Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Unijna symetrystka na czele Komisji Europejskiej - Instytut Wolności

Unijna symetrystka na czele Komisji Europejskiej

Ekspres Niemiecki, nr 25, red. Janusz Gorol

Image Courtesy: Mueller / MSC, Licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 Germany | Wikimedia Commons

Unijna symetrystka na czele Komisji Europejskiej

Zdaniem Daniela Brösslera z Süddeutsche Zeitung, Ursula von der Leyen już teraz dokonała cudu: z jej potencjalnego wyboru na szefową Komisji Europejskiej cieszą się zarówno Emmanuel Macron, jak i państwa z grupy V4. To sześćdziesięcioletnia weteranka gabinetów Angeli Merkel, która od czasów pierwszego rządu tej ostatniej pełniła funkcje w  ministerstwach rodziny, pracy oraz obrony narodowej. Leyen czeka jeszcze głosowanie w Parlamencie Europejskim, ale już teraz warto zadać pytanie, czy jej życiorys i publicznie wypowiedziane poglądy na sprawy międzynarodowe odzwierciedlają swoisty unijny symetryzm.

Szybki przegląd wypowiedzi na rozmaite tematy, który przygotowała polska wersja serwisu Deutsche Welle, zdaje się potwierdzać tę intuicję. Leyen uznaje brexit za „tragedię”, która osłabi pozycję międzynarodową Europy. Jednocześnie uważa, że decyzję Brytyjczyków należy uszanować i ważna jest dobra, pragmatyczna umowa między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Nie oznacza to wszak, iż wg niej należałoby przyznać Brytyjczykom specjalne prawa. To ostatnie stworzyłoby niebezpieczny precedens i mogłoby się przyczynić potencjalnie do osłabienia pozycji Niemiec na świecie.

„Nie staramy się znaczyć więcej niż znaczymy, ale także nie pomniejszamy naszej roli” – scharakteryzowała ona podstawowy paradygmat polityki międzynarodowej Niemiec. Zgodnie z nim, Niemcy powinny przejąć więcej odpowiedzialności za bieg spraw globalnych i europejskich nie zasłaniając się formułą „hegemon wbrew woli”, ale tak, by nie budzić niepotrzebnych obaw wśród partnerów europejskich.

Skoro mowa o partnerach europejskich, warto wspomnieć o jej wizji Europy. Poszczególne wypowiedzi wydają się niekiedy sprzeczne ze sobą: w 2011 roku uznała „Stany Zjednoczone Europy” za antidotum na kryzys w Unii Europejskiej. „Europę moich dzieci i wnuków wyobrażam sobie tak, że nie będzie ona luźnym związkiem państw zajętych głównie swoimi interesami narodowymi” – dodała parę lat później. W 2017 roku podkreśliła priorytet pragmatycznego wymiaru działania instytucji europejskich: „Ludzie chcą najpierw przekonać się, że Europa skutecznie rozwiązuje konkretne problemy dotyczące jej bezpieczeństwa, ochrony klimatu i interesów gospodarczych. To budzi zaufanie do instytucji unijnych i idei integracji europejskiej”. Ta wypowiedź zbliżyła ją do zwolenników budowy wspólnej Europy krok po kroku na zasadzie metody prób i błędów, zamiast afirmacji „wspólnej Europy ze wszelką cenę tu i teraz”.

Co ciekawe, jakkolwiek aktualnie Leyen cieszy się poparciem Emmanuela Macrona, w przeszłości wyrażała sceptycyzm wobec idei uwspólnotowienia długów w Unii Europejskiej oraz wyraźnie stanęła w obronie narzucania dyscypliny fiskalnej a la Angela Merkel. Nieoficjalnie wiadomo, że to właśnie te rozwiązania stanowią trudny orzech do zgryzienia dla tandemu francusko-niemieckiego.

Choć w sprawie polityki wobec uchodźców unikała jasnych wypowiedzi, jednak akcentowała wagę Europy Wschodniej, szczególnie dla NATO. Nie oznacza to, że jej pogląd na temat kontrowersyjnych reform sądowniczych na Węgrzech i w Polsce znacząco odbiega od stanowiska rządu niemieckiego. Wreszcie znana jest jej wypowiedź z 2017 roku, w której nawoływała do poparcia „zdrowego demokratycznego oporu” (Widerstand) w Polsce.

Bardziej jednoznaczne są jej poglądy na temat współczesnej roli Rosji. Leyen potępiła aneksję Krymu w 2014 roku, uznając wówczas, że czas na koniec polityki oszczędności w armii. Poparła wzmocnioną obecność NATO w Polsce, za co osobiście dziękował jej minister Antoni Macierewicz. Przy tym wszystkim warto dodać, że podejmowała dążenia do deeskalacji napięć z Rosją i stale podkreślała znaczenie dialogu.

