Bogaty jak Niemiec? Marzenia vs. rzeczywistość polskiej gospodarki
Zapraszamy na debatę Instytutu Wolności
Bogaty jak Niemiec? Marzenia vs. rzeczywistość polskiej gospodarki
30 października, 18:00, ul. Szkolna 2/4, Warszawa
Udział wezmą: prof. Witold Orłowski, dr Konrad Popławski, Andrzej Siess.
Prowadzący: Przemysław Barański
Podczas gdy w 1990 roku nasz PKB na głowę wynosił 30% niemieckiego PKB, dziś ta wartość wynosi 50%. W ostatnim czasie ukazała się książka Marcina Piątkowskiego “Europejski Lider Wzrostu”, która nie tylko prezentuje polski przykład jako wyjątkowy sukces, ale wręcz ukuła pojęcie “Konsensusu Warszawskiego” – czyli pragmatycznego podejścia do prorynkowych postulatów Konsensusu Waszyngtońskiego, skupienia się na instytucjach oraz utrzymania względnie niewielkich nierówności.
Mogłoby się zatem wydawać, że w tych warunkach dogonienie poziomu życia Niemiec to kwestia czasu. A jednak należy pamiętać, że spośród 101 państw mających w latach sześćdziesiątych średni poziom dochodów, jedynie trzynastu dołączyło na trwałe do najwyższej ligi.
W Instytucie Wolności chcemy się wspólnie zastanowić czy Polsce uda się kiedyś osiągnąć gospodarczy poziom Niemiec. W naszej dyskusji uwzględnimy codzienne doświadczenia biznesowe przedsiębiorców oraz naukowe perspektywy badawcze. Co zrobić by utrwalić dotychczasowe sukcesy i zarazem je zgłębić?
ZAREJESTRUJ SIĘ: https://forms.gle/xkJzvfsPizfCdBKF8
Udział wezmą:
Prof. Witold Orłowski – Profesor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP oraz główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers Polska. W 2011 roku prof. Orłowski został powołany na stanowisko Specjalnego Doradcy Komisji Europejskiej ds. Budże
Dr. Konrad Popławski – Główny specjalista w Zespole Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich. Autor kilkunastu artykułów naukowych, ponad 100 analiz i kilkunastu opracowań dotyczących gospodarki Niemiec, ich handlu zagranicznego i relacji ekonomicznych z Europą Środkową. Doktor nauk ekonomicznych (rozprawa doktorska pt. „Zmiany w handlu zagranicznym Niemiec po przystąpieniu do strefy euro”, obroniona z wyróżnieniem w Szkole Głównej Handlowej). Kierownik i członek kilku zespołów badawczych przygotowujących analizy w ramach projektów Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Andrzej Siess – Doradca Zarządu Raben Group.
Przemysław Barański – Odpowiada za realizację programu Szkoła Przywództwa w Instytucie Wolności. Koordynator projektu “Przywództwo. Poziom Wyżej”. Absolwent nauk politycznych oraz administracji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2011-2015 pracownik administracji publicznej, w której zajmował się funduszami unijnymi.
*Artykuł powstał w ramach realizacji zadania publicznego “Polska-Niemcy partnerstwo dla rozwoju”. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2019”. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.