Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Chiny sprzeciwiają się amerykańskim sankcjom na irańską ropę - Instytut Wolności

Chiny sprzeciwiają się amerykańskim sankcjom na irańską ropę

Ekspres USA nr 22, red. Anna Bielecka

  • Chiny sprzeciwiają się amerykańskim sankcjom na irańską ropę
  • Prezydent Trump zawetował rezolucję Kongresu USA nakazującą wstrzymanie wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie
  • Tesla i milion autonomicznych taksówek w 2020 roku
  • Prezydent Trump pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym nowego cesarza Japonii
  • Zwiększenie ulgi podatkowej w USA na dzieci

O tym czytaj w 22. Ekspresie USA.

Svetoslav Nikolov CC BY-SA 2.0

Prezydent Trump zawetował rezolucję ws. Jemenu

Chińska Republika Ludowa bardzo stanowczo zareagowała na wygłoszoną 22 kwietnia br. deklarację Trumpa, że wszystkie kraje importujące ropę z Iranu będą objęte sankcjami. Biały Dom zapowiedział, że nie przedłuży wyłączeń z wprowadzonego jesienią embarga na import irańskiej ropy, które pierwotnie przyznano ośmiu krajom (Chiny, Indie, Japonia, Korea Płd., Tajwan, Turcja, Włochy i Grecja). I choć ósemka liczyła na przedłużenie ulgi, to Biały Dom zapowiedział wprowadzenie bezwzględnego zakazu importu irańskiej ropy.

Według Trumpa Kongresu USA rezolucja nakazującą wstrzymanie wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie jest niepotrzebna, a nawet groźna dla sprawowanej przez niego funkcji, zagraża także życiu Amerykanów. Stwierdził on również, że w Jemenie nie ma żadnych żołnierzy amerykańskich towarzyszących koalicji pod przewodnictwem Saudów.

Weto było oczekiwane przez demokratów, ponieważ rezolucja jest wymierzona w politykę Trumpa na Bliskim Wschodzie. Wspierający rezolucję argumentowali, że Stany Zjednoczone nie powinny być zaangażowane w wojnę bez wyraźniej zgody Kongresu. Zwolennicy weta, z kolei, stwierdzili, że w Jemenie nie ma amerykańskich żołnierzy, a jedyne co Amerykanie tam robią, to niebojowo, a technicznie wspierają sojusznika, tj. Arabię Saudyjską.

Niektórzy z głosujących, właśnie głosowaniem wyrazili swoją frustrację w związku ze wspieraniem przez Trumpa księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, który według międzynarodowej prasy może być powiązany z morderstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Trwająca od czterech lat wojna domowa w Jemenie, w której koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Hutu wspieranymi przez Iran, pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych i spowodowała kryzys humanitarny o ogromnych rozmiarach.

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała Trumpa do „postawienia pokoju ponad polityką”, gdyż “konflikt w Jemenie to przerażający kryzys humanitarny, który jest wyzwaniem dla sumienia całego świata”.

Jest to drugie z kolei weto prezydenta Trumpa. Wcześniej w marcu br. zawetował decyzję Kongresu dot. stanu wyjątkowego, który wprowadził w celu zgromadzenia funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Źródło: CNN; Washington Post


Tesla i milion autonomicznych taksówek w 2020 roku

Podczas Autonomy Investor Day, który odbył się 22 kwietnia br., Tesla zaprezentowała opracowywane przez nią technologie, które mają stanowić podstawę dla produkcji autonomicznych pojazdów elektrycznych produkowanych przez spółkę.

Jednocześnie CEO Tesli Elon Musk ogłosił, że do końca przyszłego roku na drogach pojawi się milion autonomicznych taksówek, choć zastrzegł przy tym, że: „czasami zdarza mu się spóźnić z realizacją obietnic”. W przeszłości zdarzało się już, że Tesla nie dotrzymywała zapowiadanych przez nią wcześniej  terminów. Tak było w przypadku wypuszczenia na rynek Modelu X, który miał aż dwa lata opóźnienia.

Według przewidywań miliardera, w ciągu dwóch lat Tesla będzie produkowała pojazdy bez kierownicy oraz pedałów. W chwili obecnej Tesla oferuje „Autopilot” – zaawansowany system wspomagania jazdy, który według zapewnień producenta jest w stanie samodzielnie utrzymać tor jazdy oraz przyspieszać i zwalniać automatycznie, reagując na wydarzenia na drodze.

