Przez ostatnie lata w Europie nawarstwiały się kolejne kryzysy. Wojna na Ukrainie, napływ migrantów oraz pogłębiająca się recesja osłabiająca klasę średnią i zwiększająca rozwarstwienie społeczne wywołały ferment. Żyjący dotychczas spokojnie w dobrobycie Europejczycy zaczęli odczuwać niepewność i zagrożenie.

 

Ukojenia nie przyniosło powtarzanie sloganów nawołujących do jeszcze większej integracji kontynentu. Ta niezadowalająca reakcja elit stała się paliwem dla zmarginalizowanych do tej pory ruchów politycznych i przyczyniła się do wzrostu ich popularności. 

 

Niedługo może dojść do sytuacji, w której antysystemowe partie zdobędą znaczny wpływ na politykę w niektórych państwach. Warto więc bliżej przyjrzeć się głoszonym przez nich postulatom, a nie opierać się jedynie na szczątkowych informacjach na ich temat pojawiających się w mediach.


Czytaj komentarze ekspertów:

 

Paweł Świdlicki

Wielka Brytania: Mimo sukcesu, UKIP w defensywie

Różnica między brexitowskimi elitami a brexitowym społeczeństwem stanowi szansę dla UKIPu, jeśli rząd (w tym ministrowie, którzy w referendum byli po stronie Leave) nie wezmą ich poglądów pod uwagę przy negocjowaniu warunków wyjścia.


 

Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich) 

Alternatywa dla Niemiec – partia, której miało nigdy nie być

Wszystko wskazuje na to, że jesienią 2017 roku do niemieckiego parlamentu wejdzie Alternative für Deutschland. Tym samym zostanie złamana niepisana zasada obowiązującą od lat w RFN, że żadnej partii na prawo od chadeków w Bundestagu nie będzie


 

Michel Viatteau

Francuscy eurosceptycy rosną w siłę

Front staje się coraz bardziej popularny. Nowa liderka stara się go przedstawić jako „normalną partię polityczną”, prowadząc kampanię „oddemonizowania.


 

Dominik Héjj (www.kropka.hu), 

Antysystemowy mainstream na Węgrzech

Jobbik pełen jest nieoczywistości, programowych zwrotów niemal o 180 stopni. Jest on jednak nieodłącznym elemen- tem politycznego krajobrazu Węgier, i partią która inspiruje miliony wyborców


 

 

Kliknij, by pobrać całość Biuletynu IW: "Czy ruchy antysystemowe zdobędą władze na Zachodzie?"

 

lub czytaj poniżej

 

 

POKAŻ STARSZE naciśnij SHIFT by załadować wszystko POKAŻ WSZYSTKIE

Partnerzy Szkoły Przywództwa 2018

Partner wspierający

Partner