Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Trump wygłasza orędzie o stanie państwa - Instytut Wolności

Trump wygłasza orędzie o stanie państwa

Ekspres USA nr 17, pod red. Anny Bieleckiej

Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
  • Porozumienie USA-Korea Południową
  • State of The Union – Trump wygłasza orędzie o stanie państwa
  • Seria zwolnień w Activision Blizzard
  • JEDI pomoże Pentagonowi na przyszłym polu walki
  • Komputer IBM mówi pełnymi zdaniami

Porozumienie USA – Korea Południowa

10 lutego 2019 r. Stany Zjednoczone (Timothy Betts) i Korea Południowa (Jang Won-sam) podpisały wstępną umowę dotyczącą podziału kosztów stacjonowania żołnierzy amerykańskich na Półwyspie Koreańskim. Stany Zjednoczone chciały zwiększenia zaangażowania finansowego Koreańczyków o 100%, ale ostatecznie wzrost nastąpi o 8,2% w pierwszym roku. Timothy Betts, zastępca sekretarza stanu USA, główny negocjator Stanów Zjednoczonych powiedział o porozumieniu, że to “wzmocni przejrzystość i pogłębi współpracę w sojuszu”. Umowa czeka na ratyfikację przez stronę koreańską.

Negocjacje tej umowy trwały dość długo. W zeszłym roku przeprowadzono 10 rund negocjacyjnych w celu osiągnięcia porozumienia. Obecna umowa została wynegocjowana na jeden rok z możliwością przedłużenia, “aby zapobiec nieobecności porozumienia”. Koreańczycy postrzegają wynegocjowane porozumienie jako rozsądny kompromis, a “podział kosztów obrony to sprawa między dwoma sojusznikami”.

Umowa wpisuje się w politykę Trumpa, który dąży do ograniczenia tzw. “jazdy na gapę” przez sojuszników, którzy nadmiernie wykorzystują amerykańskie wydatki na obronę. Poza tym, w Korei Południowej przebywa ok. 28 500 żołnierzy amerykańskich.

Źródło: The Washington Post


State of The Union – Trump wygłasza orędzie o stanie państwa

5 lutego Donald Trump wystąpił przed Kongresem przedstawiając State of the Union (SOTU) – Orędzie o stanie państwa, w którym prezydent USA zwyczajowo podsumowuje poprzedni rok i nakreśla kierunek, w jakim zamierza prowadzić politykę, głównie wewnętrzną, ale też zagraniczną. Wystąpienie było przełożone z 29 stycznia przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, w związku z najdłuższym w historii, trwającym  35 dni, paraliżem rządu (government shutdown). Prezydent USA zwracał się zarówno do republikanów, jak i do demokratów, nawołując do jedności narodowej, a nie dbania o interesy własnej partii.

Trump zapowiedział, że 27 i 28 lutego spotka się w Wietnamie z Kim Dzong Unem na kolejnym szczycie. Do pierwszego takiego spotkania doszło w czerwcu 2018 r. w Singapurze. Trump apelował też do Kongresu o przyjęcie umowy UMSCA (US-Mexico-Canada Agreement), która ma zastąpić układ NAFTA. Zdaniem prezydenta wejście w życie UMSCA pomoże “rozwijać amerykańskie rolnictwo oraz chronić własność intelektualną”, a także doprowadzi do sytuacji, w której “więcej samochodów będzie dumnie oznaczonych pięknymi słowami: Made in the USA”.

Prezydent podkreślił też rolę kobiet w gospodarce. – Nikt bardziej nie skorzystał z tego, jak bardzo rozwija się gospodarka, tak jak kobiety, które zostały zatrudnione w 58 proc. powstałych w ubiegłym roku miejscach pracy – powiedział Trump. Dodał też, że po ostatnich wyborach do amerykańskiego Kongresu zasiada w nim rekordowa liczba 117 kobiet. Te wypowiedzi wywołały owację na stojąco, szczególnie ciekawą, ponieważ kobiety w Kongresie były ubrane tego dnia na biało na znak równości.

W kontekście polityki międzynarodowej Trump zaznaczył, że chce wycofania wojsk z Syrii oraz zakończenia działań w Afganistanie, gdzie trwają rozmowy m.in. z talibami.

Trump ostrzegł także przed socjalizmem, który potencjalnie może zagrozić Ameryce, czyniąc aluzję do niektórych propozycji demokratów.

Źródło: The Guardian


Seria zwolnień w Activision Blizzard

Giganci branży gier wideo notują straty. Według informacji agencji Bloomberg: Activision Blizzard – wydawca takich ikonicznych tytułów jak: „Call of Duty”, „Diablo” czy „Warcraft”, wkrótce ogłosi serię redukcji miejsc pracy, które mogą dotknąć nawet do kilkuset pracowników.

Źródła powiązane z amerykańskim gigantem podają, że zwolnienia są częścią planu restrukturyzacyjnego będącego odpowiedzią na bardzo słabe wyniki sprzedażowe firmy. Akcje Activision Blizzard zanotowały 10% spadek, co zbiega się z równie rozczarowującymi wynikami giełdowymi konkurentów amerykańskiej spółki: Electronic Arts oraz Take-Two-Interactive.

