center

Największe poparcie dla integracji Ukrainy z UE wyrażają Polacy (69,5%) oraz Włosi (61,6%). Nieco mniej entuzjastyczni są wobec tej propozycji Niemcy (47%) i Francuzi (42,56). 

Jest to znaczny wzrost dla akceptacji Ukrainy w UE wobec badania sprzed 10 lat, gdy taką opinię wyrażało 37% mieszkańców tych czterech krajów. 

Znacznie mniej obywateli 4 krajów Unii widziałoby Ukrainę w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jest 49,6% Polaków, 39,9% Francuzów, 31,3% Niemców i Włochów.

Z imigracją, biedą i wojną z Rosją – z tym Polacy kojarzą Ukrainę wg wspominanego wyżej badania. Wg badania Polacy uważają, że dla wejścia do UE Ukraina powinna skupić się przede wszystkim na wyplenieniu korupcji. Unia natomiast – w celu wsparcia Ukrainy w konflikcie z Rosją powinna się skupić na wzmocnieniu sankcji wobec Rosji (23,3% wskazuje to jako priorytet) i zaoferowaniu Ukrainie członkostwa w UE (22,3% uznało za priorytet.


Ukraina w tym roku nie zbliżyła się do strategicznego celu w polityce zagranicznej czyli odbudowy terytorialnej integralności – twierdzi Wołodymyr Ohryzko, były minister spraw zagranicznych w latach 2006-07 w artykule dla Nowoje Wremia. 

Wobec braku sukcesów dotychczasowej strategii, która wg Ohryzki miała opierać się na osobistym kontakcie prezydentów Rosji i Ukrainy, warto zmienić taktykę. Wg dyplomaty, należałoby skierować się do punktowych sakcji zamiast strategicznych i lobbować u międzynarodowej społeczności o ograniczenie dostępu Rosji do bankowego systemu SWIFT. Ohryzko ocenia również podejście Kijowa do problemu okupowanego Krymu, pisząc, że “idea Krymskiej Platformy [międzynarodowy format dyskusji z udziałem USA, UE, Wielkiej Brytanii, Turcji i Ukrainy] jest pozytywny, ale brakuje mu systemowości i strategicznego spojrzenia.  

Wśród pozytywów 2019r. Ohryzko wymienia utrzymanie poparcia administracji USA mimo zmiany władz w tym kraju, nowy status w stosunkach z NATO (Enhanced Opportunities Partner – EOP) i polityka wobec Węgier, w której nieustępliwość przynosi efekty. 

Ohryzko za istotny problem wewnętrzny, która wpływa na pozycję międzynarodową Ukrainy uważa stan systemu sądowniczego, który może wstrzymywać postępy Kijowa w kierunku europejskiej i euroatlantyckiej integracji. 

Sługi Narodu walka z korupcją. Kilka małych kroków w przód i wielki skok do tyłu. Tak można podsumować antykorupcyjny rok na Ukrainie. 

Andrij Borowyk w artykule w Ukraińskiej Prawdzie przypomina o postępach w walce i zapobieganiu korupcji, m.in.:

  • stworzeniu nowej Strategii Antykorupcyjnej na lata 2020-24
  • wprowadzeniu prawa o ochronie “whistleblowerów” 
  • nowelizację ustawy o zakupach publicznych, które mają “zwiększyć efektywność i przejrzystość” przetargów oraz wzmocnić pozycję przedsiębiorców  
  • restrukturyzacji Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji (NAZK), która na początku roku zajmuje się m.in. kontrolą deklaracji majątkowych osób publicznych. 

Te wszystkie postępy jednak przesłania jedna, potężna ukraińska porażka: decyzja Sądu Konstytucyjnego, znosząca odpowiedzialność karną za nieprawidłowości w deklaracjach majątkowych i niwecząca działalność NAZK, której aktywna działalność wg Borowyka była “przyczyną najdotkliwszego uderzenia w system antykorupcyjny w tym roku”. 

https://www.pravda.com.ua/articles/2020/12/9/7276398/

Maciej Piotrowski

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.