Jej rozmaite epizody ministerialne wydają się mieć dwa wspólne mianowniki: realizację polityki fiskalnej i społecznej w duchu reform Gerharda Schrödera (tzw. Hartz IV i Agende 2010) oraz wzmocnienie orientacji CDU w kierunku centrum. To pierwsze było zauważalne np. w jej działalności jako minister spraw społecznych w Dolnej Saksonii (2003-2005), gdy zlikwidowała subwencje dla niewidomych. Przejawiało się to również w zaostrzeniu warunków otrzymywania zasiłków (tzw. Arbeitslosengeld II), gdy była minister pracy w II gabinecie Angeli Merkel (2009-2013).

Jej dążenie do wzmocnienie centrowego wizerunku CDU i jej „uzielonienia” było zaś widoczne w projektach rozbudowy żłobków w Niemczech oraz uzależnienia zasiłków rodzinnych od wysokości dochodu rodziny. Jedno i drugie spotkało się z rezerwą, a nawet ostrą krytyka wśród bardziej tradycjonalistycznych przedstawicieli CDU.

Od 2013 roku Ursula von der Leyen była ministrem obrony narodowej, co przysporzyło jej wiele krytyki m.in. za niejasne kryteria przy zleceniach konsultingowych oraz nieudane remonty żaglowców szkolnych. Jednocześnie była jednym z dłużej urzędujących ministrów obrony narodowej w ostatnich latach, co powszechnie odbierano jako dowód zaufania ze strony Angeli Merkel.

Źródła: BMVG, Handelsblatt, DW; Suddeutsche Zeitung,


Patryk Szostak: Kandydatura Ursuli von der Leyen na szefową KE to dla Niemiec bardzo udany plan B

„To nie jest porażka Angeli Merkel (…) Na pewno jej plan A się nie udał, ale jak na plan B, jest on bardzo udany” – ocenił Patryk Szostak, ekspert ds. Niemiec Instytutu Wolności w komentarzu dla audycji Siódma 9.

Szostak stwierdził, że wśród dyplomatów i dziennikarzy krąży opinia o istnieniu długofalowego planu dotyczącego nowego otwarcia w stosunkach polsko-niemieckich. Wybór Ursuli von der Leyen na szefową KE ma być jego przejawem – a nie tylko skutkiem zablokowania kandydatury Timmermansa. „W aktualnych, trudnych okolicznościach dla Europy Środkowo-Wschodniej mogło chodzić o stworzenie takiej sytuacji, że szefowa KE będzie trochę bardziej wyrozumiała, tym bardziej że teraz mogła liczyć na głosy tego rejonu”.

Źródło: siodma9.pl;


Radykalna restrukturyzacja ma zakończyć kryzys Deutsche Banku

Likwidacja tysięcy miejsc pracy i radykalna restrukturyzacja mają być receptą na wieloletni kryzys największego niemieckiego banku. Po wielogodzinnej debacie, rada nadzorcza Deutsche Bank zatwierdziła „twarde cięcia” zaproponowane w maju przez dyrektora generalnego Christiana Sewinga.

W nadchodzących latach bank chce zredukować około 18 000 pełnoetatowych miejsc pracy tym samym do końca 2022 r. liczba etatów powinna spaść z 91 500 do około 74 000. Wciąż otwartym pozostaje pytanie, których regionów redukcja dotknie najbardziej. „Ponieważ bank chce ograniczyć bankowość inwestycyjną, redukcja zatrudnienia najprawdopodobniej dotknie zwłaszcza takie lokalizacje, jak Londyn i Nowy Jork” – powiedział ekspert ds. bankowości Hans-Peter Burghof z Uniwersytetu Hohenheim dla „Rheinische Post”. Ponadto profesor spodziewa się również zamknięcia oddziałów: „ponieważ digitalizacja sprawia, że wiele miejsc pracy staje się zbędnych”.

Deutsche Bank zmaga się od lat z kryzysem. W ubiegłym roku wygenerował on swój pierwszy roczny zysk od 2014 r. Jednak pierwszy kwartał bieżącego roku pokazał, jak napięta jest nadal sytuacja: Deutsche Bank zarobił tylko 201 milionów euro, podczas gdy konkurencja w USA zarobiła miliardy. Jednocześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że 2019 rok bank znów zakończy ze stratą.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Paul Achleitner powiedział, że jest pełen optymizmu: „Deutsche Bank przeżył trudny okres w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a dzięki nowej strategii mamy teraz wszelkie powody, by śmiało i pewnie patrzeć w przyszłość”.

Źródło: GMX


Niemcy nie wyślą swoich oddziałów do Syrii

Niemiecki rząd zamierza kontynuować na tym samym poziomie swoją dotychczasową misję w Syrii i tym samym odrzuca wniosek Stanów Zjednoczonych o przemieszczenie swoich wojsk lądowych w celu wsparcia likwidacji „Państwa Islamskiego”.