Jako dodatkową usługę Tesla oferuje możliwość montażu systemu „Full Self-Driving” w cenie 5 000 $, który to system pozwala na „przywołanie” pojazdu w taki sposób, że ten samodzielnie wyjedzie z miejsca parkingowego i ustawi się w taki sposób, żeby  kierowca mógł swobodnie do niego wsiąść.

Jednak nawet z tym systemem, pojazdy Tesli nie mogą być określane mianem pojazdu autonomicznego, z uwagi na fakt, że nie spełniają standardów SAE 4, czyli nie są w stanie zadbać o każdy element jazdy bez jakiekolwiek ingerencji ludzkiej. Tym samym Tesla ostrzega swoich kierowców, by ci nie traktowali pojazdów z jej fabryk jako w pełni autonomicznych i nie zdejmowali rąk z kierownicy podczas jazdy oraz zachowali normalną uwagę, jak w przypadku prowadzenia tradycyjnego samochodu.

Źródło: CNBC


Prezydent Trump będzie pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym nowego cesarza Japonii

Nowy cesarz Japonii jeszcze nie zasiadł na tronie a już wiadomo, że prezydent USA Donald Trump będzie jego pierwszym zagranicznym gościem.

Obecny cesarz Akihito (85 l.) przekaże tron pod koniec tego miesiąca synowi, księciu koronnemu Naruhito (59 l.).

Nowy cesarz oznacza początek nowego kalendarza w Japonii. Od maja zacznie się więc era Reiwa (jap. piękna harmonia), kończąc tym samym erę Heisei.

Prezydent Trump, wraz z małżonką Melanią, złoży oficjalną wizytę nowemu cesarzowi i jego małżonce w dniach 25-28 maja, będąc pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym cesarza. Para prezydencka spotka się również z premierem Japonii Abe Shinzo.

Oświadczenie z Białego Domu mówi o „pogłębianiu bliskich więzi” pomiędzy Amerykanami i Japończykami, jak i o tym, że wizytapodkreśli znaczenie trwania sojuszu i partnerstwa pomiędzy państwami”. Przedstawiciel rządu japońskiego Yoshihide Suga, mówi z kolei o tym, że wizyta Trumpa w nowej erze Reiwa jest symbolem „niezachwianego sojuszu Japonii z USA”.

Jeszcze w tym miesiącu, 26 i 27 kwietnia, prezydent USA będzie gościł premiera Abe i jego żonę Akie w Białym Domu. Przywódcy będą rozmawiać na temat rozwoju sytuacji w Korei Północnej, w tym o dalszych staraniach na rzecz denuklearyzacji tego kraju.

Źródło: CNN; Japan Times


Zwiększenie ulgi podatkowej w USA na dzieci

Ustawa o cięciach podatkowych i zatrudnieniu w USA zwiększyła ulgę podatkową na dzieci z 1000 USD do 2000 USD na dziecko. Celem tej ulgi jest pomoc finansowa dla rodzin o średnich i niższych dochodach. Zwrotna część ulgi została zwiększona z 1000 USD do 1400 USD.

Ustawa o cięciach podatkowych i zatrudnieniu utrzymała ulgę podatkową na adopcję, kredyt na opiekę nad dziećmi i osobami zależnymi, który pomaga rodzinom w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi i osobami starszymi, zasiłek na podatek dochodowy,  Indywidualne Konta Emerytalne oraz niższe rachunki za media (co najmniej 100 przedsiębiorstw użyteczności publicznej w całym kraju ogłosiło plany obniżenia stawek dla swoich klientów ze względu na ustawę).

Dzięki nowej regulacji rodzice mogą zgodnie z prawem wypłacić do 10 tys. USD rocznie z kont oszczędnościowych w celu opłacenia edukacji swoich dzieci w szkołach podstawowych i średnich.

Źródło: The White House

Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

Jakub Turkowski – aplikant radcowski. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie w Walencji i Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Współpracownik serwisu Duel Amical.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych, Prince2Foundation, ILM5, Agile PM, zainteresowania: Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, Innowacyjna Gospodarka, Prawo Bankowe, Finansowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Daniel Baldys – magistrant Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, na stypendium ufundowanym przez rząd Japonii. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii. Pasjonat stosunków międzynarodowych i języka angielskiego. Absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 22, red. Anna Bielecka

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.