Działania wojenne na Ukrainie przybrały skalę niespotykaną od 2015 roku.

Wydarzenia z ostatnich dni pokazują, że na Donbasie wystarczy iskra, by ciężkie starcia zostały wznowione i przyniosły kolejne ofiary.

 

Na przełomie stycznia i lutego lokalne potyczki na wschodzie Ukrainy przerodziły się we wzmożone walki przypominające gorące miesiące z 2015 r. W starciach użyto ciężkiej artylerii zakazanej przez porozumienia mińskie, a kontrolowana przez Ukraińców miejscowość Awdijiwka została ostrzelana z użyciem wyrzutni rakietowych Grad. Życie straciło kilkudziesięciu żołnierzy obu stron, a także co najmniej 9 cywilów (41 zostało rannych).

 

Zapraszamy do zapoznania się z analizą wydarzeń pod Awdijiwką, wyborem najciekawszych tekstów z prasy oraz komentarzami ekspertów i dyplomatów.

 


Eskalacja walk na pod Awdijiwką - tło wydarzeń, chronologia, motywy


Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, 

Wspólnota międzynarodowa zdecydowanie zareagowała na działania Rosji

Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom międzynarodowym, w tym Polsce, za wsparcie i jeszcze raz wzywamy do zwiększenia politycznej i dyplomatycznej presji na Kreml w celu zapobieżenia niebezpiecznej eskalacji działań zbrojnych na Donbasie i uniknięcia katastrofy humanitarnej w regionie.


Paweł Kost, Rada Ekspertów Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Rozbrojeniem w Kijowie, Towarzystwo Demokratyczne Wschód

Teza o rosyjskiej inspiracji nasilenia starć jest bardziej przekonująca

Celem strategicznym Kremla jest narzucenie własnego rozwiązania kwestii Donbasu – powrót tzw. DRL i ŁRL pod formalną kontrolę Kijowa, ale na warunkach Rosji. Takie rozwiązanie gwarantowałoby brak jakichkolwiek realnych reform nad Dnieprem czy kontynuacji kursu na Zachód przez Ukrainę.


Wojciech Mucha, Gazeta Polska

Pod Awdijiwką poważnie naruszono zobowiązania pokojowe

Powodów ataku na Awdijiwkę należy szukać na szerszym teatrze politycznym. Wydaje się, że władze na Kremlu próbowały wybadać, jak zachowa się nowy prezydent USA i jego administracja, co zrobi wspólnota międzynarodowa. Reakcja Waszyngtonu była wstrzemięźliwa – nie ustalono żadnych nowych sankcji, nie doszło do spotkania grupy mińskiej. 


Międzynarodowa prasa o wydarzeniach na Donbasie

To sygnał Putina dla Donalda Trumpa, Jurij Butusow, „Dzerkało Tyżnia”

Ostrzał Awdijiwki to zaproszenie od rosyjskiego kierownictwa dla Trumpa do rozmów o Ukrainie, (...) wyraz tego, że Putin ma siły pozwalające mu na włączenie się w każdy konflikt, a Amerykanie mogą zapobiec eskalacji jedynie po wejściu w partnerskie stosunki z Rosją”. - pisze ukraiński dziennikarz.

Ukraińcy w Awdijiwce zagrażają DNR, Paweł Kanigin, „Nowaja Gazieta”

Specjalny korespondent „Nowej Gaziety” Paweł Kanigin wyjaśnia dlaczego obecność ukraińskich sił w Awdijiwce powoduje „stały ból głowy dowództwa prorosyjskiej DNR."


 Pobierz całość Biuletynu w formacie PDF bądź EPUB lub czytaj poniżej:

fot. CC-BY-20-OSCE-Special-Monitoring-Mission-to-Ukraine

POKAŻ STARSZE naciśnij SHIFT by załadować wszystko POKAŻ WSZYSTKIE

Partnerzy Szkoły Przywództwa 2018

 

Partner wspierający

Partner