Szanowni Państwo, 

 

podstawą projektu Trójmorza ma być stworzenie wspólnej infrastruktury przez państwa Europy Środkowej. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat w naszym regionie łączono przede wszystkim wschód z zachodem, mniejszą uwagę poświęcając na powiązanie północy z południem. Dzisiaj niełatwe jest np. dostarczenie ropy i gazu z Polski do Czech czy Chorwacji, trudno również zwykłemu obywatelowi dojechać z Warszawy do Budapesztu. Wpływa to na nasze bezpieczeństwo energetyczne, handel czy też zwykłe kontakty międzyludzkie i turystykę. 

 

W nowym Biuletynie Instytutu Wolności minister infrastruktury Andrzej Adamczyk pisze o tym, co już dzieje się w sferze budowy dróg i kolei łączących nas z innymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, a Piotr Maciążek opowiada, jak budujemy wspólne połączenia energetyczne i czym może to owocować w przyszłości dla projektu Trójmorza. Do głosów tych dodajemy również dużo szersze - globalne spojrzenie na sprawy energetyki. Z obszernego wywiadu z Marcinem Popkiewiczem dowiedzą się Państwo, czym jest rewolucja energetyczna, na jakie zmiany należy przygotowywać się w przyszłości, ale również jak Polska może zyskać na zachodzących przemianach w świecie, w tym we współpracy w rzeczonej Europie Środkowej. 

 

Maciej Piotrowski

Zapraszamy do lektury:


W Grupie raźniej - minister Adamczyk o współpracy krajów V4

Kolej jest środkiem transportu, który, jak się zdaje, ma największy potencjał wzrostu w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Dotyczy to zarówno przewozu pasażerów, jak i towarów.  Czytaj całość.


Współpraca energetyczna w Europie Środkowej będzie opłacalna ekonomicznie i politycznie - wywiad z P.Maciążkiem

Polska z kraju, który sprzedaje niewiele gazu, mógłby się stać jednym z czołowych eksporterów w Europie Środkowej. Silniejsza integracja rynków to silniejsza integracja gospodarek, więc także politycznie byłoby to dla nas opłacalne. Czytaj całość.


 Nie możemy ignorować megatrendów - wywiad z Marcinem Popkiewiczem

Polska nie jest szczególnie innowacyjnym krajem. Często zadają mi pytanie, a gdzie „to” już działa. A jeśli nie działa w pięćdziesięciu miejscach to słyszę odpowiedź, że „skoro nie jest to rozpowszechnione, to nie, to nie dla nas.” Czytaj całość

Partnerzy Szkoły Przywództwa 2018

http://fundacjapzu.pl/

Partner wspierający

Partner