Instytut Wolności |Bezpieczna Przyszłość dla Polski |Nie będzie pokoju w Donbasie - twierdzi Kurt Volker - Instytut Wolności

Nie będzie pokoju w Donbasie – twierdzi Kurt Volker

Proces pokojowy w konflikcie rosyjsko-ukraińskim nadal przeplata się z eskalacjami starć zbrojnych. Do takiej doszło 18 lutego rano – i choć starcia trwały krótko i doszło do nich na jednym odcinku frontu – to fakt ten pokazuje, że wojna może zostać wznowiona w każdej chwili. Nagła intensyfikacja działań i równie raptowne ich wstrzymanie pokazuje, że Rosja może precyzyjnie sterować napięciem we wschodniej Ukrainie.

Dlatego też warto przyglądać się kolejnym inicjatywom w negocjacjach i z aktywnej strony ukraińskiej i wyczekującej rosyjskiej. Dlatego też tematowi temu poświęcamy większość nowego Ekspresu Ukraińskiego. O wojnie w Donbasie wypowiedziały się w ostatnich dniach osoby znaczące: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i były przedstawiciel USA ds. ukraińskich negocjacji Kurt Volker. Zapraszamy do lektury streszczenia ich wypowiedzi і innych ważnych informacji z Ukrainy z ostatnich tygodni.

Maciej Piotrowski

Zełenski o progresie i problemach w procesie pokojowym

“Jestem przekonany, że bez wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy i zwrócenia Krymu, nie możemy naprawić uszkodzonego systemu regionalnego bezpieczeństwa w Europie” – mówi Wołodymyr Zełenski na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

W swoim wystąpieniu przypomniał o wojnie toczącej się na wschodniej Ukrainie i omówił progres wdrażania w życie ustaleń z grudniowego szczytu liderów formatu normandzkiego w Paryżu.

Za najbardziej pozytywny element procesu pokojowego, w którym widać postęp, Zełenski uznał wymianę jeńców, dodając, że możliwe są kolejne kroki w tej sferze.

W kontekście rozdzielenia walczących sił (wycofania wojsk z bezpośredniej linii frontu) odnotował, że z trzech odcinków frontu wskazanych w Paryżu do tej pory bliskie jest uruchomienia procesu póki co na jednym z nich.

Stwierdził też, że nadal nie udało się zapewnić całodobowego dostępu dla misji OBWE do niekontrolowanych przez Ukrainę terytoriów.

Zełenski, jak w Paryżu, mówił o konieczności reprezentowania mieszkańców Donbasu przez cywilną ludność, w tym osoby tymczasowo przesiedlone. Dodał, że Ukraina nie będzie prowadzić bezpośredniego, oficjalnego dialogu z organizacjami nieuznawanymi przez międzynarodowe prawo (chodzi tu o tzw. DNR i ŁNR). W celu dialogu o terytoriach niekontrolowanych stworzono społeczną platformy dialogu “Pokój dla Donbasu” i ma ona zostać zaangażowana do prac grupy kontaktowej w Mińsku.

Prezydent Ukrainy stwierdził też, że dąży do przeprowadzenia lokalnych wyborów w Donbasie w październiku 2020, jednak nie będą one możliwe: “przy dźwiękach wystrzałów i bez kontroli nad ukraińską granicą”. Powiedział też, że planuje zrobić wszystko, by kolejne spotkanie liderów formatu normandzkiego odbyło się w kwietniu 2020

Całość wypowiedzi


Nie będzie pokoju w Donbasie – twierdzi Volker

– Putin nie zamierza doprowadzić do realnego pokoju na Ukrainie i “będzie kontynuował okupację Donbasu, ponosząc olbrzymie koszty bez żadnych przyczyn” – twierdzi Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. ukraińskich negocjacji. Dyplomata udzielił portalowi Europejska Prawda pierwszego dużego wywiadu po swojej dymisji.

Amerykanin nie ocenia też wysoko szans na wzmocnienie międzynarodowej presji na Rosję, gdyż wg niego USA odsunęła się od procesu ze względu na procedurę impeachmentu Trumpa, a sposób działania Niemiec i Francji jest nieskuteczny (“dodaje Rosji wiele przestrzeni do manewrowania”).

Volker popiera jednostronne wycofanie wojsk przez Ukrainę w wybranych miejscach, bez wzajemności ze strony rosyjskiej, gdyż ten ruch “demonstruje światu, że Rosjanie nie chcą pokoju, w odróżnieniu od Ukraińców, którzy są gotowi działać w tym kierunku”. Nie wierzy jednak w realność przeprowadzenia wyborów lokalnych jesienią 2020 oraz realizacji “wspólnych patroli” jednostek ukraińskich, misji OBWE i sił tzw. DNR i ŁNR, choć dodaje, że byłoby to możliwe, gdyby w ich skład weszła milicja funkcjonująca na terenach niekontrolowanych, gdyż nie oznaczałoby to legitymizacji separatystycznych republik.

Dyplomata poleca Ukraińcom, by m.in. dbali o poparcie Niemiec (które się utrzymuje) i Francji (które jest znacznie słabsze); przypominali, że nie tylko Ukraina, ale i Rosja jest odpowiedzialna za wypełnianie postanowień porozumień mińskich; walczyli o utrzymanie sankcji przeciwko Moskwie i nie zgadzali się na wybory lokalne w Donbasie bez zapewnienia odpowiednich warunków. Volker zaleca też przypominanie o nielegalności aneksji Krymu.

Całość wywiadu 


Eskalacja na froncie – atak sił rosyjskich w obwodzie ługańskim

Do “aktywnych działań ofensywnych” posunęły się kontrolowane przez Rosję siły na wschodniej Ukrainie 18 lutego rano, na północnym odcinku frontu. Starcia trwały około pięciu godzin.

Wg Sztabu Operacji Połączonych Sił Ukrainy, po stronie ukraińskiej zginął jeden żołnierz i pięciu zostało ciężko rannych, po stronie przeciwnej miało zginąć pięć osób. Rosjanie zastosowali również artylerię, która zgodnie z porozumieniami mińskimi powinna być wycofana. Do analogicznych starć nie dochodziło przez cały zeszły rok.

“To była próba zerwania procesu pokojowego w Donbasie, który zaczął iść – choć niewielkimi – ale ciągłymi krokami” – stwierdził Wołodymyr Zełenski. Były minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin stwierdził natomiast, że działania tej skali “były niemożliwe bez bezpośrednich wskazówek i kierowania z Moskwy”.


Ukraińcy oceniają Majdan 2013-14

Pozytywna opinia o demonstracji 2013-14 r. przeważa na Ukrainie, choć nieznacznie – pokazują badania socjologiczne Centrum Razumkowa opublikowane w 6. rocznicę kulminacyjnego momentu protestów w Kijowie.

45,5% badanych określa te wydarzenia jako “Rewolucję Godności”, 23% uważa, że był to “antypaństwowy przewrót”. 37,8% badanych poparłoby dziś Majdan, wobec 10,2%, które stanęłyby po stronie Antymajdanu. Pozostałe osoby deklarują neutralność.

Całość badania

Wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

 

Newsletter

If you wish to sign up for a newsletter, please provide your details

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

I hereby agree for processing my personal data in order to send information about news, projects and other marketing or educational information, on the terms set out in the Privacy Policy.

 

Ich erkläre mein Einverständnis zur Verarbeitung meiner persönlichen Daten zum Zweck der Benachrichtigung über aktuelle Dinge,Projekte sowie andere Informationen mit Marketing- oder Bildungscharakter gemäß den Grundsätzen der Datenschutzerklärung.