Kłopoty gigantów branży wynikają m. in. z braku pomysłu na nawiązanie rywalizacji z takim tytułem jak Fortnite. Gra, która poza tym, że jest darmowa (tzw. free-to-play), oferuje cykliczne wydarzenia, które całkowicie zmieniają elementy jej rozgrywki i stanowią przy tym nowe, nieznane wcześniej podejście do tematu gier wideo. Ostatnim przykładem takiego wydarzenia jest pierwszy w historii koncert muzyki elektronicznej „na żywo”, na którym wystąpił dj i producent muzyczny Marshmello. Koncert można było oglądać w ramach rozgrywki w Fortnite’a.

W ostatnim czasie także inna legendarna spółka – Nintendo – znalazła pomysł na skuteczne przyciągnięcie uwagi graczy. Zgodnie z raportem firmy EEDAR 3 z 5 najpopularniejszych tytułów wydanych w 4 kwartale 2018 na konsole oraz pc pochodzi ze stajni japońskiego producenta, który odbudował swoją pozycję dzięki niedawnej premierze konsoli przenośnej Switch.

Źródło: CNBC


JEDI pomoże Pentagonowi na przyszłym polu walki

Pentagon w najbliższych 10 latach wyda 10 miliardów dolarów na JEDI – program rozwoju sztucznej inteligencji. Projekt jest częścią działań mających nadrobić zaległości USA z ostatnich dwóch dekad, gdy prowadzono kosztowne i zacięte wojny w Afganistanie i Iraku, a potencjalni dwaj rywale – Rosja i Chiny rozwijały konsekwentnie swoje technologie.

Kongres zobowiązał Pentagon do przygotowania dokumentu określającego strategię budowy rozwiązań opartych na chmurze w najbliższych latach. Realizacja strategii ma zapewnić, dogonienie osiągnięć cywilnych firm technologicznych w tym zakresie. Obecne działania Pentagonu oparte są wielu systemach i rozwiązaniach, co spowodowało rozproszenie środków i opóźnienia USA w rozwoju sztucznej inteligencji względem poziomu innych krajów. Nowe podejście ma skupić się na rozwoju jednej platformy, podobnie jak program CIA, która całość rozwiązań chmurowych za 600 milionów dolarów zleciła firmie Amazon.

Nowa strategia podkreśla znaczenie rozwiązań chmurowych i sztucznej inteligencji na przyszłym polu walki, określając te kompetencje jako kluczowy czynnik sukcesu umożliwiający wygrywanie przyszłych starć militarnych. Realizacją tego projektu ma zająć się firma, która zostanie wybrana w przetargu prawdopodobnie w kwietniu br.

Źródło: The Washington Post


Komputer IBM mówi pełnymi zdaniami

W poniedziałek 11 lutego w San Francisco, Harish Natarajan – finalista Światowych Mistrzostw Debatowych w 2016 roku, zmierzył się z projektem IBM Debater – komputerem reklamowanym przez firmę jako pierwszy system sztucznej inteligencji stworzonym w celu uczestniczenia w debatach zamiast ludzi. Każda ze stron miała za zadanie wygłosić kilkuminutowe przemówienia, a w podsumowaniu przytoczyć argumenty podsumowujące tematykę debaty. Komputer mówił w pełnymi zdaniami, bazując na szeregu badań. Mimo, że Natarajan wygrał debatę, komputer nie był łatwym przeciwnikiem. Project Debater pokazał, w jaki sposób systemy sztucznej inteligencji stają się w ostatnich latach coraz bardziej elastyczne.

Project Debater jest w stanie kontekstualizować informacje i wyciągać szczegóły z badań naukowych. Ponadto Natarajan stwierdził, że komputer łącząc swoje umiejętności z umiejętnościami człowieka „może być niesamowicie potężny”. Potencjał drzemiący w sztucznej inteligencji z pewnością ułatwi ludziom znalezienie nowych sposobów pracy z komputerami co przełoży się na szybsze rozwiązywanie skomplikowanych problemów.

Źródło: CNN


Numer przygotowali:

Anna Bielecka (redaktor prowadząca) – medioznawca, dziennikarka, autorka kampanii społecznych. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w zakresie budowania strategii marketingowej i komunikacyjnej dla kampanii społecznych. Absolwentka Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.

 

Współpraca:

Jakub Janusz Turkowski – prawnik. Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował również na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Uniwersytecie w Walencji. W 2018 rozpoczął współpracę z portalem publicystycznym Duel Amical

Łukasz Baran – absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie. Absolwent Zarządzania w sektorze publicznym i pozarządowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktywny uczestnik w wielu projektów lokalnych i międzynarodowych.

Rafał Momot – menadżer z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą oraz finansami w polskich i międzynarodowych firmach. W ostatnim miejscu pracy – w największej polskiej firmie lotniczej, w ciągu dwóch lat zwiększył sprzedaż eksportową o blisko 90%. Autor wielu raportów wspierających polskie firmy przemysłowe i handlowe. Specjalizuje się w zakresie lotnictwa, branży zbrojeniowej, dystrybucji i logistyki.

Grzegorz Botwina – specjalista w obszarze zarządzania i współpracy międzynarodowej, doktorant Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w biznesie oraz administracji państwowej. Kierownik Zakładu Zarządzania i Organizacji Treningu w Instytucie Sportu.

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych. Prince2Foundation, ILM5, Agile PM.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.

Ekspres USA nr 17, pod red. Anny Bieleckiej

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.