Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Białoruskie firmy uciekają na Ukrainę - Instytut Wolności

Białoruskie firmy uciekają na Ukrainę

Maciej Piotrowski

Ukraińskie błędy międzynarodowej społeczności. Problemy z priorytetyzacją, przeciążenie raportami i wizytami studyjnymi, przeniesienie uwagi ze zwykłych Ukraińców na grupy marginalizowane – to niektóre z błędów międzynarodowych organizacji na Ukrainie, które wspierały reformy w tym kraju po 2014. Tak twierdzi Roman Waszczuk, były ambasador Kanady w Kijowie. 

Waszczuk uważa, że 2016 był “złotym momentem” ukraińskich reform i ogólnie pozytywnie ocenia osiągnięcia przemian po 2014 r. Uważa, że głównymi źródłami odbudowy gospodarki były sektory nieoligarchiczne tj. IT i częściowo rolnictwo. Zwraca uwagę na osiągnięcia Ukraińców i ich błędy, ale przy tym przyznaje, że również wspólnota międzynarodowa popełniała pomyłki.

Pierwszym z problemów zagranicznych było poparcie dla maksymalizmu ukraińskich aktywistów (“jeśli nie osiągnięto 105% rezultatu – to znaczy, że poniesiono porażkę” – pisze Waszczuk). To miało skutkować późniejszą demotywację działaczy, gdy osiągnięto “80%” rezultatu.

Jednym z ciekawszych wskazywanych przez Waszczuka problemów było skupienie uwagi Zachodu na grupach marginalizowanych. Wg niego, zapomnieni zostali statystyczni mieszkańcy kraju z mniejszych ośrodków, a stało się to w obliczu “kryzysu rejonowych miasteczek”.

Waszczuk wskazuje też na problem “eksperymentowania na Ukrainie” – zachodni partnerzy proponowali stosowanie nowatorskich modeli, niesprawdzonych w innych krajach, które uznano za innowacyjne i perspektywiczne. Takim przykładem jest wg Waszczuka system elektronicznych deklaracji dla urzędników, który objął 1,2 mln osób, a przez to zmniejszono możliwość jego kontrolowania. 

Innym wskazanym problemem jest priorytetyzacja problemów na Ukrainie, szczególnie w przypadku cen na gaz dla społeczeństwa, na których podniesieniu akcentował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wg dyplomaty, nacisk, by ukraiński rząd wykonał ten krok, zabrał szansę na zwycięstwo w wyborach partii proreformatorskich. 

Całość artykułu: Texty


Dokładne, interaktywne zestawienie wyników wyborów samorządowych na Ukrainie stworzył portal Texty.org.ua. Mapy i wykresy można obejrzeć pod linkiem: texty.org.ua

Redakcja prezentuje swoje wnioski z podsumowania, które potwierdzają, że faktycznym zwycięzcą wyborów są licznie partie lokalne kierowane przez miejscowe elity. 

Poparcie jest jednak rozłożone na wiele ugrupowań. W związku z tym, np. w większości rad miejskich konieczne będzie tworzenie większości w oparciu o koalicje (2 partii – 120 rad, 3 partii – 154 rad, a jedynie w 17 miastach stworzona zostanie jednopartyjna większość). Wg Textów zapowiada to “niespodziewane sojusze i długie lokalne procesy formowania koalicji” lub “drogę sytuacyjnych głosowań lub kuluarowych negocjacji”. 


40 białoruskich firm i około 2000 freelancerów przeprowadziło się na Ukrainę z Białorusi w drugiej połowie 2020 roku wg danych Ministerstwa Cyfrowej Technologii Ukrainy. To skutek represji władzy Łukaszenki po protestach trwających w tym kraju od sierpnia.

W tym gronie znalazło się m.in. 500 pracowników firmy Wargaming, autora gry World of Tanks, 60 osób z firmy PandaDoc. Branża IT na Białorusi rozwijała się do tej pory m.in. dzięki stworzeniu Parku Wysokich Technologii i zmianach w prawodawstwie. W 2019 r. wpływała na budżet Białorusi bardziej niż sektor rolniczy.

Białorusinów na Ukrainę ściąga geograficzna bliskość, brak barier kulturalnych i językowych. Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy twierdzi również, że prezentowane przez nie plany zmian ukraińskiego środowiska prawnego będzie sprzyjał dalszej współpracy z firmami IT ulokowanymi na Białorisu. 


Hołodomor jako antidotum. Zrozumienie wielkiej tragedii Wielkiego Głodu lat 1932-33 ”może w paradoksalny sposób posłużyć jako antidotum na odwieczny ukraiński katastrofizm i strach przed przyszłością” – twierdzi pisarz i publicysta Andrij Bondar w eseju z okazji Dnia Pamięci Ofiar Hołodomorów na Ukrainie. 

Bondar spiera się z opinią o niemożności zbudowania wspólnej ukraińskiej tożsamości w związku z pamięcią o sowieckim ludobójstwie na Ukraińcach. Wg niego wartościowe w przypominaniu o Hołodomorze, że “naród, który przeżył najciemniejsze dni i przetrwał w imię czegoś innego, nie może pozwolić sobie na nową katastrofę”. 

Dodaje też, że pamięć o tych wydarzeniach zwraca uwagę na świeższą traumę ukraińską tj. wojną z Rosją w Donbasie. Bondar stwierdza, że wspomnienie Hołodomoru zwraca uwagę “historyczną i pokoleniową ciągłość” na Ukrainie, przypominając, że walka jest toczona ponownie z tym samym wrogiem. 

Całość artykułu z portalu Zbruc.eu przedrukowała po polsku Nowa Europa Wschodnia.


Stalin nie próbował wytępić ukraińskiego ludu, planował zniszczyć ukraiński naród – pisze historyk Jarosław Hrycak, analizując narodowościową politykę ZSRS w latach 30. XX wieku w felietonie dla NV.UA. Stwierdza, że plan ten zrealizowany został przede wszystkim przez wywołanie i przeprowadzenie Hołodomoru. Potwierdza to uznanie wydarzeń z lat 1932-33 za ludobójstwo na ukraińskim narodzie.

Jak pisze “Głód 1932-33 złamał kręgosłup tradycyjnej ukraińskiej wsi, prowadząc do kresu proces przekształcania się wiejskiego ludu w naród” – pisze Hrycak. Jak twierdzi historyk, w czasie sowieckich represji ucierpiało wiele narodów, ale dla Ukrainy “młoda, ale bardzo dynamiczna kultura z nową elitą czasów ukrainizacji” była wszystkim i jej zniszczenie “postawiło pod znakiem zapytania istnienie Ukraińców jako narodu. 

Całość tekstu: NV.UA

Maciej Piotrowski

ekspert ds. Ukrainy

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.