Amerykański specjalny wysłannik ds. uregulowania konfliktu w Syrii James Jeffrey podczas wizyty w Berlinie wezwał rząd federalny do dodatkowego wsparcia w walce z ISIS. „Chcemy, aby wojska lądowe Niemiec częściowo zastąpiły naszych żołnierzy” – powiedział w rozmowach z dziennikarzami. Jeffrey przede wszystkim zażądał wsparcia dla kurdyjskich Sił Demokratycznych Syrii (SDF) w północno-wschodniej części kraju przez szkoleniowców, logistyków i asystentów technicznych z Bundeswehry.

Donald Trump w grudniu 2018 roku  zapowiedział, iż wycofa około 2 tys. amerykańskich żołnierzy z regionu północno-wschodniej Syrii.

Przywódca frakcji CDU/CSU Ralph Brinkhaus zareagował sceptycznie na żądanie USA. „Jestem bardzo, bardzo krytyczny wobec całej sprawy” – powiedział Brinkhaus przed spotkaniem prezydium CDU. Wcześniej SPD, Zieloni i FDP zadeklarowali sprzeciw wobec żądań Amerykanów. Lider frakcji SPD Rolf Mützenich podkreślił, że działania wojskowe w tym regionie przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Jednocześnie SPD przywiązuje dużą wagę do przestrzegania konstytucji i prawa międzynarodowego.

Decyzją rządu federalnego wsparcie w walce z „Państwem Islamskim” będzie pochodziło tylko z powietrza. Niemcy na potrzeby walk w Syrii udostępniają szkoleniowców oraz swoje samoloty bojowe „Tornado”, które operują z Jordanii.

Misja Bundeswehry związana z zaangażowaniem w Syrii wygasa 31 października.

Źródło: FAZ, SpiegelDeutsche Welle


Bomba z II wojny światowej przy Europejskim Banku Centralnym

Rano 7 lipca 2019 r. we Frankfurcie nad Menem rozpoczęto przygotowania do rozbrojenia bomby z czasów II wojny światowej znalezionej podczas prac budowlanych niedaleko gmachu Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Pocisk ważył 500 kilogramów. Około 16 500 osób ewakuowano wcześniej z zagrożonego terenu we Frankfurcie. W strefie ewakuacyjnej oprócz EBC, znajdował się dom opieki oraz duża część komunikacyjna miasta, w tym dwie stacje S-Bahn. Zamknięto również zoo.

Niewypały z okresu drugiej wojny światowej dają o sobie znać co jakiś czas. We wrześniu 2017 r. w związku ze znalezieniem innej bomby pozostałej w dzielnicy Westend tego największego miasta Hesji, akcja ewakuacyjna dotyczyła ponad 60 tysięcy mieszkańców.

Duże miasta w Niemczech, szczególnie w bardziej uprzemysłowionej zachodniej części kraju, były w czasie wojny celem dywanowych nalotów alianckich sił powietrznych. Na terenie Niemiec co roku znajduje się około 5 tys. niewybuchów.

Źródło: die Welt, FAZ


Twórz z nami Ekspres Niemiecki

Podoba Ci się co robimy? Chciałbyś/abyś zostać częścią naszej redakcji?

A może, przeczytałeś/aś coś ciekawego w Niemieckiej prasie? Uważasz, że warto podzielić się tym z innymi?

Napisz krótką notatkę (do 4000 znaków), dodaj źródła i wyślij na adres Janusz.goroll@gmail.com,

Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze notki opublikujemy w kolejnych numerach.

Redakcja:

Janusz Gorol – na co dzień HR Biznes Partner w dużej firmie produkcyjnej. Z zamiłowania koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii
i politologii, ukończył program Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Aktualnie kontynuuje edukacje na studiach MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig, a także trzykrotnie uczestnikiem Acton University w Grad Rapids Michigan.

Kamila Mróz – Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawnych aspektów działalności instytucji finansowych.

Patryk Szostak – Koordynator projektu polsko-niemieckiego, redaktor newslettera ‘Polen Aktuell – Politik, Wirtschaft Und Gesellschaft’ w Instytucie Wolności. Absolwent MISHu z głównym kierunkiem filozofia we Wrocławiu oraz ekonomii na Uniwersytecie Aberystwyth w Walii. Spędził dzieciństwo w Niemczech oraz okres 2011-2017 w Wielkiej Brytanii. Bliskie jest mu podejście do polityki uwzględniające wszelkie dyscypliny naukowe, nawet te wykraczające poza nauki społeczne i pomimo globalnej polaryzacji wierzy, ze optymalne rozwiązania znajdują się gdzieś pomiędzy lewicą i prawicą.

Paulina Dereszkiewicz- absolwentka stosunków międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności; rzecznik prasowy Przedstawicielstwa Regionalnego Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów w Trójmieście, od dwóch lat pracująca w międzynarodowych korporacjach na rynku niemieckim. Pasjonuje się dyplomacją międzynarodową.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

 

Ekspres Niemiecki, nr 25, red. Janusz Gorol

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.