Jak zmienia się Ukraina – nowy numer „Polski w Praktyce”

Maciej Piotrowski

Jeden z najgorętszych punktów na politycznej mapie świata znajduje się tuż za naszą granicą. To Ukraina. W niewielu miejscach na świecie przeprowadza się dziś zmiany na podobną skalę, mierząc się z takimi wyzwaniami, jak wojna czy system oligarchiczny.

Co z tym możemy zrobić? My, w Instytucie Wolności, postanowiliśmy przyjrzeć się temu dokładnie i z bliska. Oczywiście w praktyce. Stworzyliśmy grupę ekspertów, którzy odwiedzili ponad trzydzieści ukraińskich instytucji państwowych i organizacji pozarządowych próbujących wdrażać lub oceniać reformy. Analizowaliśmy ich działania, sposób pracy i sukcesy, które odnoszą.

Piszemy o tym w naszym magazynie, bo stwierdziliśmy, że ciekawe doświadczenia warto czerpać nie tylko ze stabilnego Zachodu, ale również z Ukrainy – tygla, w którym nadal się kotłuje. Ukraińcy walcząc o zmianę swojego kraju wiedzą bowiem, że grają o wysoką stawkę – jest nią istnienie ich kraju w ogóle.

Warto ich dzisiaj obserwować, bo są tam sfery, w których młodzi i energiczni ludzie potrafili wprowadzić rozwiązania niemal rewolucyjne. Zobaczmy, jak Ukraińcy radzą sobie ze swoim największym przekleństwem – korupcją, spójrzmy, co robią w sprawie budowy niezależnych mediów, czy samorządów. Wnioski dla praktyki działania naszego państwa można wyciągnąć zarówno z ich błędów, jak i sukcesów.

Zapraszamy do lektury artykułów z numeru:

Marcin Furdyna, Ukraina na zagranicznym froncie

Aleksander Haleniuk, Samorządowy renesans Ukrainy?

Maciej Piotrowski, Czy informacja może jeszcze rozpocząć wojnę?

Justin Tomczyk, Wielki Zwrot: ukraińska reorientacja gospodarcza na Europę

Marek Budzisz, Rosyjskie scenariusze dla Ukrainy (około roku 2030)

Wojciech Konończuk, Ukraińska (niedokończona) rewolucja

Jewhen Mahda, Co musi zrobić Ukraina, by odeprzeć hybrydową agresję i wybić się na niezależność?

Marcin Żuber,  ProZorro – tego rozwiązania nie powstydziliby się w UE!

Adrian Purzycki, Cyfrowa rewolucja nad Dnieprem

Marcin Żuber, Korupcja jako element państwa oligarchicznego

Przemysław Antas, Woda w Dnieprze bardziej przejrzysta, ale nadal mętna

Antykorupcyjna masa na Ukrainie może zwyciężyć – Andrij Meleszewycz w rozmowie z Maciejem Piotrowskim

Andrzej Podgórski, Polonez w kosmosie?

Wiktoria Trybuł, Polska polityka migracyjna – zarządzanie chaosem?

Anna Ciuła, Czy na Ukrainie zabraknie rąk do pracy?

Rafał Zaniewski, Mówisz NATO, myślisz pomoc. Myślisz pomoc, mówisz NATO

Nie ma zrozumienia, czym powinna być obronność – Romuald Szeremietiew w wywiadzie z Przemysławem Barański i Rafałem Zaniewskim

 

Maciej Piotrowski

Ekspert ds. ukraińskich w Instytucie Wolności. Absolwent historii i studiów ukraińskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumacz z języka ukraińskiego, współpracował przy tłumaczeniu i opracowaniu książki „Ogień Majdanu” Fundacji Ośrodek Karta. Animator kultury, organizator Festiwalu Folkowisko i innych wydarzeń kulturalnych w Polsce Wschodniej.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności.

FreshMail.pl
 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najważniejsze wiadomości od Instytutu Wolności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji o aktualnościach, projektach oraz innych informacji o charakterze marketingowym lub edukacyjnym, na zasadach określonych Polityką Prywatności (http://instytutwolnosci.pl/polityka-prywatnosci/).

FreshMail.pl